Икономика
Безработните в България са почти половин милион

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Безработните през първото тримесечие на годината са 456.4 хил., а коефициентът на безработица – 13.8 на сто. Това сочат данните на Националния статистически институт от проучването “Ключови показатели за България” към юли, цитирани от Аргументи БГ.
Сравнено със същия период на миналата година броят на безработните се увеличава с 8.3 на сто, а коефициентът на безработица нараства с 0.9 процентни пункта. Според проведените от института бизнес анкетите през юни 7.5 на сто от промишлените предприятия посочват недостига на работна сила като фактор, който затруднява дейността им.
Според предварителни данни през март 2013 г. средната заплата е 796 лв., което е с 3.9 на сто повече в сравнение с предходния месец. Спрямо март 2012 г. ръстът е 3.6 на сто.
През първото тримесечие на 2013 г. общият брой на заетите (на възраст 15 и повече навършени години) е 2.86 млн., а относителният им дял от населението на същата възраст – 45.6 на сто. В сравнение със същото тримесечие на 2012 г. относителният дял на заетите лица е с 0.5 пункта по-висок.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Обновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща

Завърши частичният ремонт на помощната сграда, намираща се в двора на Лафчиевата къща към Исторически музей – Дряново.

Дейностите безвъзмездно бяха извършени от фирма „Валентин Петров 2004“ ООД, в тясно сътрудничество с международната компания Баумит (Baumit) чрез регионалното им представителство в Габрово. Върху фасадата на сградата бяха вложени висок клас строителни материали от известната австрийска компания.

„Искам да благодаря на ръководствата на „Валентин Петров 2004“ ООД и представителството на Баумит за Габрово и региона, в лицето на Пламен Петров, Милен Михайлов и Стефан Миланов, за подкрепата, реализираното партньорство и цялото отношение.

Ремонтираната външно помощна сграда е част от красивия двор на Лафчиевата къща. Чрез извършените дейности цялостният му облик става още по-приветлив и завършен. Външният вид на сградата е съобразен изцяло духа на епохата на Възраждането и се вписва чудесно в ансамбъла на дворното пространство“, коментира Иван Христов, директор на ИМ – Дряново.

Ремонтът на помощната сграда в двора на Лафчиевата къща допринася за съхраняването на културното наследство, превръщайки го в обща кауза и доказващ, че когато бизнесът и институциите тръгнат ръка за ръка, историята получава своя нов, красив живот.

Икономика
Дигиталният клуб Габрово при ГТПП ще продължи работата си

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата е изграден по процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“ по Инвестиция С1.13 „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). И след приключване на финансирането от НПВУ работата на клуба ще продължи.
На територията на ГТПП е изградено отделно помещение за Дигиталния клуб, в който са обособени пет работни станции, оборудвани с нови компютърни конфигурации и модерно обзавеждане. Осигурена е високоскоростна интернет връзка, както и достъп до разнообразни електронни образователни ресурси за онлайн обучения и самообучение.
Функциите на клуба включват:
- Оказване на помощ при използването на интернет услуги.
- Насочване към обучения/ресурси спрямо индивидуалните нужди на потребителите за подобряване на уменията и придобиване на квалификация.
- Осигуряване на съдействие при работа с електронни административни услуги;
- Съдействие при онлайн търсене работа: предоставяне на информация за възможностите за ползване на услугите по заетостта;
- Сътрудничество и местни партньорства (Бюро по труда, Областен информационен център (ОИЦ), местен бизнес).
- Консултации с кариерен консултант при поискване.
Клубът се включи активно в кампанията „Дигитален будител“. Тя още е в ход, много хора направиха първата стъпка – подадоха заявление за електронен ваучер и вече поеха своя път към нови дигитални умения. Всички услуги са безплатни и ползвателите се подпомагат от наставник.
Дигиталният клуб е на адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ 30 (сградата на НТС, партер).
Работно време:
Понеделник до петък: 09.00 часа – 12.00 часа, 13.00 часа – 17.00 часа.
Икономика
Нов офис на Изи Пей отвори в кв. „Палаузово“ в Габрово
Жителите на квартал „Палаузово“ и близките райони вече могат да се възползват от услугите на Изи Пей в новия офис на компанията. Касата се намира на адрес бул. „Столетов“ №80, точно срещу автобусната спирка в посока центъра на Габрово.
Локацията е леснодостъпна и комуникативна. Предлага удобство както за пешеходци, така и за клиенти, които се придвижват с автомобил – в непосредствена близост има възможност за удобно паркиране.
Новият офис на Изи Пей в кв. „Палаузово“ работи от понеделник до петък, в часовия диапазон от 09.30 до 18.00 часа.

-
Новинипреди 5 дни170 години от рождението на Никола Тесла – геният, който чуваше Вселената
-
Любопитнопреди 6 дниДрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал
-
Кримипреди 5 дниТри нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово
-
Любопитнопреди един денОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 5 дниПолагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана
-
Кримипреди 2 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Културапреди един денМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди 5 часаОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща






