Свържи се с нас

Култура

XXI Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2013

XV Национална среща-наддумване „Благолаж 2013”

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В рамките на ежегодните весели Майски празници в Габрово Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще бъде основен организатор и домакин на три интересни събития, посветени на хумористичното изкуство.

На 17 май в 14.00 ч. конферентната „Зала на жирафите” ще привлече участниците в III-те Срещи на хумористичното изкуство „Изток – Запад”. Темата на кръглата маса е: „Хумористичното изкуство – начин на употреба”. Свое участие с презентации и съобщения са заявили представители на университети, списания, музеи и салони за карикатура от Турция, Русия, Китай и България. Директорът на ДХС гл.ас. Татяна Цанкова е подготвила мултимедийна презентация, посветена на 40-годишната история на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово.

На 18 май от 11.00 ч. в зала 3 на ДХС ще се състои официалното откриване на 21. Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2013 и награждаването на лауреатите. Тази година Биеналето отбелязва 40 години от първото си издание и празникът ще бъде почетен от десетки творци от близки и далечни страни, от сътрудници, приятели и партньори на Дома на хумора и сатирата. Организатори на престижния международен форум на хумористичните изкуства са: Музеят „Дом на хумора и сатирата”, Община Габрово, Министерството на културата и Министерството на здравеопазването. Мотото „Светът е оцелял, защото се е смял” е вдъхновило за участие в неговите 21 издания 9950 автори от 173 страни в света. В залите на Дома са аранжирани изложбите от 6-те конкурсни раздела – карикатура, графика и рисунка, живопис, скулптура, хумористична фотография, плакат – които включват 443 творби на 329 автори от 44 страни.

През м. март авторитетно международно жури под председателството на доц. Иван Узунов извърши селекция на представените творби и отличи най-добрите от тях.

Голямата награда на Международното биенале – статуетката „Златният Езоп” – ще бъде връчена лично от кмета на Габрово г-жа Таня Христова на Джемалетин Йълдъз от Турция, който впечатли журито с оригиналния си плакат „Лабиринт”.

Наградата на град Габрово – статуетката „Гаскар” /габровският „Оскар”/ – ще отиде при габровеца Антон Колев, доказал се както в попрището на архитектурата, така и в живописта. За творбата му „Миграцията на скумрията” журито гласува единодушно и убедително.

Творци от Русия, Испания, Иран, Естония, Колумбия и България ще получат 6 награди на Министерството на културата /по една във всеки раздел/, както и 13 награди от името на съорганизатори и спонсори: Министерство на здравеопазването; „Скални материали” АД – Русе; „Фотографски системи” ООД – София; Дирекция „Национален парк „Централен Балкан”; Сдружение „Планета ГАБРОВО”; Ротари клуб – Габрово; Лайънс клуб – Габрово; „Коалиция за живот без тютюнев дим” – София, Музей „Дом на хумора и сатирата”.

На 19 май т.г. от 9.00 ч. в зала „Грехът” на Дома на хумора и сатирата ще се проведе XV-та Национална среща-наддумване „Благолаж 2013”, на която млади и възрастни участници – сладкодумци от всички краища на страната и българи от чужбина ще изявяват своите разказвачески умения и ще се наддумват с вицове и анекдоти по две теми – „За късмета – хумористично!” и „За тютюна и алкохола – сатирично!”. Организатори на срещата са Министерството на здравеопазването и Музеят „Дом на хумора и сатирата”.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата” – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица