Свържи се с нас

Култура

Малко е да се каже „роднини“

Инициатива на НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван „неЗабравено имане“

Published

on

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

Членове на читалище „Христо Ботев 2008“, с. Гарван и на Пенсионерския клуб в кметство Гергини участваха в ритуала за откриване на жетвата в силистренското село Гарван, откъдето са дошли първите заселници и създали селища на територията на днешното габровско кмество преди около 400 години.

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

В житната нива, където работят най-съвременните машини на земеделската кооперация в Гарван, общ. Ситово, този ден влязоха самодейците от двете села с песен и свирня. Свещеникът отслужи традиционния молебен за берекет и плодородие и жетварките се прекръстиха преди да отрежат със сърпа първата ракойка. Нито една от тях не е забравила благословиите, изричани от техните баби и майки, както и песните и хората на своя край. Най-малкият участник в ритуала им подаваше бъклица със студена вода.

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

Балканджийките на свой ред събудиха спомена за добруджанската песен, донесена от летните вечери на някогашната Романя. Когато младите момичета, отрасли в планината, са ходили на жетва в равна Добруджа, за да спечелят бели пари за богат чеиз. Вечерта на концерта в селото те изпяха специално разучена песен от репертоара на женската фолклорна група към читалище „Димитър Ив. Полянов“ в с. Гарван, Силистренско.

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван

С откриването на жетвата там се провежда и традиционният вече Празник на хляба. Всяка жена показва майсторлъка си за приготвяне на традиционни тестени изделия – пити, погачи, баници, мекици, сладкиши и всичко, приготвено от брашно. Габровки се представиха не както се очаква от анекдота – да доведат брат си на угощение. Бяха приготвили почти 20 вида домашни изделия по рецептите на баба – щирник с тарос, няколко вида погачи и баници, пърленки върху листо, корабийки, кейкве, фъчове и др. Най-добрите в различните категирии получиха подаръци, а всички участници – грамоти и рекламен поднос от Празника на хляба.

Читалището – домакин сподели опит в областта на художествената самодейност, показа експозицията си от стотици дипломи, грамоти и награди за участията на самодейците, музейната сбирка за бита и историята на този край, библиотеката, читалищния салон.

Хората от габровското село Гарван гостуваха на Пенсионерския клуб, видяха единствения селски музей на комунизма, Добруджанската къща и възстановената мелница, запалиха свещичка в църквата „Свети Димитър“. Тя е строена от тревненски майстор от дялан на място камък с такава точност, че в зидарията й сега не може да проникне и топлийка. Носи името на светеца, покровител и на габровското село Гарван, където храмът също се казва „Св. Димитър“. Този факт, както и сходните легенди, които се разказват в двете села, са свидетелства за произхода на габровското село Гарван. За жалост, румънски свещеник, служил през миналия век в Силистренския край, занесъл отвъд Дунава всички книги и летописи на храма. Сега се правят опити те да бъдат намерени и върнати.

Но дори да не бъдат открити документите, които доказват роднинството на двете села, това вече е без значение. Защото толкова щастливи от срещите си само роднини. Те си пожелаха да се познават и обичат и техните деца.
Особено впечатляващо за габровци бе гостуването им в земеделската кооперация „16 декември“, благодарение на която в района има недостиг на обработваема земя, няма нито един работоспособен без ангажименти и доходи и нито един беден без хляб и храна.

Над 200 килограма кайсии потеглиха от Силистренско в багажника на автобуса към Балкана и няколко дни във всички Гергински села вряха казаните с компоти и араниите с кайсиеви сладка по оригинални рецепти от дунавска Добруджа.

Събитията, свързани с инициативата „неЗабравено имане“ на НЧ“Хр. Ботев 2008“, с. Гарван в кметство Гиргини, за опознаване корените и съхранените традиции на населението, които започнаха, миналата година, се осъществяват основно със средства на членовете на читалището и дарения,както и от държавната субсидия за дейност.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица