Новини
„КВК Габрово“ със сериозна заявка за 1/8 финалите в „Челъндж къп“

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„КВК Габрово“ продължава с успешната си серия от победи и даде сериозна заявка за участие на 1/8 финалите в европейския клубен турнир “Купата на претендентите”. Габровските волейболисти извоюваха авторитетна победа на връх Никулден над швейцарския шампион „Шеноа“ в мач, игран снощи в Женева. Успехът за момчетата на старши-треньора Любомир Герасимов дойде след 3:1, в отделните част (26:24, 24:26, 27:25, 25:17), като по този начин си направиха по-спокоен реванша в зала „Орловец“ в Габрово следващата сряда (12 декември).
Двубоят започна по-добре за домакините от „Шеноа“ след 14:9 в тяхна полза, но габровци показаха повече воля и характер в първия гейм, като успяха да изравнят до 17:17. Последва равностойно представяне от двата отбора и точките вървяха една за друга. „КВК Габрово“ все пак успя да се наложи над своя опонент, след като изпусна първия геймбол при 23:24, но се поздрави с успех при втория и затвори гейма с 26:24.
Във втората част от сблъсъка габровци имаха предимство от 3 точки на първата техническа пауза, но последва обрат в полза на домакините. Швейцарците дръпнаха с 4 точки преднина при второто задължително техническо прекъсване – 16:12, след което преднината им бе скъсена на само 2. Точките бяха изравнени до 23:23, но волейболистите на „Шеноа“ съумяха да се върнат в мача и изравниха геймове – 1:1.
Швейцарският шампион започна ударно третия част, когато поведе с 4:1, 8:6 и 13:10, но българите все още не бяха казали думата си в него. „КВК Габрово“ се хвърли в истинска битка и изравни до 22:22, след което отразиха два геймбола на домакините. Избраниците на Любо Герасимов показаха колективен дух и успяха да нанесат своя удар, обръщайки точките в своя полза – 27:25.
Показана игра в предния гейм, като че ли пречупи швейцарците. В четвъртата част, указала се последна в двубоя, на игрището имаше само един отбор. Този на „КВК Габрово“, които изцяло властваха и се забавляваха от своята игра. Българите поведоха с 8:3, 11:7 и 16:7, с което на практика предрешиха и крайния победител от двубоя, затваряйки я с 8 категорични точки – 25:17.
Реваншът на родна земя е следващата сряда от 18 часа. При нов успех за габровските волейболисти тимът ще се класира за 1/8 финалите, където най-вероятно ще срещне италианския „Копра Елиор“ (Пиаченца). При победа обаче за „Шеноа“ ще се играе „златен гейм“ до 15 точки и победителят в него ще продължи напред в турнира.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.
Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Новини
„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.
Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.
Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.
Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.
„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.
Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.
„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.
От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.
Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Новини
Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.


-
Новинипреди 4 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Културапреди 4 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Кримипреди 4 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Новинипреди 3 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир
-
Новинипреди 3 дниАндрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово
-
Културапреди 4 дниСавина Цонева е Библиотекар на годината у нас
-
Новинипреди един денЯнтра излиза в мач за историята на габровския футбол





