

Култура
Фестивал „Песни в полите на Балкана“ в село Жълтеш

снимка: Община Габрово
Четвърти национален фестивал за автентичен фолклор „Песни в полите на Балкана” ще се проведе тази събота и неделя (6 и 7 юли) в габровското село Жълтеш, информираха от Община Габрово.
Целта на фестивала е издирване, опазване, съхранение и популяризиране на автентичния български фолклор. По тази причина участници в него са само колективни и индивидуални изпълнители на този музикален жанр.
Според регламента на фестивала участниците се разпределят в три раздела – певчески, в който ще се изявят индивидуални изпълнители и певчески групи, танцов и раздел обичаи, в който ще се представят групи за възстановки на български обичаи.
Изпълненията на участниците ще се оценяват от професионално жури, което ще присъди награда „Лауреат на фестивала” с плакет и диплом за цялостно представяне на читалище или организация. Ще бъдат отличени и първите трима във всеки раздел.
Официалното начало на фестивала ще бъде дадено в 10.00 часа с празничен водосвет.
*Публикуваната информация е обновена в 10.50 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Световноизвестният художник Николай Панайотов реставрира стенописа в НЧ „Развитие-1870”


Световноизвестният български художник Николай Панайотов, който живее и работи от 30 години във Франция, реставрира стенописа в Народно читалище „Развитие-1870”. Произведението – негово дело, е една от първите му големи творби. Сред тях са и мозайките в Дома на културата „Мара Белчева”, както и стенописите на Общинската болница в Севлиево.
Николай Панайотов e роден през 1956 г. в София. Завършва стенопис в Художествената академия в българската столица и от 1983 до 1990 г. преподава същата специалност. След това се установява в Париж, където Френското министерство на културата му предоставя ателие. Прави поредица изложби живопис в галерии в Париж, Белгия и Люксембург, Германия, САЩ, Националната галерия и Галерията за чуждестранно изкуство в София.
През 2008 г. Панайотов създаде Център за модерно изкуство „Бялото училище” в севлиевското село Стоките и превърна изоставеното школо в огромна галерия на съвременното изкуство. Така, вече години наред, той твори и живее между ателието си в Париж и Бялото училище.
По време на тазгодишния престой на Панайотов в България, художникът се отзова на молбата на председателя на читалището Данаил Лалев да реставрира стенописа.

„Огромно благодаря за отзивчивостта на Николай Панайотов. Стенописът, който посреща стотици граждани и гости в читалище „Развитие”, нашия храм на култура и духовност в Севлиево, е признат шедьовър на изкуството. Радваме се, че авторът му отново беше при нас и отлично свърши работата по реставрацията”, изрази задоволство и признателност към художника Данаил Лалев.
В читалищната летописна книга, при визитата си, Николай Панайотов написа: „С вълнение се завръщам в читалище „Развитие”, където има една от първите ми стенописни творби, благодарение на предаността, високия културен дух на прекрасните хора от моя край – Севлиево, село Душево и село Сенник”, пожелавайки читалището да продължи да бъде духовният център на град Севлиево.
Автор: Десислава Димитрова,
организатор при НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
„Тангра“ закриват Рок фест „Хоталич“


На 27 август Севлиево и гостите на града посрещат легендарната група „Тангра“, която ще бъде специален участник в тазгодишното издание на Рок фест Хоталич, организиран с подкрепата на Община Севлиево.
Любимците на няколко поколения ще изпълнят на живо в осъвременен аранжимент и звучене почти всички парчета от култовия албум „ТАНГРА ІІ“, сред които „На 35”, „Бъди какъвто си”, „Оловният войник”, „Делник”, „Неделя”, „Жулиета”, „Циркът”, „Така стоят нещата”, както и хитовете, с които всеки българин свързва групата – „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта, без която не можем“, „До последен дъх“.
„Тангра“ продължава да надгражда славната си история и на сцената на Рок фест „Хоталич“ ще свири в състав: Дани Ганчев – кийборди, вокали и оригинален композитор на по-голямата част от емблематичните за групата песни, Боби Косатката – вокали, Иво Чалъков – китари, Стефан Попов – барабани и Валери Григоров – Рио – бас.
Амбициите за съвременно звучене и завръщане към по-авангардната стилистика, с която групата е свързвана през ню уейвския си период, не са отстъпили и в момента „Тангра“ анонсира колаборацията си с небезизвестния художник и визуален артист Станислав Беловски, в чието лице музикантите откриват съмишленик и партньор за креативни експерменти.
Негови са идеята и реализацията на плаката на „Тангра“, както и фотографиите на групата, които скоро ще видят бял свят.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Български танцов състав от Унгария ще представи народни хора тази вечер в Трявна


За първи път Трявна ще приветства българския танцов състав “Биляна”, който е сред водещите танцови състави на Унгария, неспиращи да изучават, развиват и разпространяват магията на българския фолклор. В момента групата е на лагер у нас и за свой престой гостите са избрали именно възрожденска Трявна.
“Всяка година организираме танцов лагер в България и този път решихме той да е в Трявна. Ще се радваме докато сме тук да изиграем няколко български хора, като по този начин искаме да покажем обичта, уважението и преклонението си пред магията на българския фолклор и това, което Ви прави горди българи! Свързахме се с кмета Силвия Кръстева за съдействие и сме много радостни, че получихме разбиране и подкрепа за провеждане на нашия малък концерт на старинния площад в Трявна!”, споделя Янос Майор, който е основател на групата и междувременно художествен ръководител и хореограф на състава. Негов помощник е българката Диана Добрева от Варна.
Българският танцов състав “Биляна” е основан през 2003 година в град Карцаг в Унгария. Танцьорите са настоящи и бивши ученици, както и преподаватели от Карцагшката Реформаторска гимназия там. Групата изучава танци от всички фолклорни области на България, като за своята дейност е отличена с престижната награда “Про култура миноритате Хунгарие”, която се дава на изтъкнати дейци, допринасящи за съхраняването на културата на малцинствата и едновременно обогатяващи културата на Унгария.
За последните 19 години съставът е участвал на различни фестивали в България, Гърция, Румъния, Сърбия, Словакия и др. Фолклорният концерт ще се проведе днес, 11 август, от 19.00 ч. на площад “Капитан Дядо Никола” в Трявна.
Съставът ще представи четири народни танца, а именно Завило се вито хоро; Пиринско хоро; Тракийски танц и Свищовско хоро. Публиката ще бъде зарадвана и с две поздравителни песни – една на български език и една на унгарски език.
Община Трявна информира всички граждани, че във връзка с провеждането на предстоящия концерт движението в района на площад “Капитан Дядо Никола” по ул. “Проф. Пенчо Н. Райков” до пресечката й с ул. “Пенчо Славейков” ще бъде затворено за преминаване от 18.30 ч. до 19.30 ч.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Любопитнопреди 6 дни
Много изненади и богата програма за семейния фестивал „Fun навън“ в Трявна
-
Икономикапреди 4 дни
Засилен интерес към кампанията на ОИЦ-Габрово за европейско финансиране
-
Новинипреди 6 дни
Областният управител свика консултации за състава на РИК
-
Културапреди 7 дни
Благотворителен концерт за храма „Свети Пророк Илия“ в Боженци
-
Икономикапреди 3 дни
Български безпилотни товарни самолети започват карго полети в ЕС тази година
-
Кримипреди 4 дни
Съдят дряновец, държал археологически обети
-
Новинипреди 6 дни
Весел горски празник на Парк „Българка“ с Центъра за деца и младежи с увреждания
-
Икономикапреди 3 дни
ГАРАНТ имоти предлага на своите клиенти