Култура
Една година доброволци в регионалната библиотека
Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” отпразнува първия рожден ден на „Клуба на доброволците”

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
През ноември 2011 година бе създаден Клуб на доброволците в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово. За изминалата година от неговото учредяване равносметката на стореното е много положителна и вдъхновяваща. В инициативите на Клуба през отминаващата 2012-та година се включиха повече от 50 доброволци. Техният добротворен труд за популяризиране информационно-образователната роля на библиотеката в живота на местните общности бе високо оценен от библиотечната колегия и от всички обществени групи, до които се докоснаха.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
Доброволците на библиотеката гостуваха нееднократно в Дома за медико-социални грижи за деца – Габрово. Те играха с малчуганите, търпеливо се занимаваха с тях и внасяха истинско настроение сред деца и персонал на социалното заведение. По повод 1 март сборна група доброволци на библиотеката от различни училища в Габрово посети възрастните хора в Дневния център за стари хора – Габрово, поздравиха ги с весел художествено-песенен рецитал на тема „Баба Марта и първомартенската обредност” и закичиха всички с мартенички за здраве и късмет.
През месец април 2012 година по повод 50-годишнината от рождението на поетесата Петя Дубарова, останала завинаги на 17 години, бе обявен национален младежки конкурс за есе и стихотворение „Най-синьото вълшебство”. Доброволци на библиотеката – възпитаници на Национална Априловска гимназия – Габрово с ръководител Снежанка Барболова (преподавател в НАГ), подбраха стихове на Петя Дубарова и създадоха литературно-художествен рецитал и мултимедийна презентация. Рециталът бе представен с успех пред публика в дните на националния Маратон на четенето – традиционна инициатива на Българската библиотечно-информационна асоциация.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“
Доброволците на библиотеката се включват активно и в инициативите, провеждани ежегодно – изложби, художествени работилници по повод Великден, Гергьовден, Седмицата на детската книга и изкуствата за деца, Международният ден на детето – 1 юни, Деня на будителите – 1 ноември, Рождество Христово и Нова година и т.н.
От 1 юли до 1 септември 2012 година за пръв път традиционната инициатива „Лято в библиотеката” излезе извън стените на Детски отдел с лятна читалня – занималня на открито в парка до основната сграда на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”. Инициативата за игри, рисуване и четене в горещите ваканционни дни бе приета с ентусиазъм от родители и деца. Доброволци на библиотеката участваха активно и подкрепяха библиотекарите и в лятната читалня, провеждана всяка сряда от 10 до 12 часа.
По повод 16 ноември – Международният ден на толерантността – доброволци на библиотеката от НАГ с ръководители Наталия Радева и Снежанка Барболова, работещи по проект „Успех” на МОН, осъществиха разгорещен дебат на тема „Аз вярвам в толерантността” – актуален въпрос в съвременното глобално и пъстро общество на различни култури, вероизповедания и икономики в криза.
През месец декември 2012 Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово отпразнува своята 50-годишнина. В празниците отново се включиха доброволците на библиотеката. Те представиха пред публика литературно четене на откъси от „Коледна песен” на Чарлз Дикенс – безсмъртната приказка за възрастни, утвърждаваща коледния дух на толерантност, грижа и обич между хората. С коледното четене бе отбелязана и 200-годишнината от рождението на Дикенс – 2012 година бе обявена за „година на Дикенс” в световен мащаб и нашата доброволческа инициатива бе малка цветна част от празничния глобален пъзел.
Гостуване на сборна доброволческа група от 12 – 17-годишни тийнейджъри в Дома за възрастни хора с увреждания – Габрово с рождественски дух и весело коледно настроение бе последната проява за отминаващата 2012 година. За хората в дома и персонала от социални и здравни работници посещението на доброволците се превърна в едно истинско малко празненство със стихове, музика и танци.
Активните доброволчески инициативи през 2011 – 2012 година, ентусиазмът и вдъхновението на доброволците на Регионална библиотека – Габрово, които те неизменно влагаха във всяка своя проява, дадоха повод на колегията на библиотеката заедно с доброволците да отпразнуват своя първи рожден ден.
На 19 декември 2012 г. в новосъздадената зала за срещи и събития на библиотеката на най-активните доброволци, участници във всички изброени събития, бяха връчени грамоти от Савина Цонева – директор на РБ „Априлов-Палаузов”. „Стари” и новоприети доброволци похапнаха от вкусната празнична торта. Анелия Мутафчиева – координатор на клуба, Румяна Карамфилова и Ивелина Пенчева, организатори на доброволците и инициатори на различни събития, сърдечно поздравиха младежите и си пожелаха още една бъдеща успешна доброволческа година – новата 2013-та.
„Станете доброволци и усетете удовлетворението от труда „в полза на обществото”. Заповядайте при нас. Светли и благословени Рождественски празници“, споделят от регионалната библиотека.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„… Решихме да извършим един акт на човещина и благотворителност…“


На днешния 13 март в Габрово през 1897 г. в семейство на еснафи е родена Марийка Табакова (13 март 1897 – 13 юли 1945). Омъжена е за Марин Петров Табаков (15 дек. 1886 – 6 юли 1952) – занаятчия и търговец обущар.
Двамата са едни от значимите благодетели на Габрово. В летописната книга на Априловска гимназия през март 1937 г. е записано желанието им да дарят на училището сумата от около 200 хил. лв. за построяване на летовище. Любопитен факт е, че няколко дни по-късно Стоянка д-р Петър Цончева (1879-1963) – активна общественичка, заявява своето решение да дари на училището 250 хил. лв. също за построяване на летовище, но от гимназията предлагат да пренасочат дарението й за изграждане на физкултурен салон.
Семейство Табакови закупуват земя от Соколския манастир в землището на с. Водици, Етърска община и построяват двуетажна сграда със столова, сервизни помещения, спални и стаи за персонала. На 17 юли 1937 г. е тържествено открит почивен дом „Марийка и Марин Табакови” за летуване на ученички и ученици от Априловска гимназия.
По волята на дарителите чрез завещанието си те учредяват фондация „Летен почивен дом „Марийка и Марин Табакови”.
„Днес, на 18 февруарий 1939 г. …. ние Маринъ П. Табаковъ, обущаръ, и Марийка М. Табакова, по баща Иванова Баева, двамата жители на гр. Габрово, решихме да извършим един акт на човещина и благотворителност, който да бъде полезен за обществото и за народа ни.
Водени от тия ни мисли и разбирания ние решихме и се съгласихме върху следното:
1. Учредяваме за вечни времена фондация под названието „Летенъ почивенъ домъ Марийка и Марин Табакови” за възпитаниците на Габровската Априловска гимназия.
2. Целта на фондацията е: да поддържа, управлява и използува на вечни времена построения и обзаведен отъ насъ летенъ почивенъ домъ край Габровския Соколски монастиръ…”.
Изрично се подчертава, че почивният дом е предназначен за възпитаниците на Априловска гимназия, като с предимство се ползват бедните ученици.
Управлението на фондацията се възлага на ефория, в което влизат двамата учредители, кмета на Габрово или неговия заместник, Великотърновският митрополит и неговият заместник, директорът на Априловската гимназия и двама учители, един представител на Родителско-учителския комитет при гимназията, габровският околийски лесничей, Христо Захариев – адвокат от Габрово, Иван Немцов – индустриалец, Рашко Негенцов – търговец и д-р Райчо Колев – зъболекар.
След смъртта на горепосочените лица техните места ще се заемат от техните наследници, ако имат такива, или от длъжностните лица габровски околийски съдия, председателят на Габровското занаятчийско сдружение или неговия заместник, Габровският околийски управител или неговия заместник, лице от Габрово, което се е отличило със своята благотворителност.
За увеличаване на активите на ефорията те завещават собствения си дюкян в София на стойност 1 200 000 лв., върху който си запазват правото на ползване до живот. След смъртта им всички приходи от него следва да се използват за нуждите на летовището, като се разпределят по следния начин: 10% за възнаграждение на ръководители и възпитатели на от почивния дом, 40 % се внасят във фонд за поддържане на зданието и 50% за издръжка на бедни летовници.

През 1942 г. към почивния дом се построява вила, за която семейство Табакови дарява 458 108 лв. Издръжката на летовниците се подпомага и от Априловска гимназия, като се правят отчисления от различни фондове към гимназията. Родителско-учителският комитет при нея също заделя средства ежегодно. През цялото това време семейство Табакови влага допълнителни средства за благоустрояването и поддръжката на почивния дом.
„Учредителите правят дарението си на българските деца – ученици, които ще се ползуват отъ него за укрепване на силите и здравето си, за да станат достойни и полезни граждани….”
За този дарителски жест Марийка и Марин Табакови са поздравени от цар Борис III (1894-1943) с писмо и наградени с почетен знак „За насърчение към човеколюбие”. Представените снимки са на Марийка и Марин Табаков, летописна книга на Априловска гимназия, както и снимки на Марин Табаков с ученици и с персонала на колонията през 1937 г. и се съхраняват в Държавен архив – Габрово.
*Автор: Стефка Вуцова, гл. експерт в Държавен архив – Габрово.


Култура
Книгата „Исторически съдебни процеси“ на Николай Ангелов представят в Дряново


Този четвъртък, 13 март, от 17.30 часа в залата за временни изложби на експозиция „Колю Фичето“, Исторически музей – Дряново организира представяне на книгата „Исторически съдебни процеси“ от Николай Ангелов. Изданието получи Априловската награда за ръкопис, отпечатан безплатно в определен тираж от габровското издателство „Екс-прес“ през 2024 г.
Днес книгата вече е факт – 200-странично изследване, с високо полиграфско качество. В съдържанието са включени предговор от автора и 19 текста по 17 теми, посветени на знакови дела, оставили отпечатък в световната история. Хронологическият обхват на изследването е от V в. пр.н.е. (делото срещу Сократ) до 20-те години на ХХ век.
Всяко разгледано дело е представено в контекста на времето – бит, войни, идеологически и религиозни конфликти, морал, съдебни практики, политически интереси и социални процеси.
Авторът, юрист по образование, не само проследява детайлите на всяко съдопроизводство, но и прави правен анализ на хода на делата и решенията по тях. В същото време той ги свързва със значими исторически събития и последиците, които са произтекли от тях. Това не е книга за леки четива преди сън или на плажа. Тя е насочена към широк кръг читатели, с интерес към историята и правото.
Въпреки достъпния стил, текстът е сериозно историко-правно изследване и ще допадне на онези, които търсят задълбочен анализ, а не сензационни подробности.


Култура
Вечер, посветена на младите поети в Младежки център Габрово


На 21 март, по повод Световния ден на поезията, Младежки център – Габрово и клуба на любителите на книги „Книжни червеи“ кани всички млади поети от 14 до 29 години да извадят своите авторски стихове от тетрадките и да им вдъхнат живот. Събитието е наречено „Поезия и музика в Младежки център – Габрово“ и на него млади таланти ще се съберат, за да се запознаят и четат свои стихове.
Поканени са и младите музиканти – да изпълнят като акомпанимент музиката, която ги вдъхновява или която сами са композирали. Помислено е и за срамежливите, млади хора, с афинитет към сцената, ще поемат ролята на рецитатори, ако авторът не се чувства сигурен пред публика.
Началото на събитието е 18.00 часа, мястото – Младежки център – Габрово. Желаещите да споделят своето творчество могат да пишат на адрес: yc@gabrovo.bg , да се обадят на телефон 088 790 7075 или направо да се запишат чрез Гугъл формуляра, който могат да намерят също в социалните мрежи и сайта на Младежкия център.
Членовете на клуба и младежките работници имат амбицията да издадат стиховете в малък вестник, който да се разпространи в училищата и младежките зони в града, и да популяризира творчеството на младите габровски поети.
Събитието е отворено за всички младежи, които желаят да споделят своите творби или да присъстват като публика. Заповядайте на 21 март в Младежки център Габрово и станете част от празника на поезията, нотите и младостта!


-
Кримипреди 6 дни
Катастрофа на кръговото в района на Шивара в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Габрово доказа, че доброто няма граници!
-
Новинипреди 5 дни
Пожарната с призив: Не палете стърнища, сухи треви и отпадъци в дворове!
-
Културапреди 5 дни
Вечер, посветена на младите поети в Младежки център Габрово
-
Културапреди 5 дни
Книгата „Исторически съдебни процеси“ на Николай Ангелов представят в Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Стартира кампания за детска площадка в двора на областната болница в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
1200 зрители и 9-членно жури определиха събитието на Габрово в
областта на културата -
Кримипреди 2 дни
Млада жена извърши грабеж на 83-годишен габровец