Свържи се с нас

Новини

Правителството изплаща милиони на малкия и среден бизнес

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Служебното правителство от днес не само ще се фокусира върху малките и средни предприятия, но и ще стартира инициатива за приоритетно разплащане на дължимите от държавата пари към тях. По данни на министерство на финансите, правителството дължи към днешна дата около 109 милиона лева, от които между 25 – 30 милиона на малкия и средния бизнес, които ще получат първи своите средства обратно от държавата. Новината съобщи президентът Росен Плевнелиев по време на визитата си в Габрово. „Надяваме се следващата седмица самите министерства да посочат кои от всичките фирми, на които се дължат пари са малките и средни предприятия, и моментално по списък на министерствата, от министерството на финансите да разплати този ресурс. Правителството поема инициативата дължимите от държавата пари да се разплащат първо, експресни и приоритетно към малките и средни фирми. Очакваме около 25 – 30 милиона да бъдат разплатени до десетина дни“, заяви  Росен Плевнелиев.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Президентът сподели пред медиите, че е получил интересни предложения от проведените срещи с габровци в президентската приемна в града, включително и от доцент, който е развил сериозен труд за това как гражданската енергия и гражданският контрол може да се случи много бързо в институциите.  „Доволни сме, че мобилната приемна за граждани свърши своята работа“,  допълни Плевнелиев. До днес са били обработен над 90 преписки в приемната, 13 от които бяха приети лично от президента Росен Плевнелиев в последния ден от работата на приемната.

При изпълнението на инфраструктурни проекти с европейски средства да бъдат ангажирани повече местни фирми, поиска представител на сдружение на фирми от строителния бранш. „Частният сектор по презумпция е по-добре организиран от публичния“, посочи президентът, който припомни обаче, че от момента на сключването на договор за реализацията на проекти с европейско финансиране, държавата не може да се намесва „в начина на организация на работата по тях“. Повече диалогичност от страна на местните власти, възможно по-бързо изплащане на помощите на социално най-уязвимите граждани, мерки за намаляване на безработицата, както и искания, свързани с тежко материално и финансово положение, поставиха гражданите на Габрово пред държавния глава.

Държавният глава коментира още пред журналистите и нашумялата в медиите тема с подслушването, като каза че главният прокурор се е ангажирал със силни екипи и ясни срокове за проверка, както и че очаква МВР да укаже пълно съдействие. Президентът беше категоричен, че истината трябва да излезе наяве, такава каква е. „Не само дали са ползвани, но и имало ли е контрол, както и бил ли е той на място. За мен е изключително важно институциите да бъдат на място и да се носи отговорност. Правилата трябва да се спазват. Не трябва да има капчица съмнение, че президентът на една държава, както министри, лидери на различни политически партии могат да бъдат подслушвани извън правилата за това. Не си го помислям, но ако се докаже ще трябва да се реагира категорично“, каза още Плевнелиев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия

Published

on

Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.

В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.

Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.

Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.

Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.

„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.

Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“

По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Днес е разпети петък!

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Новини

Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

Published

on

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.

Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица