Новини
Даниела Цонева получи почетна грамота за обществена дейност

Почетна грамота за благороден принос към утвърждаване на модерната българска държавност получи историкът Даниела Цонева, председател на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово. Грамотата се връчва от Националния инициативен комитет за честване на 135 години от Освобождението на България и е подписана от председателя на 41-то Народно събрание Цецка Цачева и председателя на инициативния комитет проф. Андрей Пантев. Грамотата и стилен плакет пристигнаха в нашия град в момент, когато габровският комитет „Васил Левски“ отбелязва 20-та годишнина от учредяването си на 8 април 1993 г.
От цялата габровска област има само двама носители на отличието – освен Даниела Цонева, това е и председателят на комитет „Васил Левски“ в Дряново Георги Цветков, който ръководи дряновската структура от самото й създаване на 29 февруари 1996 г. С почетна грамота са удостоени университетски преподаватели, председатели и членове на комитети „В. Левски“ в цялата страна. Отличието е признание за цялостната дейност през последните две десетилетия на комитетите „В. Левски“ за популяризирането на българската история и национални ценности. Предложенията за поименното награждаване идват от Общобългарския комитет „Васил Левски“ в София. За габровския комитет и лично за неговия председател Даниела Цонева това е второ отличие – първото дойде през 2007 г. по повод 170-годишнината от рождението на Васил Левски.
Комитет „Васил Левски“ в Габрово е учреден на 8 април 1993 г. като част от националната мрежа комитети, носещи името на Апостола на свободата. Първи председател в Габрово е Мария Томова, тогавашен председател на Общинския съвет в нашия град. Между 1997 и 2002 г. председател на комитета е тогавашният директор на историческия музей Петър Тоцев. Даниела Цонева председателства структурата от 2002 г.
За 20-годишната си дейност комитет „Васил Левски“ в Габрово обедини професионалисти и общественици, организира научни конференции, ученически конкурси и викторини, национални и регионални исторически чествания, театрални постановки на историческа тематика, срещи с творци и др.
През последните 5 години името на комитета „В. Левски“ се свързва с историческата колекция „Габрово – живият град“ с автори Даниела Цонева и Момчил Цонев. От 2008 г. досега в колекцията бяха публикувани 4 книги – „Имало едно време в Габрово” (2008, 2009), „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” (2010), „Снежно Габрово за деца” (2011), „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов” (2012). От есента на 2012 г. комитет „В. Левски“ в Габрово започна и нова инициатива в интернет – фейсбук страницата „Габрово – живият град“ и уебсайта www.gabrovoednovreme.com.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар

От днес, 20 юли, Габрово има ново място за вкусна храна на жар. „Скарата“ отвори врати на ул. „Ванче Михайлов“ 25, в двора на бившия завод Карталов, и заявява своя специалитет – разкраченото пиле, изпечено бавно на жар до онази златиста коричка, която кара човек да предвкусва хапката отдалеч.
Месото е мариновано предварително в специална марината, в която отлежава, за да поеме напълно аромата, а след приготвянето се поднася със специален сос, който довършва вкуса.

Освен емблематичното разкрачено пиле, менюто предлага свински и пилешки пържоли, свински и пилешки шишчета, сочни свински ребра и четири вида риба на жар – всички приготвени по същия принцип на предварително маринованите и отлежали продукти. Компания им правят пресни печени и пържени картофи.
„Скарата“ предлага достатъчно паркоместа в двора на бившия завод Карталов, за да могат клиентите спокойно да оставят автомобилите си, независимо дали ще похапнат на място, на някоя от обособените маси, или ще вземат поръчката за вкъщи.

На разположение са и напитки.
Работното време е от понеделник до петък – от 11.30 до 20.30 ч., събота от 11.30 до 16.30 ч.
За предварителни заявки: +359 877 609 200.

Крими
Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.
„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.
На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.
При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.
Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.
Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.
В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.
При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Новини
С купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Купа, два златни и един бронзов медал спечелиха шахматистите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Йоан Велчев, Кристиян Василев и Стефан Тотев в шахматния турнир „Купа Световен ден на шаха“, който се проведе в Казанлък.
14-годишният Йоан Велчев, който постигна 6,5 точки от 7 възможни се нареди първи в целия турнир и заслужено грабна купата и златния медал.



12-годишният Кристиян Василев, който постигна 4,5 точки, се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и пети в генералното класиране и спечели златен медал.
13-годишният Стефан Тотев също постигна 4,5 точки, което го нареди трети във възрастовата му група и шести в генералното класиране и му отреди бронзов медал.




Достойно се представи и 7-годишният Стелян Пелеев от ШК „Орловец 1997“, който участва в Б турнира за деца до 9 години.
С 3 точки Стелян се нареди пети във възрастовата група „Детска градина“ с равен брой точки с третия и получи предметна награда, каквато организаторите бяха осигурили, освен за призьорите, и за всички деца от най-малката възрастова група.

-
Любопитнопреди 7 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Културапреди 7 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди 6 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 6 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 5 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 6 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 5 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 5 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб





