Свържи се с нас

Култура

Гергьовден в Етъра

Published

on

снимка: АЕК “Етър”

снимка: АЕК “Етър”

На 6 май от 11.30 часа в Архитектурно–етнографския комплекс „Етър“ ще се отбележи празника Гергьовден. Това съобщи Петя Бонева от Музея на открито. В народния календар Гергьовден е свързан с богата обредност, засягаща живота на българина, неговите постоянни грижи и мечти за изобилие, за богат и щастлив живот. Характерните скотовъдни обичаи се преплитат с обредни практики, свързани със земеделието за осигуряване на здраве и благополучие.

снимка: АЕК “Етър”

Тревите, цветята, разлистените клонки заемат съществено място в гергьовденската обредност. Вярва се, че тяхната живителна сила се пренася и върху хората. Затова в утрото на празника къщите, градините, стопанските помещения осъмват окичени с букови клонки, с клонки от разцъфнала ябълка или друго плодно дърво. Стопаните се радват на гергьовския дъжд и вярват, че всяка капка от него е жълтица, защото ще напои земята и ще донесе добра реколта. На Гергьовден се коли агне и особено място на трапезата заема обредният гергьовденски хляб украсен със символични гега, кошара и овце. На този ден за първи път се издояват овцете, избива се първото масло и се подсирва първото сирене, които се поднасят на трапезата. Затова посетителите на Етъра ще могат да наблюдават как се меси гергьовски хляб, а полсе и да го опитат.

снимка: АЕК “Етър”

Гергьовден се утвърди като един от традиционните празници на Етъра, където посетителите през този ден могат да се докоснат до старите обредни практики, да се залюлеят на гергьовските люлки за здраве, да се претеглят на кантарите, вързани на зелено дърво, за да проверят пълна или празна ще е годината им, и да се повеселят с песните и танците на гостуващите състави. Фолклорната програма ще започне в 11.30 ч. пред църквата „Свето Богоявление“. В нея участие ще вземат: Детски фолклорен ансамбъл “Габровче”, Фолклорни групи от с. Новаковци и с. Младен и Фолклорна формация “Веселина” гр. Севлиево.

В изложбената зала до билкарницата от 11.30 ч. ще бъде открита изложбата „Гергьовденска обредност“ от фонда на АЕК „Етър“. А в голямата изложбена зала може да се види гостуващата на Регионален Исторически Музей Пазарджик изложба „Гергьовден в стария Пазарджик“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица