Новини
Уточниха процедурите за получаване на възстановителна помощ

снимка: Областна администрация – Габрово
Работна среща на представителите на общините от област Габрово и секретаря на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МВР Людмил Върбанов се проведе в Областната администрация, във връзка с уточняване на процедурата за кандидатстване за възстановителна помощ на пострадалите от ураганните ветрове. Целта на срещата бе „да определим алгоритъма такъв, какъвто да бъде единен за всички граждани, такъв какъвто да свърши работа в междуведомствената комисия и да даде възможност да се подпомогнат колкото може повече хора, имащи право на такава подкрепа” – обясни областният управител Мариян Костадинов.
„Преди всичко трябва да стане ясно, че в правилника не е изрично указана възстановителната помощ – държавата се намесва, ако щетите са твърде големи, защото това са средства от републиканския бюджет. Държавата отпуска възстановителна помощ на граждани, за които е записано в Конституцията, че тя се грижи изрично за тях, т.е. граждани под особена закрила или такива, които със собствени сили и средства не могат да се справят”, уточни Върбанов.
„Подходът при бедствени ситуации е един и същ”, каза секретарят на Комисията и допълни, че се започва с уточняване адресът на сградите, за да се отделят тежките поражения от средните и леки повреди по жилищата на гражданите. Обикновено се сформира общинската комисия, назначена със заповед на кмета на съответната пострадала община, в състава на която участват специалисти, които да съдействат или да анализират информацията, която се изисква по правилник. А по правилник се изисква преди всичко изясняване собствеността на сградите, но само на жилищните такива, без прилежащи към нея например стопански постройки; данъчни удостоверения, както и при по-големи щети се проверява законността на сградите с акт за търпимост или строително разрешение.
Като важен акцент беше откроен въпросът с оценителите, който беше определен от Върбанов като едно от слабите звена и даде пример със земетресението, където се оказа, че са привлечени оценители, които не са регистрирани в Камарата на независимите оценители и това съответно рефлектирало върху оценките.
Не се разглеждат случаи свързани с паднали дървета или предмети върху автомобили, както и всяко нещо, което е извън основното и единствено жилище.
По процедура общинската комисия трябва да приключи исканията на отделните граждани с протокол, който да заключи какъв вид да е помощта: материали, труд или и двете.
Обикновено до две седмици от събитието в междуведомствената комисия се изпраща информационна форма по образец, а след като се знаят и адресите, за които ще се иска възстановителна помощ се прилагат и тези адреси. До три месеца след това срок се подават и останалите документи, като в този срок се извършват и необходимите проверки, за да се докаже дали лицата са правоимащи или не. Добре е да има снимков материал.
В заключение секретарят на междуведомствената комисия каза, че „трябва да се има предвид, че гражданите имат претенции и превишават доста това, което би могло да им се полага, но ако се тръгне към масовост все пак трябва да се има предвид, че това са средства от републиканския бюджет и те са основно за публичната сфера и фактически държавата помага на общините да възстановява публични обекти, т.е обекти с обществена значимост – частната собственост е неприкосновена и затова е Законът за застраховане на имуществото.”
На възстановителна помощ подлежат сгради – общинска или държавни собственост и граждани, които обаче не могат да се справят сами с нанесените поражения. Юридическите лица спадат към категорията граждани.
Гражданите кандидатстват пред комисията, чрез Кмета на общината, а Кметът – директно в междуведомствената комисия, но задължително със становище на Областния управител.
По време на работната среща бяха поставени въпроси от представителите на общините, за изясняване на конкретни случаи, информираха още от габровската областна администрация.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 7 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 7 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 6 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници