Свържи се с нас

Култура

„Балканът пее и разказва“ – Дряново 2013

Published

on

снимка: Община Дряново

снимка: Община Дряново

С дефиле на участниците, по площад „Колю Фичето”, последвано от тържествено откриване пред сградата на Община Дряново (площад „Освобождение”), с ритуал по вдигане знамето на празника и запалване огъня на родолюбието, започна празникът на възрожденските, старопланински, градове Елена, Котел, Трявна, Гурково, Твърдица и домакинът Дряново, информираха от дряновската общинска администрация.

снимка: Община Дряново

На площада, редом до кмета на Дряново Иван Николов, зам.-кметът Даниела Енчева и секретаря на администрацията Румяна Дъчева бяха и официалните гости на празника: заместник кметът и секретарят на Община Котел Мариела Байкова и Галя Андонова; кметът на община Гурково инж. Стоят Бонев, градоначалникът на община Елена инж. Димял Млъзев и секретарят на администрацията Ивона Савова; кметът на община Твърдица и Атанас Атанасов и секретарят Пламен Курумилев, както и д-р Нели Цанева – председател на Общински съвет Трявна.

снимка: Община Дряново

За приноса на Общините участнички в „Балканът пее и разказва” за опазване и популяризиране на културното ни наследство бяха връчени почетни плакети от домакина д-р Иван Николов.

снимка: Община Дряново

Преди 37 години дряновци за първи път казват „Добре дошли” на своите приятели балканджии и участници в празника. Община Дряново е втора, след инициаторите за празника Община Елена, която домакинства „Балканът пее и разказва” през 1976 г. Съгласно регламента, празникът цели самодейци от общините да се събират за да представят пред публика своите танцувални и певчески умения, без да влизат в състезателна надпревара помежду си.

снимка: Община Дряново

Първата песен на „Балканът пее и разказва” – Дряново 2013 изпя младата и много талантлива дряновска певица Илияна Ковачева.

снимка: Община Дряново

Дряновци откриха концертната програма със стихотворението „Следата” на дряновската поетеса Теодора Ганчева, в изпълнение на ученикът Преслав Цанев от СОУ „Максим Райкович”. Веднага след него последва музикалното изпълнение на Трио китари от Детската школа по изкуствата при НЧ „Развитие – 1869” в Дряново, с ръководител Радослав Талев.

снимка: Община Дряново

След тях на сцената излязоха учениците от Вокалната група от Възпитателно училище интернат „Св. св. Кирил и Методий” в село Керека, при Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008” и Мажоретния състав при културната институция, с техният танц „Усещане за жена”.

снимка: Община Дряново

Следващото изпълнение бе песента „Катерино моме”, на ученичката от СОУ „Максим Райкович” Доника Горчева. След нея на сцената излязоха Танцова формация „Куклите”, при Народно читалище „Върбан Генчев – 1924” – Царева Ливада.

снимка: Община Дряново

Последва изпълнението на хор „Росна китка” при Районна организация на слепите, с ръководител Славчо Илиев. Представянето на Дряново завърши с изпълненията на Подготвителната група при Детско-юношески танцов състав „Балканджийче” при Читалище „Развитие – 1869”, а след тях и Представителния танцов ансамбъл „Балкан” при културната институция, с художествен ръководител Цветозар Кьоровски.

снимка: Община Дряново

Своето фолклорно богатство представиха и останалите балкански градове, а участниците им получиха грамоти за участие от кмета д-р Николов. Домакин на следващия празник ще бъде Трявна.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Култура

Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО

Published

on

XVII Годишна конференция на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във френския град Сент Гратиен на 23 и 24 юни 2025 година. Габрово е част от тази организация, благодарение на съхраненото в музей „Етър“ културно наследство. Зам-кметът по културата Невена Минева, Велимира Христова, главен експерт в Община Габрово и Тихомир Църов от екипа на музей „Етър“ участваха в световния форум.

Невена Минева се включи в панела на местните власти и представи визията на Габрово за култура и устойчиво развитие. „Габрово, определен за Творчески град на занаятите и народното изкуство през 2017 година, възприема културата като стратегически фактор за устойчиво градско развитие. Нашата ангажираност е в пълно съответствие с Манифеста от Брага, който призовава културата да бъде самостоятелна цел в глобалната програма за развитие след 2030 година. Активно интегрираме културни политики на местно и международно ниво, насърчавайки творчество, приобщаване и устойчивост“, заяви зам.-кметът на Община Габрово по време на своята презентация.

Невена Минева сподели конкретни действия и политики в областта на културата, провеждани от местната власт в Габрово. Има ясен стремеж към подобряване на културната инфраструктура – инвестиции в креативни хъбове, музеи и обществени пространства, които стимулират артистичното изразяване. Реализират се програми за участие на общността – инициативи, които насърчават културното включване и гарантират достъп за всички граждани. Обособяват се зелени културни пространства, които са устойчива градска среда, интегрираща културата с екологичното мислене.

Що се отнася до международното сътрудничество и прилагането на Манифеста от Брага, по думите на Невена Минева, Габрово активно участва в мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, като си сътрудничи с други творчески градове от цял свят, обменя добри практики и работи по съвместни проекти. Оказва се подкрепа за културните права, дигиталните иновации и културните политики с екологична съзнателност.

Зам.-кметът на Община Габрово смята, че се засилват партньорствата с европейски градове в подкрепа на културната дипломация. Пред участниците в международния форум Невена Минева обяви, че Габрово официално издига кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 година.

„Тази инициатива носи значителни социални, културни и икономически ползи. Тя насърчава градското обновление, подобрява образа на града, повишава международната му видимост и подкрепя туризма. Но тя също така има и важен социален ефект, чрез програми за достъпност и междукултурен диалог. Кандидатурата ни предлага възможност да подчертаем уникалната идентичност на Габрово, да засилим културния сектор и да осигурим дългосрочно положително въздействие.“

Невена Минева цитира думи на кмета на Габрово Таня Христова, че кандидатурата не е просто събитие, а дългосрочна стратегия с трансформиращ ефект.

Тихомир Църов, журналист и ПР на музей „Етър“, представи Международния панаир на традиционните занаяти, който през 2025 година се провежда за 19 път. Акцент в презентацията бяха майсторите, които се очаква да пристигнат от Креативните градове от мрежата на ЮНЕСКО.

Между 6 и 8 септември в „Етър“ се очакват над 50 занаятчии от три континента. Тихомир Църов припомни, че през 2017 и 2018 година в Международния панаир взема участие проф. Лейла Адам от Судан, която представи местни техники за създаване на съдове от глина. В следващите издания се представят занаятчии от Южна Африка, Бразилия, Египет и Китай.

Интересът към презентация бе видим, като бе заявено желание за създаване на нови и затвърждаване на вече съществуващи контакти и обмяна на занаятчии по време на форуми в различни части на света – Малайзия, Южна Африка, Нигер, Италия и др. По време на Годишната среща бе отделено специално внимание на внедряването на Изкуствен интелект в създаването на културен продукт.

По време на последното пленарно заседание бе обявено, че мароканския град Есауира ще бъде домакин на годишната среща на Мрежата през 2026 година.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица