Свържи се с нас

Новини

Акция „Зебра” стартира днес в Дряново

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Доброволци от Младежката организация на БЧК днес, от 10 часа, ще спират на две пешеходни пътеки в Дряново (пред Кабелната телевизия и пред Картинната галерия) водачите на МПС, като им дават листовки с правилата за безопасността на движението, стрък здравец и бонбон, съобщиха От Община Дряново. Инициативата за това принадлежи на Младежкия съвет на БЧК в Дряново, Община Дряново, РПУ – Дряново и КАТ – Габрово. Тя носи името „Акция „Зебра” и се осъществява за трети пореден път.

Организаторите са категорични, че съвсем преднамерено са избрали времето преди предстоящите Великденски празници, когато потокът от преминаващи автомобили и пешеходци чувствително ще се повиши. Те смятат, че привличайки вниманието на водачите на МПС към правилата за недопускане на пътни инциденти могат да предотвратят евентуални пътно – транспортни произшествия и пострадали.

Специални препоръки за поведение на пътя дават и от Областната дирекция на МВР – Габрово. Към водачите те съветват, когато на и край платното има пешеходци, особено възрастни и деца, винаги да очакват нелогично, изненадващо действие от тяхна страна и внезапно навлизане на платното. В такива случаи следва да намалят скоростта и да бъдат готови да спрат. Така могат да предотвратят произшествие при внезапно навлизане на пешеходец на платното.

Препоръките към пешеходците гласят, да пресичат уличните платна само на определените за това места – сигнализираните пешеходни пътеки и по продълженията на тротоарите на кръстовищата. В населените места много автомобили се движат със скорост над разрешената, която не може да се прецени реално, а и някои водачи не са склонни да спират и да предоставят възможност за пресичане. Извън населено място не бива да пресичат рисковано път с интензивно движение, когато видимостта е ограничена. Възрастните пенсионери, когато пресичат, е по-добре да потърсят помощ от по-млади хора да ги преведат през улици, булеварди и кръстовище с интензивно движение. Те трябва да избягват движението пеша в тъмната част от денонощието. Когато липсват тротоари, пешеходците следва да се движат пеш отляво по банкета по посока на движение, а не отдясно по платното. Правилно е да се върви отляво, защото така пешеходецът е с лице към приближаващите го автомобили.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Published

on

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.

Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.

Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Зареди още

Новини

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти

Published

on

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово взе участие в Кариерния форум „Професионално развитие в медицината“ 2026 г., проведен в Медицински университет – Плевен. Събитието беше официално открито в зала „Амброаз Пере“ от ректора на висшето училище проф. д-р Добромир Димитров.

Форумът събра представители на лечебни заведения от болничната и доболничната помощ, както и лаборатории от цялата страна, предоставяйки възможност за директен контакт между работодатели и бъдещи медицински специалисти.

Габровската областна болница беше представена от изпълнителния директор д-р Минко Михов, главната медицинска сестра Радка Колева, д-р Стилиян Ибовски – специализант в Отделението по урология, и Николета Георгиева – медицинска сестра в операционния блок.

Щандът на лечебното заведение предизвика значителен интерес сред студентите от специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Фармация“ и „Социални дейности в здравеопазването“.

Посетителите получиха информация за възможностите за професионална реализация, като акцент беше поставен върху развитието на млади лекари и медицински сестри – области, в които недостигът на кадри продължава да бъде сериозно предизвикателство.

Екипът на болницата представи дейността си чрез видеофилм, информационни брошури и рекламни материали, които популяризираха както лечебното заведение, така и град Габрово като привлекателно място за професионално развитие.

Сред положителните резултати от участието е заявеното желание на дипломираща се студентка да започне специализация в избрана от нея медицинска област именно в МБАЛ – Габрово.

От лечебното заведение напомнят, че болницата разполага с акредитация, като предстои нейното подновяване, което ще гарантира възможности за специализация по основни медицински направления.

Освен това МБАЛ – Габрово предлага условия за практическо обучение на студенти чрез летни практики и преддипломни стажове по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Медицински лаборант“, „Рентгенов лаборант“ и „Рехабилитатор“.

Зареди още

Новини

„Янтра“ с важен мач срещу плевенския „Спартак“

Published

on

Нов труден двубой очаква Янтра в 30-ия кръг на първенството във Втора лига. На стадион „Христо Ботев“ този петък гостува намиращият се в отлична форма тим на Спартак. Мачът е с начален час 17.00.

Плевенчани подсилиха състава си през зимната пауза и показват коренно различно лице от началото на втория полусезон, като се намират в серия от седем поредни мача без загуба. Селекцията на Красимир Бислимов е спечелила 16 точки от началото на пролетния дял – с три повече от актива, който тимът натрупа в първите 19 кръга.

Това изкачи отбора от предпоследното до 13-ото място във временното класиране и към момента изгледите за спасение са много добри. Футболистите на Спартак се борят за всяка точка, като в миналия кръг спечелиха още една срещу втория в подреждането – Фратрия, на стадиона в Ловеч.

Отборът от Плевен е четвърти по моментна форма във Втора лига за последните пет кръга и пети в класацията за най-успешен гост, със спечелени 8 точки в последните пет визити. Всичко това показва, че предстоящият мач няма да бъде лесен за „ковачите“.

Добрата новина е завръщането в състава на капитана Петър Казаков, който пропусна гостуванията в Перник и Горна Оряховица заради наказание. Това дава на Емо Луканов повече вариативност в средата на терена.

„Спартак“ ще бъде без Виктор Иванов, който е наказан за натрупани жълти картони. Заради контузия мачът ще пропусне и централният бранител Росен Маринов.

Любопитен факт е, че това ще бъде първият домакински мач за Янтра от месец насам. Последното домакинство на отбора беше на 23 март – при равенството с Фратрия (1:1). След това съставът изигра три поредни гостувания, а между тях беше и паузата за тима заради отказването на Крумовград.

Янтра и Спартак имат седем изиграни двубоя помежду си във Втора лига. „Ковачите“ са с три победи, Спартак има една, а три от срещите са завършили наравно. През есента габровският тим спечели в Плевен с 2:1 след обрат и победен гол в добавеното време, реализиран от Георги Димитров.

Ръководството на двубоя в Габрово е поверено на Димитър Буров от София. Негови асистенти ще бъдат международните рефери Мартин Венев и Георги Тодоров, а четвърти съдия е Георги Спасов. Съдийски наблюдател ще бъде Красимир Керезов, също от столицата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица