

Култура
„Балканът пее и разказва“ – Дряново 2013

снимка: Община Дряново
С дефиле на участниците, по площад „Колю Фичето”, последвано от тържествено откриване пред сградата на Община Дряново (площад „Освобождение”), с ритуал по вдигане знамето на празника и запалване огъня на родолюбието, започна празникът на възрожденските, старопланински, градове Елена, Котел, Трявна, Гурково, Твърдица и домакинът Дряново, информираха от дряновската общинска администрация.

снимка: Община Дряново
На площада, редом до кмета на Дряново Иван Николов, зам.-кметът Даниела Енчева и секретаря на администрацията Румяна Дъчева бяха и официалните гости на празника: заместник кметът и секретарят на Община Котел Мариела Байкова и Галя Андонова; кметът на община Гурково инж. Стоят Бонев, градоначалникът на община Елена инж. Димял Млъзев и секретарят на администрацията Ивона Савова; кметът на община Твърдица и Атанас Атанасов и секретарят Пламен Курумилев, както и д-р Нели Цанева – председател на Общински съвет Трявна.

снимка: Община Дряново
За приноса на Общините участнички в „Балканът пее и разказва” за опазване и популяризиране на културното ни наследство бяха връчени почетни плакети от домакина д-р Иван Николов.

снимка: Община Дряново
Преди 37 години дряновци за първи път казват „Добре дошли” на своите приятели балканджии и участници в празника. Община Дряново е втора, след инициаторите за празника Община Елена, която домакинства „Балканът пее и разказва” през 1976 г. Съгласно регламента, празникът цели самодейци от общините да се събират за да представят пред публика своите танцувални и певчески умения, без да влизат в състезателна надпревара помежду си.

снимка: Община Дряново
Първата песен на „Балканът пее и разказва” – Дряново 2013 изпя младата и много талантлива дряновска певица Илияна Ковачева.

снимка: Община Дряново
Дряновци откриха концертната програма със стихотворението „Следата” на дряновската поетеса Теодора Ганчева, в изпълнение на ученикът Преслав Цанев от СОУ „Максим Райкович”. Веднага след него последва музикалното изпълнение на Трио китари от Детската школа по изкуствата при НЧ „Развитие – 1869” в Дряново, с ръководител Радослав Талев.

снимка: Община Дряново
След тях на сцената излязоха учениците от Вокалната група от Възпитателно училище интернат „Св. св. Кирил и Методий” в село Керека, при Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008” и Мажоретния състав при културната институция, с техният танц „Усещане за жена”.

снимка: Община Дряново
Следващото изпълнение бе песента „Катерино моме”, на ученичката от СОУ „Максим Райкович” Доника Горчева. След нея на сцената излязоха Танцова формация „Куклите”, при Народно читалище „Върбан Генчев – 1924” – Царева Ливада.

снимка: Община Дряново
Последва изпълнението на хор „Росна китка” при Районна организация на слепите, с ръководител Славчо Илиев. Представянето на Дряново завърши с изпълненията на Подготвителната група при Детско-юношески танцов състав „Балканджийче” при Читалище „Развитие – 1869”, а след тях и Представителния танцов ансамбъл „Балкан” при културната институция, с художествен ръководител Цветозар Кьоровски.

снимка: Община Дряново
Своето фолклорно богатство представиха и останалите балкански градове, а участниците им получиха грамоти за участие от кмета д-р Николов. Домакин на следващия празник ще бъде Трявна.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 5 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие