Свържи се с нас

Новини

Доброволци на „ДНЕС“ ще агитират да се гласува на рефендума

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

3 000 доброволци от Гражданско движение „ДНЕС“ в цялата страна, от които 20 в община Габрово, ще агитират и призовават гражданите да гласуват активно и по съвест на предстоящия референдум. Движението настоява за нов Закон за референдумите и ще внесе своите предложения до пролетта. Това съобщи на пресконференция  областният координатор на ГД „ДНЕС“ – Габрово Анатолий Антов, по повод предстоящия на 27 януари, първи в най-новата ни история референдум за бъдещето на ядрената енергетика.

„Призоваваме гражданите на Габрово да гласуват. Похвално е, че повече от две десетилетия след началото на демократичните реформи у нас най-сетне българските граждани ще имат възможност да изразят позицията си, чрез пряко допитване. Проблемът е, че след като „пропуснаха“ да ни попитат за затварянето на реактори в АЕЦ „Козлодуй“, за членството в НАТО и ЕС, и за ред други неща, сега политиците решиха да прехвърлят върху нас отговорността за решението на такъв тежък въпрос, какъвто е строителството на нова ядрена централа. За това трябва да се гласува“, каза Анатолий Антов.

От казаното стана ясно, че като гражданско, неангажирано политически движение, „ДНЕС“ няма да се ангажира с позиция „за“ или „против“ изграждането на втора ядрена централа, а ще остави това на съвестта и свободната воля на българските граждани и симпатизантите си.

„За „ДНЕС” по-важно от всичко е гражданите да бъдат обективно информирани за ползите и негативите от бъдещото изграждане на нова ядрена централа и на тази база да гласуват по съвест. Политиците трябва да свикнат да търсят волята на гражданите не само на избори. Инициативата е чисто разяснителна и в никакъв случай не се обвързва с това „за“ или „против“, допълни още Антов. Той изрази позицията на Движението, че е изключително важно българите да проявят активност и да отидат до урните на 27 януари, тъй като е важно за една демократична европейска държава да чуе гласа на гражданите.

„ДНЕС“ призовава гражданите да  гласуват масово и по съвест, като за да формират позицията си, преди това трябва да се информират добре по темата на вота. Те трябва да потърсят гражданските отговори на редица въпроси, сред които: колко ще струва изграждането на нова ядрена централа и какви средства са вложени до момента за този проект; кой и как ще финансира проекта – държавата (т.е. ние, данъкоплатците), частен инвеститор или чрез публично-частно партньорство; каква ще бъде финансовата тежест за българските граждани; какви са потенциалните ползи за енергийната независимост на страната ни, за националната сигурност, за пазара на труда, за развитието на икономиката и свързаните с енергетиката отрасли, за науката, образованието; и какви са потенциалните рискове за околната среда.

Централният КС на ГД „ДНЕС“ информира за проведено допитване сред доброволците на Движение „ДНЕС“ от страната относно предстоящия референдум. Резултатите от допитването сочат, че противоречивата информация по отношение на ползи и вреди, цена и възвращаемост, както и подмяната на въпроса, са причина за объркване и все още неясна позиция в мнозина. В почти всички доброволчески организации на „ДНЕС” се изказва мнението, че е нужна допълнителна разяснителна кампания.

Във връзка с това ГД ”ДНЕС” започва информационна кампания във всички населени места, с която да помогне на гражданите да направят своя информиран избор за бъдещето на българската ядрена енергетика. Доброволците ще обикалят по домовете на хората, за да информират гражданите, чрез брошури „самиздат”, как максимално информирано да направят своя избор.

Според „ДНЕС“ новият Закон за референдумите трябва да гарантира на българските граждани и данъкоплатци, че ще имат реално участие при вземането на управленски решения от национално и регионално значение. Това трябва да бъде закон, който да задължи по недвусмислен начин управляващия елит да се съобразява с решението на своите избиратели извън тяснопартийните интереси и политика.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Прерязаха лентата на обновената сграда на пожарната в Габрово

Published

on

С тържествена церемония днес, 18 декември, беше открита обновената сграда на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово.

На събитието присъстваха директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов, съветникът на министъра на вътрешните работи Николай Николов, кметът на община Габрово Таня Христова, областният управител Мария Башева – Венкова, директорът на Областната дирекция на МВР Пламен Иванов, както и настоящи и бивши служители на пожарната служба в града.

В приветствието си областният управител Мария Башева подчерта значението на модернизацията: „Обновяването на тази сграда е инвестиция не само в инфраструктура, но също и в спокойствието и сигурността на хората от региона“, заяви тя.

Като символ на закрила и надежда Башева подари икона на Света Богородица на ръководството на дирекцията. „В навечерието на Коледа да си пожелаем здраве и мир. Нека огънят бъде символ само на топлина в домовете и в сърцата, а не на бедствие и заплаха“, добави още областният управител.

Зареди още

Култура

Над 70 габровски деца ще участват в Рождественския концерт

Published

on

В навечерието на най-светлите дни в годината, Ротари клуб Габрово кани жителите и гостите на града на Рождественски концерт, който ще се състои на 22 декември от 18.00 часа в храм „Свети Онуфрий, Дамаскин и всех мучеников Габровских“.

В празничната вечер ще участват повече от 70 габровски деца. Те ще пеят, ще рецитират и ще споделят радостта си така, както само децата умеят – чисто, искрено и от сърце. На сцената ще излязат децата от Детския камерен хор към Ротари клуб Габрово, Вокална група „Приятели с музиката“ по програма „Силен старт“ на МОН в ДГ „Перуника“, с ръководител Даниела Христова, както и възпитаници на детските градини „Радост“ и „Явор“.

Коледното настроение ще бъде допълнено от изпълненията на деца от музикална школа „Wail Sound“, с ръководител Зора Колева, както и от обичаните „Габровски гласчета“ към читалище „Габрово 2002“, с ръководител Стефка Стоева, след които ще се включи и вече не съвсем малката Гала Савчева.

Деца от неделното училище с ръководител Габриела Данаилова ще ни напомнят със слово за смисъла на празника чрез библейски стихове, подбрани с внимание и любов.

Финалът ще принадлежи на църковния хор към храм „Успение Богородично“ с диригент Алексей Шепелев, който ще обедини гласове и сърца в духа на Рождество.

„Ние от Ротари клуб Габрово вярваме, че именно такива моменти оставят най-дълбоката следа у децата. Чрез музиката, светлината на храма и споделеното преживяване те се учат на смирение, уважение и грижа един към друг – тихи уроци, които не се пишат в учебници, но остават за цял живот.

Когато говорим на децата за доброта, благодарност и любов, ние всъщност лекуваме и себе си. Вярвам, че така – с малки стъпки и чисти детски гласове – можем да направим света около нас по-спокоен, по-топъл и по-човечен.

Празничната вечер ще бъде съпроводена и от изложба с детски рисунки, създадени в рамките на конкурс на тема „Коледа през детските очи“ – още едно доказателство, че детското въображение носи светлина. Нека в тези светли дни отворим сърцата си, да забавим крачка и да си припомним кое е истински важно.

Пожелавам на всички здраве, мир и топлина в домовете, а Коледа да ни направи малко по-добри – към децата и към самите нас. Светли празници!“, споделя Пламен Иларионов, член на Ротари клуб Габрово.

Зареди още

Крими

Тъмни облаци надвиснаха над друсания и без книжка, катастрофирал при гонка с полицията

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово 20-годишен мъж бе задържан за  шофиране след употреба на амфетамин и метамфетамин, без свидетелство за управление на МПС и за държане на наркотични вещества.           

Младежът, с инициали В.Р., е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 5 декември, в севлиевското село Горна Росица, около 02.00 часа, без надлежно разрешително по ЗКНВП, държал у себе си високорисково наркотично вещество канабис. Той е обвинен и за това, че на същата дата управлявал автомобил без съответно свидетелство за управление и в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяния, като наказателно постановление е било влязло в сила на 04.10.2025 г.

Освен това В.Р. е управлявал автомобила след употреба на наркотични вещества – амфетамин и метамфетамин, установено по надлежния ред с техническо средство. Обвиняемият управлявал лек автомобил, въпреки че не е правоспособен водач на МПС.

Автопатрулен полицейски екип се е опитал да го спре за проверка, подавайки му светлинен и звуков сигнал, но В.Р. не се подчинил и продължил движението си с автомобила, което наложило да бъде преследван от полицейските служители.

Докато шофирал в района на с. Горна Росица, обвиняемият се блъснал в парапета на моста над р. Росица. При извършената на място проверка от последвалите го полицейски служители В.Р. бил тестван с техническо средство, което отчело употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин.

Установено било и че същият не е правоспособен водач на МПС и е бил наказан по административен ред за управление на МПС без съответно свидетелство за управление. При извършения оглед на местопроизшествие в автомобила било намерено и наркотично вещество канабис.    

С постановление на Районна прокуратура-Габрово от 15.12.2025 г. обвиняемият В.Р. е задържан за срок до 72 часа. Той е осъждан за извършено престъпление против собствеността и спрямо него РП-Габрово е внесла в съда още два обвинителни акта за кражби.

Поради това  прокуратурата е внесла искане в Районен съд-Севлиево, което е уважено и спрямо лицето е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“. Действията по разследването продължават.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица