
Снимка: Иван Стоименов
Тълпата надмогна глада, несправедливостите около себе си, страха и умората, за да се „научи“. Политиците и интелектуалците обаче са в другия отбор, потискайки желанието за промяна с тяхното прословуто „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.
В началото на стихийните протести исканията на хората бяха хаотични и разнопосочни. Едните искаха национализация, други оставка на правителството, трети просто искаха нещо, водени от отчаянието си и тежкия живот. Това беше деструктивната сила на тълпата. Целта бе постигната – правителството подаде оставка. Но голяма част от исканията бяха вредни за обществото. Казвам вредни с пълната увереност, че национализацията ще влоши живота на всички ни и особено на следващите поколения.
Но протестиращите като че ли осъзнаха, че тази енергия трябва да се канализира в нещо обективно, постижимо и полезно, вместо в деструктивни идеи. Промяна в исканията на протестиращите има. Те успяха да надмогнат първосигналното желание за мъст и изказаха хладнокръвно какво желаят, а именно:
1. Да не се разпуска Народното събрание.
2. Създаване на обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота в него, който да изработи програма за изпълнение на исканията на гражданите.
3. Създаване на програмен кабинет.
4. Сключване на договор между Обществения съвет и програмния кабинет.
– Промяна на изборния закон. Преминаване от пропорционална към мажоритарна изборна система.
– Право на гражданите да отзовават народни представители.
– Носене на съдебна и наказателна отговорност от страна на депутати и министри.
– 50% граждански квоти във всички държавни регулаторни органи.
Да си призная честно, бях изненадан от исканията. Показват разбиране на слабостите в политическата система и реално желание към истинска, генерална промяна. Но какво се случи след като исканията бяха преформулирани ? Появиха се умните, разбиращите, големи глави на българските интелектуалци – философи, политолози, конституционалисти, математици и те заедно, вкупом, задружно изрекоха мантрата на българската народопсихология: „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“. Нямало било такова понятие програмен кабинет; мажоритарна система не можело да бъде въведена, защото… не можело; съдебната отговорност за депутатите и сега била възможна, но била трудна; не можело да не се разпусне сегашния парламент, защото така било по Конституция; договор между обществения съвет и правителството бил невъзможен, защото…така.
Изчетох всички мнения и становища на елитите по исканията на протестиращите. И разбрах категорично едно – те си знаят само едно „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“. И докато тълпата успя да се пребори сама със себе си, формулирайки смислени и целенасочени искания, то нашите политолози и конституционалисти май не виждат по-далеч от носа си. Впрочем, нека бъдем напълно честни – мисленето от рода на „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“ като част от балканския ни манталитет е до голяма степен виновника за сегашната ситуация.
Нека припомним какво точно искат протестиращите. Правителство, обединено от национални приоритети и съставено от експерти; засилено участие на гражданското общество (да се разбира не-крадливите съвестни хора от средната класа, които на практика издържат цялата ни държава и хрантутят политиците в продължения на дестилетия); постепенна промяна на избирателната система в посока на мажоритарен избор, който да доведе до края на най-порочната професия у нас – „политик“. Обществото иска да избира и да бъдат управлявано от хора, които могат да правят нещо, добри са в дадена професия, изградили са имидж и реноме като честни и добри професионалисти в дадена област, а не да демагогстват и да обещават (което е именно професията „политик“); въвеждането на конкурентен и наказателен принцип в политиката. Значи, ако аз престъпя закона или не се справя с поставената ми задача ще бъда наказан от закона или уволнен от работа, а политиците спрягат глагола „корумпирам“ от десетилетия, а наказан и отзован няма. Дали е честно ?
Точно толкова обикновени и смислени са исканията на хората. И ако елитът каже „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“, значи може би наистина е време да затворим кепенците на нелепото съществуване на държавицата ни.
Тълпата надмогна глада, несправеливостите около себе си, страха и умората, за да се „научи“. Политиците и интелектуалците обаче са в другия отбор, подтискайки желанието за промяна с тяхното прословуто „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.
Всичко може да стане. Стига за това да има воля. Впрочем, така се случва развитието – с импулс и желание за промяна.
Към исканията на протестиращите можем дори да добавим още някои щрихи. От известно време се чудя защо нито един журналист не попита властващите вече 23 години политици (а те в общи линии са едни и същи), защо през последните 4-5 години не бе даден лиценз на инвеститор, който желае да се конкурира с ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН (вече Енерго Про)? Защо конкуренцията в сектора бе умишлено потискана ? Вместо това се говори за национализация. Но хората разбраха, че тя ще им донесе само злини и вече задават правилните въпроси. Никой не ги чува обаче. Или отговорът е доброто старо „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.
Най-тъжното е, че елитите пак взеха превес. Протестите замряха. Ясно е временното правителство. „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“ отново победи. И като, че ли бъдещето за българския гражданин никога не е изглеждало по-песимистично през последните 23 години.
И все пак, надеждата остава. Надеждата, че иновативният, способният, амбициозният български ум (категорично не онзи с „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“) ще инициира задълбочена обществена дискусия за това не дали може, а КАК да променим и подредим собствения си двор. За да имаме някой ден работеща съдебна система и България да не бъде синоним на корупция. Само тогава капиталите отново ще „харесат“ страната ни, доверието в бизнес средата ще се възстанови, а спестяванията на хората ще могат да се канализират в инвестиции и ще продължим да вървим по правилния път. Това може да стане.
Статията е публикувана в Аргументи БГ.
Автор: Искрен Пенчев
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Четирима се озоваха в ареста след сбиване в Габрово


Четирима мъже бяха задържани след сбиване в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Екшънът се разиграл в събота, в района на ул.“Капитан Дядо Никола“ в областния град. Тогава в полицията бил получен сигнал, че в частен имот е възникнал скандал, прераснал в сбиване.

На място незабавно били изпратени полицейски екипи, които преустановили мелето и задържали четирима мъже.
Заведена е преписка за престъпление по чл.325 ал.1 от Наказателния кодекс. За случая е уведомена Районна прокуратура – Габрово.

Крими
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“


Свидетелството за правоуправление на 57-годишен мъж бе отнето, след като бе засечен да шофира по улиците на Севлиево след употребата на метафетамин.
Дрогираният шофьор би спипан посред бял ден в събота, около 17.10 часа. Тогава за проверка екип на полицията отбил джип „Тойота Рав 4“, управляван от 57-годишния.
Водачът бил тестван за употребата на наркотици, като техническото средство отчело положителен резултат за метамфетамин.
Мъжът отказал да даде кръв за химически анализ, а автомобилът му бил иззет. По случая е образувано бързо производство.
Още един водач е бил спипан през почивните дни да шофира под въздействието на забранени от Закона вещества. Това е 39-годишен габровец, дал положителна проба за кокаин.
Той бил хванат зад волана на „Фолксваген Голф“ при проверка снощи, около 23.40 часа в Дряново.
Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден


През изминалите почивни и празнични дни контролните органи са извършили проверка на 844 автомобили и 882 лица.
Съставили са 68 акта и са наложили 310 глоби с фиш. Водачите, шофирали след употреба на алкохол са трима, като един е с над 1.2 промила. Управлявалите след употреба на наркотични вещества също са трима, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.
Установени са и двама неправоспособни. Водачите, санкционирани за неспазване на пътни знаци и маркировка са 84, а 25 глоби са наложени за неправилно изпреварване.
18 души са санкционирани за неизползване на обезопасителни системи и колани. Нарушенията, извършени от пешеходци, са 14.
Нарушения на скоростните режими в населено място за отчетния период са 255, а извън населени място – 45.

-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от НАГ участваха в мултидисциплинарен урок за Райчо Каролев
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово