Свържи се с нас

Новини

Габровци подкрепиха протеста срещу високи сметки за ток

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Студеното време не можа да уплаши габровци и стотици жители излязоха по улиците на града, за да подкрепят протеста срещу високи сметки за ток. Демонстрацията бе организирана от активисти на партия Атака, като в събитието участие взеха лидерът на партията Волен Сидеров, зам. – председателят Десислав Чуков и зам – председателят на Парламента Павел Шопов. Близо 500 души скандираха „Мафия“, „Българи-Юнаци“, „Оставка“, „Енерго-про вън“, „Не на монополите в България“. Протестиращите носеха плакати с надпис: „Габрово казва Енерго-про вън незабавно“, „Господа управляващи погледнете си народа“, „Герб=високи сметки ниски доходи“.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Време е да се обединим и до покажем, че българският народ не е една овца, която трябва да бъде доена от всички чужди и наши грабители“, заяви областния председател на Атака Любомир Линков пред протестиращите. Волен Сидеров се обърна към тълпата и призова гражданите да не плащат своите сметки за ток. „Ние всички сме тук, за да заявим нашата категорична позиция против ограбването на българския народ от електроразпределителните дружества. В България плащаме токът най-скъпо, съотнесено спрямо нашата покупателна способност, защото нашите доходи са най-ниски от цяла Европа. Това е ненормалното положение, срещу което българинът сега се вдига на бунт“, каза Сидеров.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Той пояси, че в момента в България има такива протести, на които хората излизат спонтанно, дори и без да бъдат организирани от партии, заявявайки своето недоволство срещу енергийните монополи. Волен Сидеров определи протестите в страната като събуждане и че народът не иска да се подиграват повече с него.  От трибуната той се обяви за прекратяване на договорите с ЕРП – тата и тяхната национализация.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

След протеста пред сградата на Енерго Про, гражданите тръгнаха на шествие през центъра на града, преминавайки през площад „Първи май“, пешеходната улица и стигнаха до сградата на Община Габрово, където последваха скандирания и за „Оставка на управляващите“. Цялото мероприятие преминава без инциденти.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873

Новини

„Янтра“ гостува на Севлиево, феновете от Габрово готвят силна подкрепа

Published

on

Футболните страсти в региона се нажежават тази събота. От 15.30 часа на стадион „Раковски“ в Севлиево един срещу друг излизат отборите на Севлиево и Янтра (Габрово) в двубой от 24-ия кръг на Втора лига.

Мачът обещава емоции, защото противопоставя два съседни града и два отбора, които винаги излизат пределно мотивирани в подобни срещи. Регионалните дербита рядко се решават само с футболни аргументи. Атмосферата по трибуните, емоцията и желанието за надмощие често превръщат подобни двубои в истинско зрелище.

Очаква се и този път стадион „Раковски“ да бъде арена на напрегната битка, в която нито един от съперниците няма да отстъпи без бой. Феновете на „Янтра“ вече се мобилизират, за да подкрепят отбора си в Севлиево.

Общински пътнически транспорт – Габрово ще предостави автобус за привържениците, които искат да бъдат част от атмосферата на трибуните. Автобусът ще потегли в 14.00 часа от паркинга срещу Дома на хумора и сатирата в Габрово. Той е с капацитет от 50 места и ще изчака до края на мача, за да върне феновете обратно.

Желаещите да се включат в организираното пътуване могат да се запишат на телефон +359 88 342 1152 – Георги Григоров.

Всички предпоставки за истинско регионално дерби са налице – близостта между двата града, гордостта на феновете и желанието за победа. В съботния следобед Севлиево и Габрово отново ще премерят сили, а отговорът на въпроса кой ще има последната дума ще дойде на терена на стадион „Раковски“.

Зареди още

Икономика

НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Published

on

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на НАП. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори (хонорари), от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците на които са юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения. Информация за получените доходи е отразена в левове в съответните приложения на декларацията, която се намира в рубрика „Подоходни данъци“ в Портала за електронни услуги на приходната агенция.

Преди да потвърдят предварително попълнената декларация е важно потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят и/или коригират, ако това е необходимо, след което да я подадат. Обръщаме внимание, че при задължение за подаване на данъчна декларация, например за деклариране на получени хонорари, доходи от наем, при заявяване на данъчни облекчения и други, е необходимо да се обявяват и доходите от трудови правоотношения, ако има такива. Те се вписват в Приложение №1 „Доходи от трудови правоотношения“. Данъчната кампания за деклариране на доходите на физически лица, получени през 2025 г., приключва на 30 април.

На 30 юни изтича и срокът за подаване на годишните данъчни декларации (по чл. 50 ЗДДФЛ) от физическите лица, извършващи дейност като търговци, регистрираните еднолични търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 255,65 евро/500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и внесат целия размер на данъка за довнасяне до края на март.

Дължимият данък за довнасяне или надвнесения данък се заплаща, съответно възстановява в евро. Информация за доходи от трудови и/или нетрудови правоотношения, от наем, от награди и други доходи, които са платени от юридически лица, е достъпна и в електронната услуга „Предоставяне на справка за изплатени доходи на физически лица №2687“с КЕП или ПИК.

Допълнителна информация за декларирането на доходите може да видите в подкаста по темата в YouTube канала на приходната агенция или да получите на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02/ 9859 6801, на цена, според тарифите на съответния оператор.

Зареди още

Любопитно

Исторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио

Published

on

Историческият музей в Дряново поставя началото на нова инициатива – музеен видео подкаст. За целите ѝ е обособено собствено студио, оборудвано с професионална аудио и видео техника. Името на подкаста е „Музеят говори“.

Идеята е чрез него музеят да достигне до нова аудитория, да задълбочи ангажираността на посетителите, да предлага образователно и любопитно съдържание, да представя интересни истории за движимите културни ценности и богатството в музейните фондове.

„Музеят говори“ ще бъде едно достъпно, дигитално разширение на реалните музейни обекти и експозиции, ще бъде възможност за по-задълбочени разговори, ще търси връзки между историческия опит и днешните предизвикателства.

Наред с досегашните социални канали, подкастът ще информира за предстоящи събития и инициативи от културния календар на институцията.

Предвид бързата консумация на изобилието от повърхностна информация в днешно време, съдържанието на подкаста ще бъде и ценен извор за бъдещи изследователи относно личностите и процесите в нашето съвремие.

Постоянен фокус на новия формат ще бъде темата за ролята на музеите в един динамичен и бързо променящ се свят. В „Музеят говори“ ще участват специалисти от ИМ – Дряново, както и гости – личности от обществения и културен живот, представители на национални институции, учени, изследователи и др.

Амбицията на екипа е да бъдат излъчвани по един епизод седмично. Съдържанието ще бъде публикувано в YouTube канала на Исторически музей – Дряново, както и в официалните профили в социалните мрежи.

Студиото на ИМ – Дряново е оборудвано с професионална техника от Динафос – българска компания с дългогодишен опит в областта на фотографската, видео и осветителната техника.

Фирмата е официален партньор и дистрибутор на водещи световни марки и активно подкрепя развитието на визуалните изкуства и създаването на качествено дигитално съдържание.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица