Свържи се с нас

Новини

Да спрем да избираме „магьосници“, призова Даниел Вълчев

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Считам, че в България е крайно време да престанем да се опитваме да избираме магьосници, а да изберем истински политици. Защото магьосникът е този, който ще извади заек от ръкава преди изборите, а после ще разберем, че заекът е бил изкуствен. Най-накрая пак той ще ни обещае, че ще си „легнем с потури и ще се събудим в дантели“, но в крайна сметка, както виждаме доста години, продължаваме да сме си с потури и с все нови кръпки. Време е наистина някой да каже как стоят нещата, че няма те за една вечер да се оправят в България, че това е въпрос на постоянни усилия все в една посока. Това заяви в Габрово вицепремиерът и министър на образованието в периода 2005 – 2009 година Даниел Вълчев на среща с местни медии. Повод за визитата му в града беше организирана от местната структура на “Движение България  на гражданите” среща – дискусия с представители на габровските учебни заведения.

Срещата бе фокусирана върху вижданията каква трябва да бъде образователната политика. По време на форума бяха изложени приоритетите в средното и висшето образование и какво трябва да се направи главно, за да се повиши качеството, тъй като международни изследвания показват, че българското образование се срива и родните университети биват изпреварвани от съседни на България страни в различни световни класации.

Според Даниел Вълчев в последните 3 години образованието се свива като тежест в общите разходи на обществото, от което страда бизнесът, оплакващ се от липса на квалифицирана работна ръка. „Модерните производства и технологии изискват образовани хора и ако не се залагат средства в образование и научни изследвания има риск да останем държава, която да се влачи на опашката. Ние вярваме, че образованието може да издърпа България. Проблемите винаги в едно общество са като кълбо – стърчат разни неща, които трябва да се „дръпнат“. Според нас това, което трябва да се дръпне е образованието и оттам ще се разплетат повечето проблеми, което да изведе цялото общество напред“, каза още Вълчев. Той посочи като пример за това нещо, което не е било осъществено през 2008 година – да се раздадат на учителите ваучери за закупуване на книги главно от български автори, което от своя страна би стимулирало издателите и авторите, а държавата ще си вземе ДДС-то.

Бившият вицепремиер коментира още пред журналистите оставката на председателя на „Информационно обслужване“ Михаил Константинов, като заяви, че този, който брои резултати не трябва да заема страна. „Ако съдията на мача Левски – ЦСКА има пристрастия и вика половин час преди мача „само Левски“ и след това излезе да свири – извинявайте, има основателни подозрения. Освен това искам да припомня, че България има една от най-добрите математически школи и да се твърди, че само един човек може да смята ми се струва изключително наивно“, допълни още Вълчев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Иззеха 7 шипоопашати костенурки от двор в село Петко Славейков

Published

on

Окръжна прокуратура – Габрово ръководи досъдебно производство за това, че в дворно място на къща, находяща се в севлиевското село Петко Славейков, противозаконно, в нарушение на чл. 37 от Закона за биологичното разнообразие, са държани костенурки от защитен вид.

Предвиденото наказание за разследваното престъпление е лишаване от свобода до пет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

На 20.06.2025 г., при проведено процесуално – следствено действие, в дворно място на къща в с. Петко Славейков били намерени и иззети седем екземпляра от защитения вид „сухоземна шипоопашата костенурка“, които са предадени на РИОСВ – В. Търново за осигуряване отглеждането им в подходяща среда.

До момента в хода на разследването е извършен оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, разпитани са свидетели. Предстои да бъдат назначени необходимите експертизи.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Любовта побеждава: Повече бракове и по-малко разводи в Габровско през 2024 г.

Published

on

През 2024 година в област Габрово се наблюдава положителна тенденция в семейния живот – браковете се увеличават, а разводите намаляват. Според последните данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, регистрираните юридически бракове са 242 – с 29 повече в сравнение с предходната година.

Коефициентът на брачност достига 2.6‰, което сочи към умерено повишение на интереса към семейния живот. Градската среда остава предпочитано място за създаване на семейство – цели 183 от всички бракове са сключени сред жителите на градовете в региона.

Любопитна е и статистиката за възрастта при първи брак. През 2024 г. мъжете в Габровско се женят средно на 36.7 години, а жените – на 33.6. И за двата пола това е значително покачване спрямо 2023 г., с увеличение съответно от 1.1 и 1.6 години.

Това потвърждава тенденцията към по-късно сключване на брак, типична за съвременните поколения. Въпреки това, за мнозинството от младоженците 2024 г. бележи първото им „да“. Първи брак е бил за 75.2% от мъжете и 76.0% от жените, сключили граждански съюз през годината.

Още една добра новина идва от статистиката за разводите – те намаляват. Общият им брой за 2024 г. е 119, което е с 8 по-малко от 2023 г.

С тези положителни тенденции регионът ни изпраща ясното послание, че въпреки предизвикателствата на съвремието, любовта и желанието за съвместен семеен живот продължават да заемат централно място.

Зареди още

Новини

Намалява раждаемостта в областта през 2024 г., смъртността остава висока

Published

on

През 2024 г. в областта са регистрирани общо 603 раждания, от които 599 (99.3%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените деца намалява с 51, което представлява спад от 7.8%. Общият коефициент на раждаемост за годината е 6.3‰. От живородените деца 299 са момчета, а 300 – момичета.

Тези данни оповестиха от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.По населените места разпределението показва, че 455 от децата са родени в градовете, а 144 – в селата. Раждаемостта в значителна степен се определя от броя и плодовитостта на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години).

Към 31 декември 2024 г. броят им в областта е 15.4 хиляди, което е с 0.4 хиляди по-малко спрямо предходната година и със 7.6 хиляди по-малко спрямо 2012 г. Тази тенденция оказва пряко влияние върху възпроизводството на населението в региона. През 2024 г. са родени 38 деца от майки под 20 години, докато през 2023 г. те са били 44. От жени над 40 години през 2024 г. са родени 28 деца. Тоталният коефициент на плодовитост, който показва средния брой живородени деца от една жена, е 1.71 и е с 0.08 по-нисък спрямо предходната година.

Средната възраст на жените при раждане на първо дете също се е повишила – от 28.3 години през 2023 г. до 28.9 години през 2024 г. Освен това, 440 от живородените деца са родени извън брак, което представлява 73.5% от всички раждания.

През 2024 г. в областта са починали 1 967 души, което е с 120 души или 5.7% по-малко спрямо 2023 г. Въпреки това общият коефициент на смъртност остава висок – 20.9‰. Смъртността сред мъжете (22.0‰) е по-висока от тази при жените (19.8‰). Коефициентът на смъртност в селата е 29.4‰, докато в градовете той е 18.7‰. Областта се нарежда сред регионите с най-висока смъртност в страната – наравно с Перник (20.9‰), следвана от Монтана (21.5‰), Кюстендил (21.3‰) и Видин (24.3‰).

Преждевременната смъртност – делът на починалите под 65 години – се е увеличила от 14.9% през 2023 г. на 15.8% през 2024 г. При мъжете този дял е 21.9%, докато при жените – 9.7%. През 2024 г. са починали 4 деца на възраст до една година, като коефициентът на детска смъртност е 6.7‰. Това представлява значително увеличение спрямо предходните години – 1.3‰ през 2022 г. и 1.5‰ през 2023 г.

В национален контекст, през 2024 г. в общо тринадесет области коефициентът на детска смъртност е по-нисък от този в областта, като най-ниските стойности се отчитат в областите Кюстендил (1.3‰), Габрово (1.5‰) и Велико Търново (1.9‰).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица