Новини
Движение България на гражданите откри офис в Габрово

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Офисът в Габрово на Политическа партия „Движение България на гражданите“ официално вече е открит. Той се намира на ул.“Цанко Дюстабанов“ 18 и ще работи от понеделник до петък в часовете от 9 до 18,30 часа, както и през събота и неделя, но до обяд. „Габровци могат да идват и да разговарят по наболелите теми за града. Създали сме работни групи към общинското ръководство, които постоянно се разширяват“, заяви на първата пресконференция председателят на общинското ръководство Нели Недева.
От казаното стана ясно, че ръководството на партията в Габрово вече е напълно попълнено. Сред ръководителите на местната структура е Христо Здравков, който е инженер – химик, специализирал в Германия, работил като представител на „Байер България“, а в момента е регионален мениджър на софийска компания.
На територията на област Габрово вече има и още едно ръководство. То е сформирано в Дряново, а негов председател е Николай Ганев и членове Десислава Атанасова, Тодор Маринов Ренета Иринчева и Пламен Пенчев. Остава все още да се изберат ръководства на Севлиево и Трявна, като предстои гласуването им на Национален съвет.
На срещата с журналистите присъства и представителят на Националния съвет на партията Веселин Тодоров, който сподели пред местните медии за основните проблеми, поставени в четвъртък, по време на среща с членове и симпатизанти. Въпросите на хората основно са свързани с неяснотите какво следва оттук нататък и как ще се структурира новото правителство. „Говорехме си и за проблемите с демографията, най-вече в Габрово. За съжаление това води до намаляване на мандатите в града – те ще бъдат 4. Говорихме още по много – актуалния все още проблем с цената на електроенергията и причините за това. На 8 март доста подробно един от най-добрите експерти в България в областта на енергетиката Валентин Стоянов ще дойде в Габрово и ще разисква темата“, каза той.
По думите му темата за образованието категорично също ще бъде сред приоритетите, като за целта в нашия град ще бъде направена голяма среща с преподаватели с участието на проф. Даниел Вълчев.
*Публикуваната информация е актуализирана в 18,32 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Оставиха в ареста един от двамата, „шетали“ из цяло Габрово

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 29-годишен мъж бе задържан заради извършена кражба в условията на опасен рецидив.
Мъжът, с инициали Л.В., е обвинен за това, че на 01/02.10.2025 г., в Габрово, от паркиран на улицата лек автомобил „Шкода Фабия“, при условията на опасен рецидив, отнел пневматичен пистолет, 3 ножа, синджирче с висулка от жълт метал, на обща стойност 988 лв., от владението на М.И., без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои.
С постановление на Районната прокуратура той е бил задържан за срок до 72 часа. Към досъдебно производство са присъединени материалите по още три преписки на РП-Габрово, образувани за кражби от различни граждани, тъй като единия от извършителите на деянията, за които те се водят е обвиняемият Л.В.
Освен това по отношение на Л.В. има още две неприключени досъдебни производства по описа на РП-Габрово, които се водят за престъпления по чл.354а, ал.3, т.1 от НК.
Обвиняемият е осъждан многократно за умишлени престъпления от общ характер на наказания лишаване от свобода, като деянията по настоящото производство се явяват извършени при условията на опасен рецидив.
Той е бил освободен от затвора, след като е изтърпял предходно наказание лишаване от свобода, на 29.03.2025 г. За престъплението, за което Л.В. е обвинен, е предвидено наказание лишаване от свобода от 2 до 10 години.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Новини
Областна среща акцентира върху ранното включване на децата в образованието

ОУ „Христо Ботев“ – Севлиево бе домакин на изнесена междуинституционална среща на Областния координационен център по Механизма за обхват с представители на училища и детски градини от общини Севлиево и Дряново. Участниците имаха възможността да дискутират по темата „Подобряване обхвата на рискови групи“.

Допълнителни усилия трябва да бъдат насочени към 4-годишни деца, които не са обхванати в подготвителни групи, както и новоотпаднали ученици на възраст 9–13 години, с цел предприемане на навременни мерки за превенция на отпадането.

Акцент беше поставен върху значението на ранното включване в образователния процес и необходимостта от целенасочена работа с децата и семействата им за преодоляване на културологични, социални и емоционални бариери.
Отчетени бяха положителни резултати от реализираните обходи и предприетите дейности на екипите за обхват на местно ниво – за по-малко от две седмици четири деца са обхванати отново в образователната система. ОУ „Христо Ботев“ – Севлиево представи „Иновативни проекти и партньорства за задържане и мотивиране на ученици“, като беше отчетен постигнат 90% обхват.

Четири ключови проекта допринасят за повишаване мотивацията и ангажираността на учениците, като важна роля играе и новото оборудване в STEM лабораториите по роботика, природни науки и математика.
Беше подчертана значимостта на доброто взаимодействие с образователен медиатор и обществен възпитател, особено при работата с деца в риск от отпадане от кв. Балабанца. Обсъдени бяха актуални случаи на деца и ученици в риск от отпадане, както и планирани обходи и срещи с родители по Проект BG05SFPR001-1.002-0002 „Достъп до образование за всяко дете – Габрово“.

В заключение заместник областният управител Иван Любомиров потвърди значението на координираните усилия между институциите и прилагането на добри практики за задържането на децата и учениците в образователната система.


Новини
Подписаха договора за ремонт на бившето училище Радион Умников

Кметът на Габрово Таня Христова и управителят на „Вертикал 90“ ЕООД Симеон Кръстев подписаха договор за ремонт и преустройство на сградата на бившето училище „Радион Умников“, информираха от общинската администрация. Емблематичната сграда ще се превърне в Център за дигитални умения и иновации.

Кметът Таня Христова подчерта, че обектът е знаков за развитието на града и за изпълнението на волята на дарителя, а ремонтът трябва да бъде изпълнен качествено и в срок.
От своя страна Симеон Кръстев заяви, че не очаква пречки при изпълнението на проекта. Центърът ще предлага модерна образователна среда с учебни зали, лаборатории, зона „Роботика“ с LEGO® Education, както и пространства за иновации, обучения и събития.


-
Кримипреди 6 дниДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Кримипреди 5 дниОткриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец
-
Кримипреди 3 дниЗадържаха жена, откраднала 12 000 лева от съсед. Парите заровила в гората
-
Кримипреди 4 дниТъмни облаци надвиснаха над друсания и без книжка, катастрофирал при гонка с полицията
-
Културапреди 6 дниКукленият театър получи отличие от Китай
-
Кримипреди 3 дниПолицията хвана над кило марихуана
-
Новинипреди 5 дниНов ръководител в Статистиката: Ивета Иванова наследява Георги Цветков
-
Новинипреди 5 дниДесислава от Габрово представя България в международен Лайънс конкурс






