Новини
Програмата за Шипченската епопея – на 100% готова
Подготовката за тазгодишните национални чествания на Шипченската епопея е в пълен ход, програмата е уточнена на 100 %, а поканите за официалните гости и лица вече се печатат. Това информира габровските медии областният управител Николай Григоров, по време на организираната от него пресконференция относно провеждането на тържествата от 21 до 26 август.
„Срещаме пълно разбиране, както от страна на правителството, така и на всички институции и организации, с които сме контактували, в това число и спомоществователите. Инициативата се приема навсякъде много позитивно. Хората, които досега са участвали, пък и тези, които тепърва се включват в организацията го правят с голямо желание, което още повече ни задължава подготовката да бъде на едно много високо ниво“, заяви Николай Григоров.
От казаното стана ясно, че в рамките на този месец ще бъде изпратена официална покана до президента Росен Плевнелиев, под чиито патронаж се провеждат тържествата, като очакванията са за потвърждение за присъствие. Според Григоров амбицията тържествата да станат национални чествания трябва да бъде утвърдена и към инициативата да бъдат привличани все повече хора.
Тазгодишните мероприятия включват две изложби на Регионален исторически музей – Габрово, съвместно с Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов”, детски художествен пленер на връх Шипка, който вече се проведе и предстой да бъде открита изложба с творбите; изложение на НД Традиция, но този път не само в Габрово, а и в Казанлък.
Тази година по-мащабно ще бъде и състезанието по изкачване на стълбите към Паметника на Свободата. Заявка за участие са подали 200 деца от областите Габрово, Стара Загора, Ловеч, Плевен и Велико Търново. Всички те след приключване на надпреварата ще имат възможност да участват в открит урок по история с проф. Андрей Пантев.
Традиционно вече преди кулминацията на честванията, на площада в Габрово ще се състои тържествена заря – проверка. В съботния ден, 24 август, ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите в Соколския манастир, след което е стартират и туристическите походи.
Обхватът тази година предвижда да се разширят и да се увеличи с още един лъч. Така желаещите ще могат да изберат по кой маршрут да преминат: от Соколския манастир до върха, от местността Узана или от храм – паметник „Рождаство Христово” до връх Шипка.
Кулминацията на честванията разбира се и тези година ще бъде възстановката на епичните боеве, пресъздадена от членовете на НД „Традиция”.
Пълния вариант на програмата може да намери тук или на страницата на Шипченска епопея www.shipka.gb.government.bg.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Мирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability

Устойчивото лидерство и зеленият преход вече не са просто морален ангажимент, а категорична икономическа необходимост. Около това послание се обединиха над 40 лектори и повече от 200 гости по време на тазгодишното издание на Forbes Sustainability Forum, което се проведе на 19 март в София. Форумът събра на едно място бизнес лидери, инвеститори и експерти, за да обсъдят решенията, които оформят икономиката на утрешния ден.
Сред ключовите участници, които привлякоха вниманието на аудиторията, бе Мирослав Дончев. Присъствието на габровския предприемач и основател на компанията „Интер Пауър“ доказа, че местният бизнес не просто следва тенденциите, а активно участва в задаването на посоката за националната енергийна трансформация.
Мирослав Дончев взе участие в един от най-очакваните панели на форума – дискусията на тема: „Готови ли са ВЕИ да гарантират икономическа сила и енергийна независимост?“. Заедно с други водещи експерти в сектор енергетика, габровският предприемач сподели своя дългогодишен практически опит при изграждането на индустриални соларни централи.

В своето изложение Дончев подчерта, че самото изграждане на фотоволтаична централа вече не е достатъчно, за да гарантира конкурентоспособност. „Един бизнес би бил много по-устойчив, ако съчетае инсталирането на ВЕИ с батерийни системи за съхранение и правилно менажиране на тази енергия. Този, който управлява енергията, е много по-важен от този, който само я произвежда“, заяви от сцената той.

Воден именно от нуждата на бизнеса да се справи с високите сметки за ток, Мирослав Дончев, като съосновател на OptiSol, вече предлага работещо решение на тези предизвикателства. Той подчертава, че най-критичният момент при инвестицията в индустриална соларна централа е правилното оразмеряване на батерията. Никой собственик на бизнес не иска да инвестира в скъпо оборудване и батерия, които няма да използва пълноценно.
За да елиминират този риск, Дончев и неговият екип са разработили механизъм за най- точно изчисление на реалните нужди на всяко предприятие. Чрез софтуера OptiSol енергията се менажира интелигентно в реално време – системата сама „преценява“ кога да съхранява в батериите и кога да консумира, за да извлече максимална икономическа полза и да превърне соларната централа от пасивен актив в печеливш инструмент.
По време на форума Дончев не спести и градивната критика към настоящата нормативна уредба, посочвайки че законодателството в момента е твърде „тромаво“ за инвеститорите. Според него е нужна по-гъвкава държавна политика, за да може зеленият преход да се случи по-бързо и ефективно за българските предприятия.
В заключение, Мирослав Дончев посъветва бизнесите да не се фокусират единствено върху мащаба на централата, а да търсят партньори, които разбират профила им на потребление. Събитието на Forbes ясно показа, че иновативното бизнес мислене има силни корени в Габрово в лицето на „Интер Пауър“.

Ако високите сметки за ток са проблемът, който спира растежа Ви, екипът на Мирослав Дончев е Вашият доверен партньор. Те ще разберат от какво точно има нужда Вашият бизнес, ще оразмерят правилно батерийната Ви система и чрез OptiSol ще я управляват така, че да печелите Вие. Не оставяйте енергийните си разходи на случайността.
Свържете се с тях:
Адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ №58
Телефон за връзка: 0893 556 772
Електронна поща: info@inter-power.eu
Уебсайт: www.inter-power.eu
Интер Пауър: Умното управление на Вашата енергия.

Новини
Румен Радев идва в Габрово с визия за силна икономика и бъдеще за младите
Румен Радев, лидер на коалиция „Прогресивна България“, ще посети Габрово на 29 март (неделя). Срещата с гражданите ще се проведе от 11:00 ч. в зала „Възраждане“.
Събитието ще бъде възможност за открит разговор за бъдещето на града и региона, с фокус върху развитието на местната икономика, насърчаването на високите технологии и създаването на реални перспективи за младите хора.
„Сега е моментът да бъдем безкомпромисно честни – Габрово има огромен потенциал, но са нужни непреклонна решителност и категорични действия, за да бъде реализиран“, посочват от коалицията.
Сред основните акценти ще бъдат икономическият растеж, подкрепата за бизнеса и индустрията, привличането на инвестиции, модернизацията чрез технологии и създаването на условия младите хора да останат и да се развиват в региона.
По време на срещата ще бъдат представени и кандидатите за народни представители на коалиция „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово – екип, заявяващ готовност да поеме отговорност за развитието на региона. От коалицията отправят покана към всички граждани да се включат и да бъдат част от разговора.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Култура
12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“

Град Стара Загора за пореден път се превърна в сцена на традицията и фолклорното изкуство, домакинствайки престижния Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“.
Сред изключително силна конкуренция от над 100 участници, малката Гала Савчева от град Габрово завоюва престижното първо място и златен медал.
Успехът на 12-годишната талантлива певица е изключително ценен, тъй като е постигнат в най-трудната възрастова група, наравно с ученици от специализираните музикални училища в страната.
Високото отличие бе присъдено от авторитетно жури в състав: Дафинка Дамянова, Чонка Кинева и Тодор Кожухаров. Победните изпълнения на Гала включваха две емблематични северняшки песни: „От Стамбула идат, мамо“ (по музикална постановка на Манка Билчева) и акапелното изпълнение на „Соколе, сиви соколе“ от репертоара на легендарния Кайчо Каменов.

Този престижен резултат е плод на неуморния труд и вдъхновението на вокалния педагог д-р Ана Борисова от Сдружение „Анна-Фолкарт“ – гр. Дряново.
Специални благодарности за професионализма, подкрепата и отдадеността, които стоят зад всяка стъпка на Гала към този висок връх в народното пеене.

-
Кримипреди 6 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 6 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Новинипреди 2 дниГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово
-
Новинипреди 2 дниДопълват областният регистър на военните паметници с още два
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ срещу „Фратрия“: сблъсък с висок залог
-
Кримипреди 2 дниПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята












