Новини
“Спортен Икар” за дряновката Маринела Нинева

снимка: Интернет
Дряновската атлетка Маринела Нинева получи специална покана за участие в 21-вата бляскава церемония по връчване на наградите „Спортен Икар”, за отличилите се спортисти за 2012 година на Фондация „Български спорт”. Събитието ще се състои на 18 декември в Градската художествена галерия в София.
Маринела получава отличието, като участник в Националният отбор по планинско бягане към Българска федерация „Лека атлетика” заедно с Християна Брайкова, Милица Мирчева, Александър Йотовски, Георги Ланджев и Тихомир Костов.
Управителният съвет на „Български спорт” определи Националният отбор по планинско бягане за носител на специалната награда на фондацията за отиващата си 2012 година. При връчването на наградата Маринела ще бъде придружена от своя треньор Иван Михайлов.
Със сигурност спортният тандем Нинева и Михайлов са най-известните дряновци в света на съвременния български спорт. Само преди месец красивата атлетка и треньорът на националките при девойките Иван Михайлов получиха друга награда в Боровец.
За втора поредна година те бяха обявени за най-добра атлетка и треньор на България в планинското бягане и удостоени с купи от президента на БФ „Лека атлетика” Добромир Караиванов.
2012 година се оказа повече от успешна за Маринела и нейният треньор. Чаровницата се класира на 12-то място при девойките на Световното първенство по планинско бягането, което се проведе в Понте Ди Леньо (Италия) и беше в дисциплината изкачване. Тя стана пета на Европейския шампионат при девойките в Денизли (Турция). Маринела допринесе за отборния успех на девойките ни, които в турския град спечелиха третата позиция сред тимовете, т.е. това бе първи медал за България от форум с такъв ранг. На Балканското първенство за девойки в Нова Загора дряновката се класира 5-та, а отборния успех на момичетата ги отведе до 2-рото място.
С участия в държавни състезания през 2012 година Нинева грабна още 4 златни, 4 сребърни и 3 бронзови отличия. В регионални надпревари тя се сдоби допълнително с други два сребърни приза.
Припомняме, че Маринела Нинева и Иван Михайлов станаха спортист и треньор № 1 на град Дряново за 2011 година. Церемонията за избор на призьорите за 2012 година ще се проведе само ден след връчването на наградата „Спортен Икар”, т.е. на 19 декември, от 16 часа, в Ритуалната зала на Община Дряново.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.
Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.
Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.
Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.
Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


-
Новинипреди 3 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Новинипреди 4 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 4 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 2 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 17 часаПътищата в региона са проходими при зимни условия






