Свържи се с нас

Новини

„Пасивните“ сгради – стандарт за енергийна ефективност

Габрово с пилотни проекти за нискоенергийно строителство

Published

on

По силата на Закона за енергийната ефективност, общините в Република България имат задължения да намаляват количеството на консумираната енергия и емисиите на парникови газове, като в същото време увеличават относителния дял на възобновяемите енергийни източници. В съответствие с Националния план за енергийна ефективност, за всяка община са определени квоти, които изискват действия за обновяване на съществуващите обекти и за проектиране и строителство на нови сгради с почти нулево потребление на енергия.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Реализирането на нискоенергийна сграда за детска градина „Слънце” е съществен елемент от цялостната политика на Община Габрово за утвърждаване на подобен тип сгради, информира експертът “Публичност и визуализация” в Общината Миглена Въгленова.

Строителната площадка на новата база на детското заведение беше разкрита в края на месец март тази година по стандарта на така наречената „пасивна къща”. Проектът е на архитектурно студио „СолЕр Интернешънъл” ООД, със съдействието на Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия”. Предвид поставените високи изисквания за енергийна ефективност, формата и ориентацията на двуетажното здание и вътрешното разположение на помещенията му предполагат максимални топлинни печалби от слънцегреене и минимални топлозагуби.

В помещенията ще има подово лъчисто отопление, оразмерено при температурен режим 32 – 37 градуса. Предвидена е контролирана общообменна вентилация с рекуператори с КПД>75%, при което затоплянето на въздуха се нуждае от минимално количество енергия. Основният топлоизточник е термопомпен агрегат „въздух-вода”. Като допълваща и резервна мощност при много ниски зимни температури се включва абонатна станция на централното отопление. Ще бъде поставен комбиниран бойлер за подгряване към слънчева инсталация със селективни колектори. Всички външни и вътрешни стени ще са от решетъчна тухла 25 см и топлоизолация от външната страна 20 см EPS с графитни частици. Покривът е скатен, с бетонова конструкция, топлоизолиран с 30 см стъклена вата. Подът се топлоизолира с 18 см XPS под подовата стоманобетонова плоча и 2 см над подовата плоча за екраниране на подовото отопление. Ще бъде поставена ПВЦ дограма с високи топлоизолационни параметри.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Мерки за постигане на пасивни показатели ще бъдат предприети и в още три образователни институции. Със съдействието на експерти от Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия” ще бъде извършено енергийно обследване на сградите на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, ОУ „Цанко Дюстабанов“ и бившата прогимназия „Радион Умников”, която ще се превърне в общински център за работа с деца.

Обектите са включени в проекта за техническа помощ за подготовка на община Габрово за следващия програмен период 2014 – 2020. По него ще се разработят инвестиционни проекти за следващо финансиране от оперативната програма за регионално развитие.

Трите училища са последните, в които не са внедрени енергоспестяващи мерки според съвременните изисквания. През годините в сградите им са изпълнявани частични ремонти на фасадите, ремонт на покриви и санитарни възли, подмяна на дограма. Очакваните резултати от енергийното обследване предвиждат въвеждане на енергоспестяващи мерки, актуално състояние на потреблението на енергия, оценки на съответствието на инвестиционните проекти със съществените изисквания към строежите, подробни количествено-стойностни сметки.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Община Габрово е една от водещите в България по отношение прилагане на политиката за енергийна ефективност. За последните пет години, само в образователната инфраструктура, са въведени енергийно ефективни мерки в седем училища, десет детски градини и една детска ясла. В момента се реализират енергоспестяващи мерки за обновяване и модернизация на детска градина „Перуника”- база 2 и детска ясла „Първи юни”. Предстоят дейности за енергийна ефективност в зала за акробатика, лека атлетика и бокс в спортен комплекс „Христо Ботев”.

Като дългогодишен председател на Общинската мрежа за енергийна ефективност, Габрово многократно дава примери за иницииране и осъществяване на амбициозни проекти в областта на сградите, уличното осветление и други. От миналата година община Габрово, заедно със София и Варна, е асоцииран регион по проекта „Региони на пасивната сграда и възобновяемата енергия” – PassREg. Разработката се реализира от Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект” в сътрудничество с Община Бургас. Проектът подкрепя Споразумението на европейските кметове за местна устойчива енергия, в което Габрово предстои да се включи, съобщава още експертът Миглена Въгленова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

Published

on

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.

Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.

По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.

Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.

От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.

Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.

От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Зареди още

Крими

Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.

Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.

Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.

С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Зареди още

Новини

Полагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана

Published

on

Областният и заместник областният управители Кристина Сидорова и Андрей Николов проведоха работна среща с директора на Областно пътно управление Габрово инж. Деян Георгиев.

По време на срещата бяха обсъдени текущите дейности по поддържането на републиканската пътна инфраструктура в област Габрово.

Георгиев подчерта, че екипите на Областно пътно управление работят по отводняване и подрязване на храсти край пътните пространства. Приоритетно работата се извършва по първостепенните пътища.

Продължава работата по пътя между Габрово и местността Узана, като е предвидено да бъдат асфалтирани още 4 км от трасето.

Почти е завършен ремонтът на пътя Севлиево – Сенник – Градница – Бериево.

На износващ пласт е вече и пътят между Царева ливада и Дряново, като остава да се положи пътна маркировка и да се поставят знаци.

Започват ремонтните дейности по пътя Агатово- Крамолин.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица