Свържи се с нас

Новини

8 май – Международен ден на Червения кръст и Червения полумесец

Днес над две хиляди членове на областната организация на БЧК – Габрово имат празник и затова, че тази година Червеният кръст навършва 150 години от създаването си.

Published

on

снимка: БМЧК - Габрово

снимка: БМЧК – Габрово

Днес над две хиляди членове на областната организация на БЧК – Габрово имат празник и затова, че тази година Червеният кръст навършва 150 години от създаването си.

По случай днешния си празник организацията награди свои членове. Значката „Отличник на БЧК“ получават червенокръстките активисти: Радостина Братованова от Габрово, Надежда Димкова, Цонка Иванова, Радка Косева и Събка Тодорова – от Дряново, Петинка Михайлова от Севлиево.
Званието „Млад отличник на БЧК“ с удоволствие се връчи на Божимир Валентинов Маринов – доброволец от БМЧК – Габрово.

Швейцарският предприемач Анри Дюнан е този, който пръв призовава доброволци, за да окажат първа помощ на ранените войници при битката между армиите на Австрия и Италия (1859) при Солферино. Когато се завръща в Женева той описва видяното в книга (1862г.), в която Дюнан се обявява за създаването на национални доброволчески организации, които да помагат при грижите за ранените по време на война, както и за международноправни норми, които да защитават неутралните медици и полевите болници. През 1864г., на 22 август, се събират представители на 12 държави (Баден, Белгия, Вюртемберг, Дания, Испания, Италия, Нидерландия, Португалия, Прусия, Франция, Хесен, Швейцария), които подписват първата Женевска конвенция, чиято цел е подобряване на положението на ранените по време на война. Конвенцията дава официален статут на Международния комитет и установява реда за приемане и работа на националните организации. Година по-късно швейцарското правителство кани представители на всички европейски държави, както и на Съединените щати, Бразилия и Мексико на международна конференция в Женева.

Френска пощенска картичка, която показва ролята на медицинските сестри от Червения кръст по време на Първата световна война, 1915 г.

Оттогава досега, неотменните принципи на Червения кръст/Червения полумесец са: Хуманност; Безпристрастност; Неутралитет; Доброволност; Единност; Универсалност; Независимост.

Днес Червеният кръст/Червения полумесец е най-голямата хуманитарна мрежа в света, в която участват милиони доброволци.

Габрово е първото червенокръстко дружество в България със собствен устав. Той е отпечатан година след неговото създаване през 1883г., на 1 ноември. Първият председател на БЧК – Габрово е Коста Луков, юрист по образование, доброволец по време на боевете на вр. Шипка.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Published

on

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.

Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.

От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.

По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.

В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.

Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Зареди още

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Новини

Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.

Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.

Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.

13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.

Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица