Свържи се с нас

Култура

За Алеко – 150 години по – късно

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата - Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

Музеят „Дом на хумора и сатирата” в Габрово предлага на своята публика най-новата си изложба „150 години от рождението на Алеко Константинов”. Отбелязването на юбилея на големия наш сатирик ще премине през един динамичен диалог между нас, модерните хора от 21.век, и посланията на трима карикатуристи, интерпретиращи Алековото творчество.

В зала 7 е подредена тематична колекция от 115 карикатури от художествения фонд „Хумор на народите”, рисувани по различно време от Борис Ангелушев (1902–1966), Теньо Пиндарев (1921-2010) и Тодор Цонев (1934-2004). Тримата майстори със сатиричните си пера ни предлагат едно своеобразно пътешествие през дебрите на българската душевност, концентрирана в образа на бай Ганьо, Алеко и българина, устремен към Страната на големите възможности. Включени са 29 карикатури от цикъла „Бай Ганьо” и „До Чикаго и назад” от Б. Ангелушев, една от Т. Пиндарев и 85 творби на Т. Цонев от серията „Бай Ганьо”.

Изложбата дава и друга възможност: музейните специалисти отново ни предлагат да обговорим три граждански позиции и същевременно да си припомним големи имена от историята на българската карикатура, а също и дарители на ДХС. Например дарението на Тодор Цонев постъпи само дни преди той да прекрачи във Вечността и носи едновременно порива за красота и хармония в нашето съвремие и гнева на истинския патриот и гражданин, който е безпощаден към пороците и морала както на силните на деня, така и на обикновените хора, повярвали на разни идоли. Неговият „Бай Ганьо” се е развихрил в първите години на демократичните промени и се опитва да диктува правилата на целия живот. Остава ние да решим чия страна ще вземем.

Всеизвестно е, че Алеко Константинов издава творбата си като сборник, озаглавен „Невероятни разкази за един съвременен българин“ (1895). Едва ли авторът е допускал, че създава творба, която ще се дописва, ще поражда съвременен фолклорен прочит, а нейният герой ще „продължава да пътува, преминавайки всякакви – и географски, и културни, и смислови – граници. Това е героят без граници – художествена проекция на един винаги „съвременен българин“ (Пл. Дойнов). Ето как изложбата „150 години от рождението на А. Константинов” в ДХС предоставя възможност на габровци и гости да се впуснат в едно не само забавно, но и подплатено с дълбок размисъл пътешествие не към героите на сатирика, а към нас самите. Ще можем ли пред портрета на Алеко да си отговорим къде сме днес, отдалечихме ли се поне малко от „типичния българин” и какви искаме да бъдем, ние и тези след нас?

Тематичната карикатурна изложба от фонда „Хумор на народите” очаква своите зрители в зала 7 на Дома на хумора до 27 март 2013 година.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, Дом на хумора и сатирата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица