Култура
На Благовец деца ще ашладисват фиданки и месят питки
Хепънинг „не Забравено имане” организира читалище „Хр. Ботев 2008” с. Гарван

снимка: Fermer.bg
В дните преди Благовещение читалище „Христо Ботев 2008” в село Гарван, кметство Гергини, слага началото на инициативата „неЗабравено имане”, която ще се осъществи съвместно с НЧ” Дим. Ив. Полянов” от село Гарван, община Ситово.
Тази събота (23 март) деца от четирите села от кметството, ще засеят плодни дръвчета, изпратени от с. Гарван, Силистренско, както и няколко овошки местни видове. Те ще растат пред клуб „Чаира” в с. Николчевци и пред сградата на старото училище в село Гарван.
Майстор ще ашладисва и подрязва дръвчета и ще покаже тънкостите. Децата ще получат информация за някои местни сортове, вече на изчезване, как и кога се подрязват, какви грижи се полагат за дръвчетата чрез използването на билки, растения и биопрепарати. По-късно ще запалят огньове и заедно с хората от селото ще ги прескачат. С думкане по тенекии ще изпъдят змиите и гущерите, а вечерта в клуб „Чаира” ще има празник. Ще бъде организирана благотворителна томбола. Средствата от нея и доброволните дарения на хората, ще бъдат предназначени за болно дете и така ще бъде възродена традицията на Благовец да се оказва особена състрадателност към сирачетата, бедни и болни. Баби ще вържат възелчета на коланите на момиченцата против уроки, както са правели навремето. Ще разкажат за смисъла и значението на християнския празник и народните традиции.
На Благовещение (25 март), в клуб „Чаира” в Николчевци ще гостуват и деца от клуб „Здраве” на ОУ „Иван Вазов” в Габрово с ръководител учителката Стефка Михова. Децата ще участват в засяването на фиданки и ще присъстват на демонстрация по ашладисване и подрязване на дръвчета. Самодейки и доброволки от читалището ще покажат как се замесва питка, т.к на този ден навремето младите момичета за пръв път месели питка с мед и я раздавали. Те правели това под вещото ръководство на възрастни жени. Децата ще разточат пърленки и ще ги изпекат. После ще си хапнат питките, а бабите ще ги почерпят с каша от коприва и зелена баница за да има на трапезата зелено. Хепинънгът с участиет на децата се организира съвместно с ръководството на училището.
Инициативата предвижда още изучаване и описване на традициите в овощарството в селата от Габрово и от Силистра с желанието да бъдат съхранени стари местни видове, обречени на изчезване.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“