Новини
Томислав Дончев води листата на ГЕРБ – Габрово
Борисов, Цветанов и бивши министри и депутати начело на листите в ГЕРБ

снимка: МЕФ, Архив
Ексминистърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев ще бъде водач на листата за Габрово на Политическа партия ГЕРБ. Това стана ясно от публикуваната информация от Аргументи БГ, които информираха за обявените водачи на листи за парламентарните избори на 12 май. Лидерът на партията Бойко Борисов ще води две листи – в Пловдив – град и 25 МИР-София, а Цветан Цветанов също ще води две листи – в Благоевград и във Велико Търново.
Бившият зам.-министър на финансите Владислав Горанов ще оглави листите в два района – в София област и 24 МИР. Две листи ще водят и другите зам.-министри – Лиляна Павлова – в Стара Загора и Варна, както и Делян Добрев – в Хасково и Перник. Ексминистърът Тотю Младенов ще се начело във Враца. В Бургас водач е Ивелина Василева – била е в екипа на кмета на Бургас, зам.-кмет на общината. След това бе зам.-министър на екологията.
Досегашният депутат Владимир Тошев ще бъде водач във Видин, а досегашният депутат Румен Иванов ще води в Добрич. Цвета Караянчева ще води листата в Кърджали, а Кирил Калфин – в Кюстендил. Корнелия Маринова – директор на най-голямото училище в Ловеч, ще води листата в тази област.
Бившият шеф на правната парламентарна комисия Искра Фидосова отново ще е водач в Монтана, а председателят на 41-ото НС Цецка Цачева – в Плевен. Дончо Баксанов – досегашният областен управител, ще води листата в Пазарджик.
Областните управители на Пловдив-област и на Разград Здравко Димитров и Валентин Василев също ще водят листи. В Русе пръв е Пламен Нунев, а в Силистра – Стефан Господинов. В Сливен и Смолян първи в листите са Десислава Танева и Даниела Дариткова. В трите софийски района първи са Ивайло Московски, Владислав Горанов и Бойко Борисов. Доктор Дарин Димитров ще води листата в Търговище, Любомир Христов – Шумен и Иван Чомаков – Ямбол.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля

63-годишен мъж от севлиевското село Градница остана без шофьорската си книжка за дълъг период и ще му бъде наложена солидна парична глоба, след като полицаи го спряха за проверка. Причината за това е шофиране в нетрезво състояние.
Случката се разиграла вчера, 17 февруари, около 10.00 часа. Тогава патрулиращ екип на полицията в населеното място забелязал криволичещ по пътното платно „Опел Вектра“, управляван от 63-годишния мъж.
Това била сигурна индикация, че нещо не било в реда на нещата и се наложило органите на реда незабавно да подадат сигнал на шофьора да отбие за проверка. Щом предоставил личните си документи и тези на автомобила, пияният водач бил веднага изобличен, тъй като от него се носели остри и силни миризми на алкохол.
При беседването с полицейските служители, фъфлещият говор и завалянето на произнесените думи, насочили още по-категорично униформените, че преди да се метне мъжът зад волан е имало употреба на алкохолни питиета.
При тестването му, дрегерът отчел безобразните 3.58 промила алкохолни пари в количеството издишан въздух, които изобщо не му попречили да седне да кара. Отчетеният резултат „подпечатал“ лишаването от правоспособност на 63-годишния мъж и солидната парична глоба, която предстои да му бъде наложена.
Мъжът отказал да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Крими
22-годишен обра възрастен габровец пред входа на блок на ул.“Свищовска“

22-годишен габровец бе уличен в извършването на грабеж над 72-годишен мъж. Престъплението било извършено вчера, 17 февруари, рано сутринта около 04.00 часа пред вход на жилищен блок на ул.“Свищовска“ в Габрово.
Жертвата заявил в полицията, че непознат за него мъж, използвайки сила, му отнел сумата от 2 000 евро. Пострадалият бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с луксация на раменна става.
В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и задържан извършителят на деянието. Това бил 22-годишен мъж от Габрово, известен на МВР.
Същият бил разпитан пред съдия и е привлечен в качеството му на обвиняем за престъпление по чл.199, ал.1 т.3 от Наказателния кодекс.
Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.
Междувременно по случая от прокуратурата съобщиха, че е започнало досъдебното производство с първо действие на разследването – разпит на свидетел.
Образувано е за това, че на 17.02.2026 година около 04.00 часа в Габрово, пред вход на жилищен блок, са отнети чужди движими вещи – 650 евро, от владението на 72-годишен мъж, с намерение противозаконно да бъдат присвоени, като е употребена за това сила, изразяваща се в блъскане с ръце в гърба.
Вследствие употребената сила, на пострадалия е причинена средна телесна повреда, довела до трайно затрудняване на движението на дясната ръка.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на Районно управление на МВР – Габрово. След разпити на свидетели, в това число и на свидетел-очевидец, е установена самоличността на извършителя – 22-годишен мъж от гр. Габрово с чисто съдебно минало, като същият е привлечен в качеството на обвиняем.
Извършено било претърсване в дома на извършителя и са били установени вещи – предмет на престъплението.
Предстои назначаване на техническа експертиза на иззетите по делото записи от видеокамери в района на произшествието, както и изготвянето на съдебно-медицинска експертиза относно характера на причиненото телесно увреждане на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Новини
Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата

На 19 февруари, от 12.00 часа, с възпоменание Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата Васил Левски.
Общоградското поклонение ще се проведе пред паметната морена в близост до Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, където там някога е бил Девическият манастир, давал убежище на Дякона при осъществяване на революционната му дейност и пребиваване в Габрово.
Местни свещеници ще отслужат панихида в памет на Левски, а ученици от НУ „Васил Левски“ ще представят поетичен рецитал, посветен на живота и делото на Апостола. В церемонията ще се включи и ученическият гвардейски отряд при ПТГ „Д-р Никола Василиади“, който ще построи почетен караул, за да почете паметта на Дякона.
Поклонението ще завърши с поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към саможертвата и безсмъртното дело на Васил Левски. Защото Левски не е само част от историята – той е мярка за чест, свобода и достойнство, към която се връщаме винаги, когато търсим пътя напред.
Община Габрово отправя покана към всички граждани, институции и обществени организации да се присъединят и да почетат заедно паметта на Апостола на Свободата.


-
Новинипреди 7 дниРадослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово
-
Кримипреди 6 дниХванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)
-
Културапреди 5 дниЦариградската Библия в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 5 дниПризнал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок
-
Новинипреди 5 дниЗапочват спешни пътни ремонти на места в Габрово
-
Кримипреди един денСпипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово
-
Новинипреди 2 дниСУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон
-
Любопитнопреди 2 дни„Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“





