Новини
Символична първа копка за строеж на ЦНСТ в Севлиево
Кметът на Севлиево направи символична първа копка за строеж на център за настаняване от семеен тип

снимка: Община Севлиево
Кметът на Севлиево Иван Иванов направи символична първа копка на строителната площадка по проект „Изграждане на център за настаняване от семеен тип и защитено жилище за деца и младежи с увреждания в град Севлиево“. Новината съобщи Мирела Ганчева от севлиевската общинска администрация. Очаква се официалният старт на проекта да бъде в началото на месец май.

снимка: Община Севлиево
Този проект има за цел изграждане на Център за настаняване от семеен тип с капацитет от 14 места. Две от тях ще бъдат за настаняване по спешност на деца и младежи с увреждания от 3 до 18 години. Предвидени са и две сгради в Защитено жилище в Севлиево, ремонт, оборудване и благоустрояване на прилежащото дворно място. Тези жилища ще бъдат за младежи и деца, които напускат Дома за медико – социални грижи за деца, Дома за деца с умствена изостаналост, както и Дома за деца с физически увреждания. По този начин ще се създаде възможност децата по – лесно да бъдат интегрирани сред обществото. С грижата за 14 от тях ще бъдат ангажирани 17 специализирани работници, които ще им създадат условия за живот в среда, близка до семейната.
Финансирането на проекта е изцяло от оперативна програма „Регионално Развитие“. Стойността на му е 1 097 069,91 лв., а срокът за изпълнение – 18 месеца.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево

Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево организират обществена дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево. На 23 май т.г. град Севлиево и околността бяха засегнати от едно от най-тежките наводнения.
Бедствието взе човешка жертва, нанесе значителни материални щети на десетки домове и предприятия, стана причина за сериозни загуби за местния бизнес и остави трайни последици за жителите на града.
Водени от отговорността към местната общност и необходимостта да бъдат предприети конкретни действия за недопускане на подобни трагедии в бъдеще, фирмите и гражданите, членове на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево, инициират обществена работна среща за открит и деполитизиран разговор по темата.
Срещата ще се проведе във вторник, 9 юни, от 10.00 часа в зала „Видима“ на хотел „Севлиево Плаза“. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени причините за бедствието: както природните фактори, така и действията на отговорните институции. И да бъдат формулирани конкретни мерки за повишаване на сигурността и защитата на населението.
Сред въпросите, които местната общественост поставя, са управлението на язовир „Александър Стамболийски“, предприетите превантивни действия при очаквани високи количества, своевременното предупреждение на населението чрез системите за ранно известяване.
Участниците в инициативата ще настояват за спешни мерки, включително възстановяване и укрепване на дигите по река Росица, почистване на речните корита, подобряване на градската канализационна инфраструктура, актуализиране и практическо отработване на плановете за реакция при бедствия, както и възобновяване на работата по стратегически инфраструктурни проекти за защита от наводнения.
Организаторите отправят покана към представители на държавните и местните институции, експертната общност, бизнеса, гражданските организации и медиите да се включат в дискусията и да съдействат за изработването на устойчиви решения в интерес на жителите на Севлиево и региона.

Новини
Втора поредна шампионска титла по хандбал за Механото

Втора поредна титла на България по хандбал от Националните ученически игри спечели тимът на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, този път във възрастовата група 8 – 10 клас.
Преминавайки през общински, областен и зонален етап на елиминации абсолютно безпроблемно, младите василиадиевци показаха в пълна степен силата си и на финалите.
В предварителната група бяха победени отборите на СУ „Христо Ботев“ от Кубрат и ПГДС „Цар Иван Асен“ от Хасково. В полуфиналната среща бе отнесен и тимът на СУ „Н. Вапцаров“ от Петрич, а в битката за титлата глава отново преклони тима от Кубрат.

„Това е знаков успех за нашата гимназия и трети пореден в колективен спорт. Със златни букви в аналите на училището ще останат имената на Борис Иванов, Георги Стефанов, Райан Иванов, Денислав Дянков, Ганчо Торлозов, Радослав Събев, Виктор Цвятков, Радослав Георгиев, Никола Великов и Алекси Гавраилович“, заявиха от ПТГ – Габрово.
Отборът бе воден от Александър Цвятков – капитанът на миналогодишните шампиони, който вече е шампион и като състезател, и като предводител на тима.
„Благодарим Алекс – истински Василиадиевец и човек с голямо сърце. Чест и почитания и за г-н Иван Башев – легенда в хандбала, предводител на училищния отбор и пример за достойнство, професионализъм и човешки качества, истински доайен сред педагогическия колектив на гимназията. Огромни благодарности към Милена Иванова и Христо Данаилов – основатели и треньори в ХК „Чардафон“, клубът открил, развил и създал истински бойци от тези момчета“, добавиха още от училището.

Крими
Баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор

27-годишен баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с кросов мотор. Инцидентът е станал снощи, 7 юни, около 21.00 часа в село Донино.
По информация на полицията мотоциклетът SWM RS 125R, с който двамата пострадали, бил без поставена регистрационна табела.
Двамата били транспортирани в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“-Габрово, където били установени охлузвания, за щастие – без опасност за живота.
Водачът отказал проверка за употреба на наркотични вещества. Пробата му за алкохол била отрицателна. Пътнотранспортното произшествие е обслужено по административен ред.
Бързо производство пък е започнато срещу, 35-годишен неправоспособен водач, бягал от полицията.
В петък, 5 юни, около 09.30 часа, в района между селата Райновци и Смиловци полицейски служители подали светлинен и звуков сигнал, както и сигнал със стоп-палка за спиране на лек автомобил „Сеат Алтеа“, управляван от неправоспособния водач.
Мъжът не изпълнил полицейските разпорежданията и продължил движението си, увеличавайки скоростта. Впоследствие спрял автомобила на черен път, изоставил го и напуснал мястото. Въпреки опитът му органите на реда стигнали до него.
По случая е образувано бързо производство.

-
Кримипреди 4 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 6 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Новинипреди 7 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Кримипреди 6 дниНов началник на пожарната в Севлиево
-
Новинипреди 7 дниДанаил Лалев: Хората в севлиевските села питат да умират или да бягат
-
Културапреди 5 дниСлавейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)
-
Кримипреди 4 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Новинипреди 6 дниНяма инженери, строители, заварчици и архитекти!





