Свържи се с нас

Новини

Последният полуфинал на Kamenitza Фен Купа 2013 е в Габрово

Published

on

Kamenitza Fan Cup 2013

Този уикенд (2 и 3 август) на стадион „Христо Ботев“ в Габрово ще се играят мачовете от последния регионален полуфинал на Kamenitza Фен Купа 2013 за града домакин, Севлиево, Ловеч и региона. Официалният старт в петък ще бъде даден от кмета на Община Габрово Таня Христова в 18:00 часа. Веднага след церемонията по откриването в традиционния демонстративен мач един срещу друг ще се изправят дамски и мъжки тим на Община Габрово, като капитан на дамите ще бъде лично градоначалникът на Габрово.

Двата отбора финалисти, които ще продължат в битката за Рио, ще се изправят един срещу друг от 18:30 часа в съботния ден. Купата ще бъде връчена на регионалния шампион малко след 19:00 часа, а веднага след церемонията по награждаването организаторите на най-големия и вълнуващ футболен турнир за непрофесионалисти в България са подготвили специална изненада за всички фенове – концерт на рокаджиите от D2.

Точно 32 отбора от региона се класираха за полуфиналната фаза на Фен Купа в региона. В петък и събота всеки тим ще играе по минимум три мача, тъй като за първа година схемата на регионалните полуфинали започва с групова фаза, вместо с познатите до момента директни елиминации. Най-добрите два отбора от всяка от 8-те групи ще се класират напред по пътя към регионалната Фен Купа, а голяма част от мачовете на стадион „Христо Ботев” ще бъдат на осветление и „приятелите от квартала” ще могат да покажат най-доброто от себе си без да се налага да се борят с летните жеги.

В тазгодишното издание на турнира залогът пред „приятелите от квартала” е впечатляващ – голямата награда за шампионите на Kamenitza Фен Купа е незабравимо пътуване до Рио де Жанейро и посещение на мач на култовия стадион Маракана още тази есен. За първи път в историята на турнира голямата награда ще могат да спечелят и феновете на стадионите. Един късметлия ще отпътува към Бразилия заедно с шампионите, като ще може да вземе със себе си и двама свои приятели. Всеки желаещ да стигне до Маракана, може да участва в специалната игра „Извърви пътя към Маракана”, която също ще бъде част от програмата на Kamenitza Фен Купа 2013 на стадион „Христо Ботев” в Габрово и ще даде последен шанс на желаещите да придружат шампионите на горещия пясък на Копакабана. И тази година много нови и атрактивни футболни емоции и награди ще раздадат и партньорите на Kamenitza Фен Купа – adidas, GLOBUL, Samsung и Ford Moto-Pfohe.

Ето и акцентите в програмата за футболната фиеста на стадион „Христо Ботев“:

Петък, 02 август

  • 17:30 – 23:30 ч. – мачове от програмата на турнира – групова фаза
  • 18:00 – 22:00 ч. – серия атрактивни игри на Kamenitza Фен Купа и партньорите на турнира
  • 18:00 ч. – официално откриване с участието на кмета на Община Габрово Таня Христова и водещите Иво Райчев и Мишо Дюзев; веднага след откриването ще се проведе демонстративен мач между мъжки и дамски отбор на местната власт;

Събота, 03 август

  • 12:00 – 19:00 ч. – мачове от програмата на турнира
  • 12:00 – 16:00 ч. – допълнителни серии на игрите
  • 17:00 ч. – финал на „Точен шут”
  • 18:00 ч. – томболи за допълнителни награди на партньорите на Kamenitza Фен Купа
  • 18:30 ч. – финален мач за излъчване на регионалния победител
  • 19:15 ч. – церемония по награждаване и закриване
  • 19:30 ч. – концерт на D2

 

Култура

Габрово е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова и кметът на Велико Търново Даниел Панов избраха построения мост от майстор Колю Фичето в Дряново, за да обявят кандидатурата на Габрово за европейска столица на културата през 2032 година.

Събитието се проведе днес, 5 август. Двамата градоначалници сложиха подписите си под меморандум за стратегическо партньорство по съвместната подготовка на кандидатурата. Габрово е кандидатът, а Велико Търново е стратегическият му партньор.

Изборът на Дряновския мост – този архитектурен шедьовър на възрожденското ни строителство и майсторство, вечен символ на Дряново, носи дълбоко послание. Мястото, където документът бе подписан, символизира свързаността, сътрудничеството и общото бъдеще, подчерта кметът Таня Христова.

По думите ѝ мостът, построен от Първомайстора през 1861 г. свързва двата града, обединени от общи ценности, доверие и желание да градят заедно. „Днес показваме модел, който дава шанс на истинското партньорство. Във време, когато сякаш е модерно да се разделяме, ние показваме, че два значими за културата, индустрията и обществените инициативи български града могат да вървят заедно“, коментира тя.

„Това не е партньорство, което ще разпределя ресурси. То ще предостави възможност на Централна България да демонстрира своя потенциал и да превърне културата в двигател за развитие, привличане на хора и инвестиции“, допълни още Христова.

Кметът на старата столица Даниел Панов припомни, че партньорството между Габрово и Велико Търново има своите здрави основи, изграждани през годините чрез съвместни проекти и инициативи в различни сфери.

Той отбеляза и подкрепата, която Габрово оказа на Велико Търново при предишната му кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г. По думите му подготовката на новата кандидатура ще бъде резултат от работата на общ екип с равнопоставено участие на двете общини.

Предстои изработването на обща стратегия, културна програма и поредица от съвместни инициативи, които да обединят потенциала на двата града. Подписаният меморандум поставя основите на бъдещото сътрудничество между институциите, културните организации и местните общности в региона.

През идните месеци към подготовката на кандидатурата ще бъдат привлечени представители на културния сектор, образованието, бизнеса и граждански организации.

В края на церемонията по подписване на меморандума, в знак на уважение и съпричастност, кметовете на Габрово и Велико Търново получиха плакети от Община Дряново, посветени на 225-годишнина от рождението на Колю Фичето, които чествания белязаха миналата 2025 година. Връчи им ги заместник – кметът Диляна Джеджева.

Зареди още

Крими

Назначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист

Published

on

Под  ръководството на Окръжната  прокуратура в Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 61-годишен мотоциклетист.       

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343, ал.1,  б. В, във вр. с чл.342, ал.1 от НК за това, дали на 01.08.2026 г. около 10.00 часа на път I – 5 км. 161+400 (главен път гр. Габрово –връх Шипка) са нарушени правилата за движение по пътищата, като при управление на мотоциклет „Ямаха“, по непредпазливост е причинена смъртта на водача му Г. Г., на 61 години.       

Неотложните следствени действия са извършени от екип на ОД на МВР – Габрово съвместно с автоексперт, като на място са изготвени и снимки. 

Извършена е аутопсия на тялото на пострадалия и е назначена съдебномедицинска експертиза. Предстои назначаването на автотехническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие. 

На полицейските органи са възложени оперативно – издирвателни мероприятия, свързани с установяване на предходно преминали по трасето на инкриминираната дата моторни превозни средства, с евентуално последвало компрометиране на пътната настилка.

Във връзка с изясняване на този въпрос предстои назначаване на химическа експертиза на иззети в хода на извършения оглед веществени доказателства.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Как става таксуването в градския транспорт на Габрово?

Published

on

Новата дигитална система за таксуване в градския транспорт вече работи. Чудите се „Как да валидирам?“ пътуването си? Това е лесно!

Следвайте следващи стъпки и се уверете в това. Първо – качвате се в автобуса. Второ – доближете картата, телефона или часовника до самия валидатор. Трето – на екрана му ще се появява надпис: „Успешна валидация“. Четвърто – пътувайте спокойно и се насладете на този факт.

Важно е да се отбележи, че ако доближите устройството втори път до валидатора, няма да бъде начислена нова сума. При проверка показвате същото устройство, с което сте валидирали. Пътуването е по-лесно, по-бързо и по-удобно за всички.

От 6 август хартиеният билет за обществения транспорт в Габрово става електронен, с което ерата на хартиените билети в приключва. Новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица