Свържи се с нас

Култура

Една година доброволци в регионалната библиотека

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” отпразнува първия рожден ден на „Клуба на доброволците”

Published

on

снимка: Регионална библиотека "Априлов - Палаузов"

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

През ноември 2011 година бе създаден Клуб на доброволците в Регионална библиотека  „Априлов-Палаузов” в Габрово. За изминалата година от неговото учредяване равносметката на стореното е много положителна и вдъхновяваща. В инициативите на Клуба през отминаващата 2012-та година се включиха повече от 50 доброволци. Техният добротворен труд за популяризиране информационно-образователната роля на библиотеката в живота на местните общности бе високо оценен от библиотечната колегия и от всички обществени групи, до които се докоснаха.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Доброволците на библиотеката гостуваха нееднократно в Дома за медико-социални грижи за деца – Габрово. Те играха с малчуганите, търпеливо се занимаваха с тях и внасяха истинско настроение сред деца и персонал на социалното заведение. По повод 1 март сборна група доброволци на библиотеката от различни училища в Габрово посети възрастните хора в Дневния център за стари хора – Габрово, поздравиха ги с весел художествено-песенен рецитал на тема „Баба Марта и първомартенската обредност” и закичиха всички с мартенички за здраве и късмет.

През месец април 2012 година по повод 50-годишнината от рождението на поетесата Петя Дубарова, останала завинаги на 17 години, бе обявен национален младежки конкурс за есе и стихотворение „Най-синьото вълшебство”. Доброволци на библиотеката – възпитаници на Национална Априловска гимназия – Габрово с ръководител Снежанка Барболова (преподавател в НАГ), подбраха стихове на Петя Дубарова и създадоха литературно-художествен рецитал и мултимедийна презентация. Рециталът бе представен с успех пред публика в дните на националния Маратон на четенето – традиционна инициатива на Българската библиотечно-информационна асоциация.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Доброволците на библиотеката се включват активно и в инициативите, провеждани ежегодно – изложби, художествени работилници по повод Великден, Гергьовден, Седмицата на детската книга и изкуствата за деца, Международният ден на детето – 1 юни, Деня на будителите – 1 ноември, Рождество Христово и Нова година и т.н.

От 1 юли до 1 септември 2012 година за пръв път традиционната инициатива „Лято в библиотеката” излезе извън стените на Детски отдел с лятна читалня – занималня на открито в парка до основната сграда на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”. Инициативата за игри, рисуване и четене в горещите ваканционни дни бе приета с ентусиазъм от родители и деца. Доброволци на библиотеката участваха активно и подкрепяха библиотекарите и в лятната читалня, провеждана всяка сряда от 10 до 12 часа.

По повод 16 ноември – Международният ден на толерантността – доброволци на библиотеката от НАГ с ръководители Наталия Радева и Снежанка Барболова, работещи по проект „Успех” на МОН, осъществиха разгорещен дебат на тема „Аз вярвам в толерантността” – актуален въпрос  в съвременното глобално и пъстро общество на различни култури, вероизповедания и икономики в криза.

През месец декември 2012 Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово отпразнува своята 50-годишнина. В празниците отново се включиха доброволците на библиотеката. Те представиха пред публика литературно четене на откъси от „Коледна песен” на Чарлз Дикенс – безсмъртната приказка за възрастни, утвърждаваща коледния дух на толерантност, грижа и обич между хората. С коледното четене бе отбелязана и 200-годишнината от рождението на Дикенс – 2012 година бе обявена за „година на Дикенс” в световен мащаб и нашата доброволческа инициатива бе малка цветна част от празничния глобален пъзел.

Гостуване на сборна доброволческа група от 12 – 17-годишни тийнейджъри в Дома за възрастни хора с увреждания – Габрово с рождественски дух и весело коледно настроение бе последната проява за отминаващата 2012 година. За хората в дома и персонала от социални и здравни работници посещението на доброволците се превърна в едно истинско малко празненство със стихове, музика и танци.

Активните доброволчески инициативи през 2011 – 2012 година, ентусиазмът и вдъхновението на доброволците на Регионална библиотека – Габрово, които те неизменно влагаха във всяка своя проява, дадоха повод на колегията на библиотеката заедно с доброволците да отпразнуват своя първи рожден ден.

На 19 декември 2012 г. в новосъздадената зала за срещи и събития на библиотеката на най-активните доброволци, участници във всички изброени събития, бяха връчени грамоти от Савина Цонева – директор на РБ „Априлов-Палаузов”. „Стари” и новоприети доброволци похапнаха от вкусната празнична торта. Анелия Мутафчиева – координатор на клуба, Румяна Карамфилова и Ивелина Пенчева, организатори на доброволците и инициатори на различни събития, сърдечно поздравиха младежите и си пожелаха още една бъдеща успешна доброволческа година – новата 2013-та.

„Станете доброволци и усетете удовлетворението от труда „в полза на обществото”. Заповядайте при нас. Светли и благословени Рождественски празници“, споделят от регионалната библиотека.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица