Свържи се с нас

Новини

Три пъти по-малко са повтарячите в училище

Published

on

снимка: СОУ „Отец Паисий” – Габрово

снимка: СОУ „Отец Паисий” – Габрово

Почти тройно са намалели повтарачите в клас през последните 8 години.  Учениците, които учат за втора и повече години в един и същи клас през учебната 2011/2012 г., са били 5716 спрямо 14 221 през 2005/2007 г. Това сочат данни от стратегията за превенция и намаляване на отпадащите ученици, публикувана на сайта на образователното министерство, съобщи образователният портал Академика БГ.

Децата, които не преминават в следващ клас, са една от основните рискови групи за преждевременното напускане на училище. Причините за това са ниският им успех и слаб интерес към образованието. В тази група попадат най-вече момчетата. Най-голям дял повтарачи – 4003-ма ученици, през последната учебна година има в прогимназиален етап – 5-и – 8 и клас. Едва едно дете от началните класове е останало да повтаря 1712 гимназисти пък не са успели да преминат в следващ клас през последната учебна година.

Двойно е намалял и броят на отпадащите ученици – 4761 за последната учебна година спрямо 8820 през 2008-а. Основните причини за това децата да изпадат от образователната система са бедността, ранната сватба, големият брой отсъствия и липсата на интерес към ученето.

Отчита се и понижаване на процента на преждевременно напусналите. В тази група влизат младежите между 18 и 24 години с образование основно или по-ниско. Тук средният процент е 12,7 и е по-нисък от средния за Европа – 12,9% средно за страните – членки на ЕС.

С цел намаляване на отпадащите ученици в стратегията са посочени конкретни мерки, като повечето от тях вече се прилагат. Те включват посещения на класните ръководители по домовете на учениците, които отсъстват от училище повече от 5 последователни дни без причина. Препоръчва се и индивидуална работа на психолози с проблемните хлапета, редовно информиране на родителите за отсъствията и успеха на децата им, както и включване на учениците в занимания по интереси.
Друга разписана мярка е провеждане на здравно и гражданско образование в часа на класа, както и изнасяне на беседи за стреса и трафика на хора.

За да продължат отпадащите ученици да намаляват, е необходимо да се работи и в посока социализиране на децата и учениците, чийто майчин език не е българският. Препоръчва се и уведомяване на кметовете по населени места с писма за имената на учениците, прекъснали посещението на училище за повече от 20 последователни учебни дни.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица