Свържи се с нас

Култура

Представиха традиционни сватбeни обичаи от Габровско

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Възстановка на традиционните сватбeни за Габровския край обичаи „Плетенки” и „Менеж” представиха ученици от Националната Априловска гимназия, включени в проекта „Успех”. Основните участници  в ритуала бяха от клуб  „Традиция, ценности и човеколюбие” от 9 В клас с ръководител Кр. Ангелова, подпомогнати от по- големите си съученици от клубовете „ Знай своя род” – 10 В клас с ръководител С. Стоянова и „Историята на моето селище – из старо Габрово” с ръководител П. Петрова.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Изготвянето на сценария беше осъществено със съдействието на АЕК „ Етър”. В автентичната обстановка на ресторант „Странноприемница”, пред погледите на родители, ученици, учители и гости на заведението младите артисти показаха уменията си да представят атрактивно този стар обичай,  да танцуват и пеят сватбени песни и хора. Изявата беше посрещната с огромен интерес от публиката, която горещо аплодираше участниците.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

След сгледата и големият годеж започва годежен период, който може да трае от 1 седмица до 2 – 3 години. През това време  неколкократно се правят в дома на годеницата седянки (шивънки, кроенки), чиято цел е доизкарване на чеиза и дара. Същинската сватба на територията на Габровски окръг, подобно на общобългарската сватба, трае почти цяла сдмица, при участието на различни обредни лица и с извършването на различни обреди и обичаи с религиозно – магически характер.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Два от тях са вечерта преди неделното сватбено тържество. Плетенките (решанки) обикновено са  в събота вечер преди сватбата, когато годеницата сяда върху чутура, за да е „чутурна” – уважавана или върху три червени възглавници, след което мома  „бащина и майчина“ трикратно я плете и разплита. През тази последна нощ преди сватбата да преспят при младоженците остават техните другари, винаги с живи роднини.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Често сплитането се съпровожда и от „Каненето” и „Менежа” на девойката от дошлите от момковия дом заложник и още няколко роднини на годеника. Гостите донасят дрехите , обувките  за годеницата. След трапезата годеницата „ връща” по заложника венчалните дрехи на годеника, гласят традициите.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

 

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица