Свържи се с нас

Новини

Списък с имената на загиналите във войните севлиевци

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

От седмица на вниманието на севлиевци е най-пълният изготвен до сега списък на загиналите от град Севлиево във войните за освобождение и обединение на българските земи. В него са имената на 422 севлиевци, дали живота си за Майка България.

Музейните специалисти се опитаха да изготвят възможно най-пълен списък на загиналите, като са ползвали всички достъпни източници. Най-много сведения са издирени в Държавния военноисторически архив във Велико Търново. През цялото време уредниците са били водени от мисълта, че всеки човек от генерала до редника е важен и всеки трябва да намери своето място в бъдещия мемориал, информираха от севлиевското кметство.

Списъците с имената на загиналите от Севлиево  са експонирани в историческия музей /Хаджистояново училище/. Във връзка с предстоящото изграждане на мемориал всички граждани, които имат загинали роднини могат да направят справка и окажат съдействие за уточняването им в срок до 20.01.2013 година.

От Община Севлиево правят уточнение, че това са списъци само на загиналите от града и в тях няма имена на жертви от селата. Пълният списък с имена можете да видите оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Разследват побоя на ул.“Митко Палаузов“ по хулигански подбуди

Published

on

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследването по досъдебно производство, започнато на 07.05.2026 г., във връзка с масово сбиване на публично място в града.

Извършен е оглед на местопроизшествие, иззети са записи от камери за видеонаблюдение, разпитани са свидетели, назначени са експертизи.

Установено е, че на три лица са били причинени телесни подреди. Изискана е медицинската документация от прегледите им и са назначени съдебномедицински експертизи.

Наказателното производство се води за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 4 и т. 12, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК – за причиняването на леки телесни повреди по хулигански подбуди на повече от едно лице: две пълнолетни и едно непълнолетно лице, което е на 16 год.

Предстои изясняване на вида на телесните повреди и механизма на тяхното причиняване, след което ще се пристъпи незабавно към преценка за привличане на извършителите като обвиняеми и вземане спрямо тях на съответните мерки за неотклонение.

Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

МВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово

Published

on

Инспекторатът на Министерството на вътрешните работи започва проверки в Областната дирекция на МВР в Габрово, във връзка с възникналото обществено напрежение в града. Това съобщи изпълняващият длъжността секретар на МВР Георги Кандев по време на протест пред сградата на Областната администрация в Габрово, цитиран от БТА-Габрово.

На площад „Възраждане“ снощи се събраха граждани с искания за повече сигурност и институционална реакция по повод последния инцидент в града.

Пред медиите Кандев е заявил още, че е инициирана работна група по темата. По думите му случаят е „изключително деликатен“, а целта на институциите е напрежението да бъде овладяно чрез координирани действия между всички компетентни органи.

„Днес, по разпореждане на министъра на вътрешните работи, бяхме изпратени заедно с директора на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ в град Габрово, във връзка с възникналото напрежение“, заяви Кандев.

Той посочи, че в Областната администрация е била организирана работна среща между държавните институции, имащи отношение към случая. На срещата са присъствали представители на ромската общност, както и представители на протестиращите граждани. По време на разговорите са били обсъдени всички факти и обстоятелства, свързани със случая. На срещата е присъствал и окръжният прокурор на Габрово.

„Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, каза още Георги Кандев. Той увери, че в следващите дни ще бъдат предприети всички действия, предвидени в Закона, като част от мерките включват и проверки от инспектората на МВР в Областната дирекция на полицията в Габрово.

След изявленията пред медиите представители на институциите проведоха разговори и със събралите се граждани пред сградата на Областната администрация. Пред гражданите излязоха и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, окръжният прокурор на Габрово Тихомир Петков, областният управител на Габрово Асен Даскалов, кметът на Габрово Таня Христова.

Зареди още

Новини

Кметът на Габрово излезе с позиция във връзка с протестите

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова излезе с позиция, във връзка с протестите от последните дни. Тя бе публикуваната на страницата на габровския кмет в социалната мрежа фейсбук.

Ето какво заяви Таня Христова: