Свържи се с нас

Култура

Концерт на Габровски камерен оркестър с маестро Коларов

Published

on

Тази вечер, от 19 часа в Художествената галерия „Христо Цокев“, по желание на публиката на Габровския камерен оркестър ще гостува неговият дългогодишен диригент Милко Коларов, съобщиха от Община Габрово. Солист ще бъде известният и обичан габровски цигулар Христофор Михайлов. В програмата са включени произведения от Георг Мюфа, Моцарт, Красимир Кюркчийски и Албер Русел.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Милко Коларов завършва Държавната музикална академия в София със специалностите композиция при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. През 1976-1977г. специализира в Париж. Бил е диригент на Варненската филхармония, Варненската опера и заместник главен редактор на Българското национално радио. От 1973 г. до 1991 г. оглавява Габровския камерен оркестър. По негова иницианива през 1976 г. се създава фестивала ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА в Габрово. Понастоящем е диригент на оркестър „Симфониета” във Варна. Професор е по инструментознание, симфонична оркестрация и дирижиране. Бил е член на жури на 14 наши и международни конкурси. Председател е на фондация „Добри Христов”. Отличаван е многократно с най-престижни национални и международни награди. Негови произведения са изпълнявани  в Европа, Австралия, Япония и САЩ.

снимка: Община Габрово

Христофор Михайлов  е роден през 1976 г. в Габрово, в семейството на известния местен цигулар Михаил Маринов. Започва да учи цигулка в Школата по изкуства „Емануил Манолов” при Асен Йосифов. През 1995 г. завършва Средното музикално училище „Панойот Пипков” в Плевен в класа на Благородна Танева, а през 2001 г. Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров” в София в класа на проф. Дора Иванова. През 2001 – 2002 г. е специализант на проф. Ифра Нийман в училището за музика и драма Гилдхол – Лондон. След това работи като концертмайстор на Софийска филхармония. През 2004 – 2005 г. специализира камерна музика във Висшето училище за музика в Щутгарт. Посещавал е майсторски класове на проф. Минчо Минчев, Ваня Миланова, проф. Ружка Чаракчиева, проф. Венцеслав Николов и др. Като камерен музикант е специализирал квартетно изкуство при световно известни квартети като „Мелос” и „Димов”. Бил е солист на Вюрцбургския камерен оркестър в Германия, Руски камерен оркестър, както и на всички симфонични и камерни оркестри в България между които Софийска филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, Софийски солисти и др.

Христофор Михайлов е отличен с първа награда на международния конкурс „Професор Панчо Владигеров”. Лауреат е и на много наши и международни конкурси. Бил е стипендиант на Британския съвет, на Фондация „Св.Св. Кирил и Методий”, както и на габровските неправителствени организации „Ротари клуб”, „Майчина грижа” и „Отворено общество”. Понастоящем участва активно в различни форми на музикалния живот на Габрово. Има 20 годишна концертна дейност като камерно дуо с известната габровска пианистка Весела Пенева.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица