Свържи се с нас

Култура

Фестивал на самодейното изкуство в Габрово

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Подготвяме фестивал на самодейното изкуство в Габрово, свързано с руското творчество. Това сподели зам.-председателят на Националното движение „Русофили“ Пенчо Зулчев, който беше в Габрово за връчването на наградите на победителите в конкурса „Не се гаси туй, що не гасне“, организиран от движението и подкрепен от СБП, СБЖ, СОСЗ и от Синдиката на българските учители.

Пенчо Зулчев внесе още яснота относно намеренията на „Русофили“ да организира изучаване на руски език в детски градини и училища. „Във Вонеща вода, край Велико Търново проведохме семинар с учители от детските градини и училищата, които ще водят групи за изучаване на руски език. До сега в страната имаше 80, а само в Габрово действаха 2 групи. От тази есен предвиждаме поне в 500 детски градини в страната да се изучава руски език. Срещнахме се със зам.кмета на Габрово Нели Рачевиц, с която се уточнихме поне в 7 от детските заведения да се започне с изучаването на този език. Важно е да кажа, че такси от родителите за заплащането на учителите няма да се събират, тъй като финансирането ще бъде от НД „Русофили“ и различни руски фондове“, заяви още той.

От казаното стана ясно, че вече са били проведени срещи със секретаря на читалището „Априлов – Палаузов“, както и с представители на други читалища от област Габрово. Целта на срещите била възможностите в Габрово да се организира фестивал на самодейното изкуство, свързано с руското творчество. „Не само с г-жа Елена Назърова осъществих среща. С нея, както и с представители на други читалища от областта – в Дряново, Трявна, Севлиево разговаряхме за възможностите в Габрово да се организира фестивал на самодейното изкуство, свързано с руското творчество – вокални състави, танцови трупи, инструменталисти и т.н. Разбрах, че в областта има доста състави, които изпълняват руски песни и танци, както и инструменталисти, в чийто репертоар са включени пиеси от руски композитори. Освен това възникна идея за сформиране на нов младежки състав за изпълнение на руски песни в съпровод на акордеон. Така че от следващата година сме с намерението да организираме пилотен фестивал на състави с руски репертоар. За да може след 3-4 години да проведем и такъв национален фестивал. Ето защо като начало през ноември по време на фестивала на художествената самодейност смятаме да връчим няколко награди на участници, които имат в репертоара си руски песни и танци. Ще се постараем тези призове да са по-сериозни, а не само дипломи, за да стимулираме младите. Вярваме, че чрез руското изкуство – певческо и танцово може да се формира у младите хора ново отношение на интерес към Русия. Освен чрез изкуството и чрез изучаването на руски език би могло да се култивира интерес към богатата руска история и към историческите корени на връзките между двата славянски народа“.

Пенчо Зулчев беше категоричен, че Националното движение „Русофили“ ще продължава да организира некомерсиални турнета на неголеми руски състави за концерти в градовете на страната, с които може да достигне и до най-малките общини. „При гостуването на големите руски състави се организират комерсиални концерти в няколко големи града – по традиция София, Пловдив, Варна, Русе. Що се отнася до възможността да се достигне до всяка една община, това може да стане с намесата на „Русофили“. В някои години сме стигали до организиране на над 100 концерта в страната. НД „Русофили“ има поделения в 180 общини на страната, затова сме с намерението поне веднъж в годината да достигнем с концерти на руски състави във всяка една от тях“, поясни Зулчев.

Зам.-председателят на „Русофили“ даде и своята оценка относно участието на децата от област Габрово в националния конкурс „Не се гаси туй, що не гасне“.  Той сподели, че е останал приятно изненадан от отношението на Регионалния инспекторат по образованието. „Срещнахме се и с ръководството на РИО – габрово. Останах изненадан от отношението на инспектората към конкурса – тяхната нагласа е не да администрират, а да подпомагат работата на децата. През юни ще отчитаме окончателните резултати от конкурса. Първоначалните данни сочат, че Габрово е един от градовете с най-много участници – над 50 деца се включиха в него. Разбира се, и севлиевци имат висока активност. От страната участниците са над 3000. Всяка година изпращаме на екскурзия в Москва 5 от най-добрите участници. Журито трябва да е готово с резултатите до средата на юни“, сподели Пенчо Зулчев в заключение.

*Публикуваната информация е актуализирана в 12.07 часа*

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица