Новини
Президентът пое ангажимент за тунела под Шипка
Президентът на Република България Росен Плевнелиев пое личен ангажимент пред габровци и жителите на региона за осъществяването на проекта за тунел под Шипка. Това държавният глава направи в изявление пред местни и национални медии при посещението си в Габрово.
„Следя много внимателно този проект. Ако има един човек в България, който е абсолютно наясно със стратегическата важност на този проект за държавата и целия регион – това съм аз. Ако има някой, който от първия ден е работил и ще продължавам да работя. Нека да поема ясния ангажимент пред всички габровци и хората от региона, че президентът на България ще бъде двигател, ще бъде един от тези, които ще работят денонощно, за да може този проект да стане. Знам колко е важен, знам как трябва да стане и вярвам, че сме на прав път. Това, което мога да съобщя на всички габровци е, че пътната агенция много скоро ще подпише договора“, заяви Росен Плевнелиев.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
От казаното стана ясно, че държавата е осигурила финансирането на 77 милиона лева и има избран изпълнител за обходния път, но за съжаление има процедури по обжалване, които трябва да приключат, като очакванията са това много скоро да стане.
По думите на Плевнелиев има и втори проблем за решаване. Това е обжалване на плана за екологичната оценка на околната среда, което за съжаление ще отнеме може би няколко месеца. „В момента, в който и това се реши, строителното разрешение на тунела ще бъде издадено в същия ден и строителят ще започне да работи на следващия ден. Аз се надявам, че този процес ще приключи до няколко месеца. Ако нямаше тези обжалвания, ние днес щяхме да правим първа копка. Западният обходен път можеше да почне утре, ако не се обжалваше екологичната оценка“, каза още президентът.
Самият Тунел сам по себе си е втори етап. Пътната агенция и министерството на регионалното развитие ще подготвят проекта и ще го актуализират тази година. Ще стартират търг за изпълнител на тунела също тази година, така че от 2014 г. с новите еврофондове, за периода 2014 – 2020 година, да може да се направи първа копка и на самия тунел. „Оставят няколко месеца. Всеки ден е важен. Лично аз работя за това“, каза в заключение държавният глава.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Дрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията

Истински екшън, завършил с белезници за 20-годишен младеж и за щастие разминал се без жертви, се разигра в малките часове на 15 декември.
Всичко започнало през нощта в понеделник, когато автопатрулни екипи на Областната дирекция на МВР–Габрово подали светлинни и звукови сигнали за спиране на лек автомобил „Рено Меган“.
Водачът му вместо да отбие, не се подчинил и ускорявайки продължил движението си, като впоследствие предизвикал пътнотранспортно произшествие в района на село Горна Росица.
При инцидента за щастие нямало пострадали лица.
При извършената проверка от органите на реда било установено, че водачът – 20-годишен, криминално проявен и осъждан, бил неправоспособен и управлявал колата в едногодишния срок от наложеното му по административен ред наказание за същото нарушение.
На място бил тестван и за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Издаден му бил талон за медицинско изследване, като дрогираният 20-годишен младеж отказал да даде кръвна проба за химически анализ.
При последващите действия у водача била намерена и суха зелена листна маса, с тегло около 5 грама, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
По случая е образувано бързо производство за престъпления по чл. 343, ал. 3, чл. 354а, ал. 3, т. 1, чл. 343в, ал. 2 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Крими
34-годишен пострада при падане от близо шест метра

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.
34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.
На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Новини
Таня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

Оттеглям предложението за промяна на таксата за битови отпадъци в община Габрово. Това написа на профила си в социалната мрежа фейсбук кметът на Габрово Таня Христова.
Таксата за битови отпадъци засяга пряко всяко домакинство и затова всяка промяна в нейния размер следва да се прави в условия на предвидимост и стабилност. Липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност, се посочва още в кметската публикация.
Поради това Община Габрово се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.
Това решение не е отказ от реформа. Общината ще продължи последователната работа по въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на такса „битови отпадъци“, основан на реални данни, в съответствие със законодателството и в защита на обществения интерес, заявява още Христова.


-
Кримипреди 5 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди един ден34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Културапреди 6 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово
-
Новинипреди 5 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 5 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 4 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово






