Свържи се с нас

Култура

Отново ще зазвучи „Gaudeamus Igitur…”

Изложба на младежките пориви тук и сега

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата - Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

Музеят „Дом на хумора и сатирата” в Габрово отново обръща поглед към студентските постижения и за пореден път посвещава на младото изкуство дните около академичния празник. С намерението да превърне идеята в традиция, музеят ще представи с голяма изложба днес (6 декември) от 17.30 часа в зала 5 специалността „Инженерен дизайн” на Техническия университет във Варна.

Както поясняват участниците в експозицията, подбрани са постери на дипломни проекти, а други творби са продукт на съвместните творчески усилия на студенти и преподаватели по дисциплини от учебния план на специалността. Личи, че е търсено провокиране на асоциативното мислене у студентите и са поощрявани нестандартните пластични хрумвания. Металните пластики са вдъхновени от темата за повторната, артистична употреба на различни материали. При тях се търси разгръщане на силата на въображението и експеримента.

Изложбата ще запознае по-подробно със специалността „Индустриален дизайн”, постиженията на нейните преподаватели, повечето от които са участници в различни издания на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата или са представяли свои самостоятелни изложби в ДХС. Тази година е юбилейна както за Дома – навършиха се 40 години от неговото създаване, така и за Техническия университет във Варна, отворил врати преди половин век. Затова не е случайно, че изложбата на 6 декември, съвсем в духа на габровската традиция, има двойно посвещение.

Респектираща е научно-изследователската и художествено-творческата активност на преподавателите в катедра „Индустриален дизайн”, профилирана за студентите от специалност „Инженерен дизайн” и докторантите по „Ергономия и промишлен дизайн”: проф. Венелин Бождаров, доц. д-р Пламен Братанов, доц. д-р Цена Мурзова, доц. Илия Янков, доц. Явор Цанев, гл.ас.д-р Кремена Цанкова, гл. ас. д-р Момчил Тачев, гл. ас. д-р Кремена Цанкова, гл. ас. д-р Константин Костов. Това са множество публикации, участия в национални и международни научни конференции и симпозиуми, извършени експертни и консултантски услуги, участия в национални и международни изложби, творчески симпозиуми и пленери. За признанието на преподавателите от катедрата говори и участието им в редица престижни международни и национални научни и професионални организации (Международната асоциация за пластични изкуства AIAP, Международната организация за скулптура и тримерно изкуство Sculpture network, Националното научно-техническо дружество по “Ергономия и промишлен дизайн” към НТС по машиностроене, Група ЦВЯТ – България, СБХ).

Студентите, магистрите и докторантите също се включват с подобаваща активност в наши и чужди конкурси и печелят заслужени отличия.

Младостта е време на пориви и дързост, на откривателства и творчески полет. С изложбата в зала 5 на ДХС организаторите се опитват да внушат, че всичко това е важно да стане тук и сега. Искаме да кажем на идващите след нас творци, че за обществото ни са ценни постиженията на всеки млад автор и всички очакваме младата енергия да кипи мощно и неудържимо, за да обогатява и разширява родните хоризонти.

Автор: Венета Георгиева – Козарева, МДХС

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Излезе от печат първото книжно издание „Преминал майстор през земята“

Published

on

Излезе от печат първото книжно издание, събрало отличените творби от Националния детски конкурс, посветен на майстор Колю Фичето – „Преминал майстор през земята“. Конкурсът се организира традиционно от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, и се радва на широка популярност сред децата и младежите в страната.

Луксозното цветно издание е богато илюстрирано и обхваща в ретроспекция трите последни издания на конкурса – от 2022 до 2024 година. На 120 страници са събрани отличените творби в категориите „Изобразително изкуство“, „Литературно творчество“ и „Макет“, представени по възрастови групи. Книгата включва също и фотографии от церемониите по награждаване, запечатали емоционални моменти и вълненията на участниците.

За създаването на книжното издание работи авторски екип на Исторически музей – Дряново. Съставител е Гергана Симеонова, фотографиите са дело на Венцислав Симеонов, а издателството е „Фабер“, 2025.

През 2025 година се навършват 90 години от рождението на поетесата Теодора Ганчева (1935 – 2015 г.), автор на емблематичното стихотворение „Преминал майстор през земята“, което преди 3 години вдъхновява инициативата.

Зареди още

Култура

Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“

Published

on

На 2 юни от 19.00 ч. в Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово, зрителите ще могат да се насладят на хитовата театрална постановка „Лъжата“ от Флориан Зелер, с режисура на Борислав Чакринов.

Събитието се реализира благодарение на Импресарска къща „Верди Арт“ и продуцентска компания Viva Arte. На сцената ще се качат някои от най-популярните и обичани български актьори: Асен Блатечки, Койна Русева, Стефан Иванов и Милена Маркова – Маца.

Пиесата „Лъжата“ представя живота на две семейни двойки от средната класа, въвлечени в поредица от изневери, подозрения и недоизказани истини.

Спектакълът е едновременно смешен и болезнено реалистичен – портрет на съвременния човек, изгубен между морал, удобство и страх да погледне истината в очите.

Комедията предлага на зрителите вихрушка от интриги, полуистини и неочаквани обрати, поднесени с много хумор и актьорска експресивност. Режисьорът Борислав Чакринов успява с лекота да преведе публиката през лабиринта на съвременните човешки взаимоотношения и да провокира смях, съчувствие и размисъл.

Билети можете да намерите на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, всеки работен ден от 10.00 – 14.00 ч. и 15.00 – 19.00 ч. Вашите резервации можете да направите на телефон: 0896 745 100 или да закупите онлайн билети – скоро достъпни на: https://entase.to/upf

*Допълнителна информация: 0898 293 951. При закъснение над 10 минути, местата по билетите не са гарантирани. Зрителите ще бъдат настанявани по преценка на организаторите.

Зареди още

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица