Новини
Антимафиоти от Габрово помогнаха за разбиването на група за трафик на кокаин
Спецакцията е проведена на територията на осем града в страната, сред които Габрово под наблюдението на Специализираната прокуратура. На задържаните – трима нигерийски и четирима български граждани, сред които е и лидерът на групата, са повдигнати обвинения и са наложени 72-часови мерки за задържане

снимка: Пресцентър МВР
Антимафиоти от столичния отдел „БОП” и техни колеги от секторите в Силистра, Русе, Смолян, Велико Търново, Габрово, Перник и Кюстендил, съвместно със служители от СДВР, проведоха специализирана полицейска операция за неутрализиране на организирана престъпна група, занимаваща се с международен трафик на наркотични вещества, информираха от пресцентъра на МВР. Действията са били осъществени под наблюдението на Специализираната прокуратура.
В хода на работата е била установена схемата, по която кокаинът бил прекарван през границата. Членовете на престъпната група набирали хора, които срещу заплащане пренасяли наркотици до различни дестинации в целия свят. „Стоката“ често била облепяна около тялото на мулетата или импрегнирана в дрехи, пренасяни в ръчния багаж. За транспортирането на нелегалния товар на участниците в престъпната схема били изплащани различни по размер суми – в порядъка от 800 до 3000 евро. Пътуването на преносвачите било изцяло организирано от членовете на групата. Те закупували самолетните билети на мулетата, правели хотелски резервации, след което давали конкретни напътствия за преминаването им през граница.
Изяснено било, че ръководител на престъпната група е 41-годишен нигериец, известен с прякора Дани. Мъжът живее в София и е осъждан за незаконно преминаване на държавната граница, използване на неистински документи, притежание и разпространение на наркотични вещества. Хората, които били използвани за пренасяне на наркотичните вещества, той набирал заедно с двама свои сънародници – 31-годишен мъж с прякор Майк, също живеещ в столицата и осъждан за незаконно преминаване на границите на страната и за документна измама, и 53-годишен, живеещ на територията на Великотърновска област.
В престъпната си дейност нигерийците били подпомагани от български граждани, живеещи в различни региони на страната. Те също участвали и в набирането на мулета.
В рамките на разследването на незаконния трафик на наркотици било установено, че двама от преносвачите вече били задържани в чужбина. Криминално проявеният С.К. /33 г./ от София бил арестуван в Бразилия за трафик на наркотични вещества, а 25-годишният кюстендилец Б.П., също с криминалистически регистрации, бил заловен в Турция с един килограм кокаин, облепен около краката и кръста.
Спецполицаите са задържали тримата нигерийски граждани в обитаваните от тях жилища, уточняват от МВР. При извършените на място претърсвания били конфискувани мобилни телефони и SIM карти, записки и списъци с имена, преносими компютри, документи за задгранични пътувания, банкови документи и разписки за парични преводи, копия от лични документи на български граждани.
На територията на столицата, Русе и Силистра били задържани четирима български граждани, съпричастни към дейността на групата – 53-годишният силистренец А.Ю. и криминално проявените Х.Ч. /22 г./ от София, Б.П. /47 г./ от Силистра и Б.А. /32 г./ от Русе. У тях спецполицаите открили малко количество амфетамин, таблетки „Ривотрил“ и три пакета с прахообразно вещество, на което предстои да бъде направена експертиза.
В хода на операцията били установени и разпитани още 15 български граждани, запознати с престъпната дейност на групата. На задържаните са повдигнати обвинения за престъпления по чл. 321, във връзка с чл. 242, ал. 2 от НК и са наложени мерки за неотклонение „задържане“ за срок до 72 часа. Действията по разследването продължават.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Пет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис

От 1 до 5 юли 2026 г. Дряново отново ще се превърне в творческа сцена под открито небе. Историческият музей – Дряново и Община Дряново за пети пореден път организират Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“.
В тазгодишното издание ще участват петима художници, избрани по регламент – живописци с различен творчески почерк, академична подготовка и богато изложбено присъствие. В продължение на пет дни те ще работят сред пейзажите, архитектурата и неповторима атмосферата на Дряново, превръщайки града в извор на художествено вдъхновение.
Пленерът няма определена сюжетна или жанрова насоченост. На участниците се предоставя пълна свобода да реализират творческите си идеи и пластични търсения. Именно тази откритост го прави поле за автентично и непосредствено художествено изследване.
Събитието носи конкурсен характер. Всяка година се присъжда Наградата на град Дряново за живопис. Церемонията по обявяването на носителя за тази година ще се състои на 5 юли от 17.00 часа в Икономовата къща. Отличеният художник ще получи привилегията – право да представи своето творчество самостоятелно през 2027 г.
Участниците в петото издание са пет, с интересна и богата биография. Ивелина Петрова Иванова е родена в Шумен и е завършила специалност „Графика“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, а магистърска степен по „Графика и графични комуникации“ придобива в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Зад гърба й стоят редица самостоятелни изложби, участия в национални и международни пленери и значими отличия, сред които наградата „Тракийски конник“ на Есенен салон – Стара Загора (2008), награда на Съюза на българските художници от националната изложба „Лудогорие“, както и награда на Община Шумен за изкуство и култура (2020). Тя е член на Дружеството на шуменските художници и асистент в Шуменския университет.
Д-р Весела Николова е художник стенописец и педагог, завършила магистърска и докторска степен по Изящни изкуства — Стенопис и Педагогика на обучението по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. В периода 2012–2013 г. специализира Графичен дизайн и илюстрация в университета „Монтфорт“ в Лестър, Великобритания, а по време на следването си участва в програми „Еразъм“ в Сърбия, Италия, Румъния, Германия, Холандия и другаде. Понастоящем преподава в Американски колеж „АРКУС“.
Нели Гашарова е завършила The Art Institute of Pittsburgh, специалност „Интериорен дизайн“, и се изявява активно и в областта на живописта. Платната й пресъздават екзотични географии, свързани с нейните продължителни пътувания, с акцент върху градския пейзаж, огледан в морската вода. Работата ѝ се отличава с експресивна въздейственост, полихромен и динамичен колорит, изграден с прецизна чувственост. Освен живописец, тя е и продуцент на анимационния филм „Денят на кървавите венци“, носител на наградата на Съюза на българските филмови дейци, награда „Best Animated“ от кинофестивала Hollywood Weekly (2014), специална диплома от фестивала „Златен Ритон“ – Пловдив (2014), отличие от iPhone Film Festival и награди за видеоарт от VIDEOHOLICA и Delete TV.
Силвана Илиева е родена през 1989 г. в София и работи с широк спектър от медии – съвременен текстил, живопис, фотография, рисунка и видео. Завършила е живопис в Националното училище за изящни изкуства и сценография в НАТФИЗ, изучавала е дигитални изкуства и се е дипломирала като магистър по „Текстилно изкуство“ в Националната художествена академия в София. Творец с динамично и богато присъствие в художествения живот у нас и в чужбина.
Мария Алексиева е родена на 3 юли 1976 г. и е завършила специалност „Иконография“ – магистърска степен в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 2012 г. работи като уредник, фонд живопис, в Художествена галерия „Петко Задгорски“. Сред отличията ѝ са награда на журито от Биенале на рисунката в Македония (2016), награда за живопис от БХГ „Петко Задгорски“ (2016), наградата „Млад художник“ на името на Руси Стоянов (2015) и редица номинации от национални изложби.
Националният пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ е не само художествено събитие. Той е жест на принадлежност към едно място с изключително богато историческо и архитектурно наследство, носещо завинаги името на емблемата на българското възрожденско строителство.

Крими
Прокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследване за причиняване на телесни повреди на две лица при сбиване в района на пазара в града.
Досъдебното производство за причиняване на средни телесни повреди на две лица по хулигански подбуди е започнало на 19 юни т.г. с първо следствено действие – оглед.
Установено е, че около 20.00 часа същия ден е възникнал конфликт в района на Централен кооперативен пазар в Габрово между четирима пълнолетни мъже, който е прераснал в сбиване.
Подаден е сигнал на тел. 112 и е уведомена полицията. На пострадалите е оказана лекарска помощ, като един от тях е на лечение в МБАЛ“Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Към настоящия момент се провеждат разпити за изясняване причините за конфликта и се изисква медицинската документация от прегледите на пострадалите лица. Предстои назначаване на съдебно медицински експертизи.
Припомняме, че сбиването в петък вечер на Централния пазар в Габрово вдигна полицията на крак!
Незабавно към мястото бяха насочени полицейски екипи, установили четирима мъже, на възраст 30, 37, 41 и 65 години. 41-годишният мъж е получил фрактура на раменна става и отоци в областта на главата и крайниците. Същият е били транспортиран и настанен за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, без опасност за живота.
С фрактура на предмишница и отоци в областта на главата и крайниците е и 65-годишният мъж.
За срок до 24 часа бяха задържани трима от участниците в инцидента – на 30, 37 и 65 години. Според първоначалната версия конфликтът е възникнал поради предходни влошени взаимоотношения между двама от участниците в мелето.
Във връзка със случая директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов бе категоричен, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред!
По отношение на всички лица, съпричастни към подобни противоправни деяния, ще бъдат предприети своевременни действия в рамките на Закона, уточниха още от полицията. ОДМВР – Габрово ще продължи да прилага всички предвидени законови мерки за противодействие, пресичане и недопускане на подобен тип прояви.

Новини
ДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал

Детски фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870” представи богатството на българския фолклор на Международен фолклорен фестивал в Истанбул, Турция.

Форумът, който се проведе от 10 до 14 юни 2026 година, насърчи културния обмен, приятелството между народите и съхраняването на фолклорното наследство чрез участието на изпълнители от различни държави. Участваха четири състава – три от България и един от Монголия.
В рамките на фестивалната програма ДФА „Развитие” взе участие в две концертни изяви, както и в традиционните фестивални дефилета. Изпълненията на танцьорите и певците бяха посрещнати с интерес и заслужени аплодисменти от публиката.
Чрез своите изпълнения те достойно представиха българския фолклор, демонстрирайки високо ниво на подготовка, артистичност и уважение към българските традиции. За цялостното представяне на нашенските музика, песни и танци допринесе с изпълненията си вокалната група към Детския ансамбъл, с ръководител Полина Колева.
„Още с пристигането си бяхме посрещнати изключително топло и гостоприемно от организаторите. През целия престой децата се чувстваха спокойни, щастливи и обгрижвани. Благодарим на децата за тяхната дисциплина, отговорност и достойно представяне. Благодарност на родителите за доверието и съпричастността, които направиха възможно това международно участие за представяне на българския фолклор извън пределите на страната”, сподели впечатленията си художественият ръководител Весела Йорданова.







По време на престоя си в Истанбул участниците имаха възможност да се запознаят с историята и културата на региона, да посетят забележителности и да създадат нови приятелства. Участието в подобни международни форуми е важна част от обучението и развитието на младите танцьори и певци. То им дава ценен сценичен опит, изгражда увереност и ги подготвя за бъдещото им израстване като част от представителния състав на Ансамбъл „Развитие“.

-
Кримипреди 6 дниЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Икономикапреди 5 дниОтвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?
-
Новинипреди 5 дниНова мярка ще подпомага Общините за справяне и предотвратяване на бедствия и кризи
-
Новинипреди 5 дниЕднократна помощ за семейството на загиналия при наводненията
-
Кримипреди 5 дниСпестяваш минути, рискуваш живот: Читателите с остра реакция след черния джип на пътя!
-
Културапреди 4 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Новинипреди 5 дниУчители от ПГТ „Пенчо Семов“ обмениха добри практики в Латвия по „Еразъм+“
-
Кримипреди 5 дниМладши съдия Илиева вече е доктор по право











