Новини
Информация за обстановката в община Габрово

снимка: Община Габрово
В продължение на 8 часа на 14 март на територията на община Габрово духа ураганен вятър със скорост над 120 км/ч. Вследствие на това се създаде сложна до критична обстановка. От силния вятър има пострадали хора, включително и една жертва, има разрушени покриви; паянтови постройки; разпокрити къщи; паднали дървета; блокирани са пътни участъци и достъпа до населени места; изпочупени са множество прозорци и витрини.
Прекъснато е електроподаването към две от общо три подстанции в град Габрово и са останали без ток повече от половината от населените места в общината. Към 7 часа тази сутрин без електрозахранване са кварталите Русевци, Киевци, Трендафила, Младост, Варчевци, Етъра, Ябълка, Шумели, Априлово, кметства Балани, Гергини, Враниловци, Армени, Поповци, Драгановци, Думници, Яворец.
Има повреди по контактната мрежа на тролейбусен транспорт и той е спрян. Пострадали са и няколко обществено значими сгради. Разрушени са покривните обшивки на театъра, Национална Априловска гимназия, Окръжен съд, Спортен комплекс „Христо Ботев” и много други. Навсякъде съдовете за смет са пръснати, а на много места – и изпочупени.
Тази нощ, в резултат на ураганния вятър, в болницата са приети: 1 мъж, на 76 години с порезни рани, а още 9 са обслужени амбулаторно – леки травми на глава и на крайници.
През изтеклата нощ са работили 8 екипа на Пожарна безопасност и защита на населението с 8 автомобила. Те са реагирали на 52 сигнала от общо 60 подадени.
От ОПУ са работили общо 46 човека с всичката налична техника. Цялата пътна мрежа е почистена до степен проходимо. Проходът Шипка е нормално проходим.
Тази нощ е възстановено електрозахранването на хлебозавода.
Тази сутрин са излезли всички автомобили, движат се по направленията и към селата.
Почиства се и се извозва падналата дървесна маса, оценяват се щетите, възстановява се нормалното движение по всички пътни участъци и се оказва логистична помощ на всички граждани и институции.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


Новини
Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.
На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.
Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.
Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.
Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.








