Икономика
До 5 години ще сме по-богати от гърците, обеща Дянков
Финансовият министър и световната банка се разминаха във вижданията си за основните предизвикателства пред българската икономика

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Финансовият министър Симеон Дянков съкрати с година времето, за които българите ще станат по-богати от гърците.
„До четири-пет години средният българин ще е по-богат от средния грък”, каза министър Дянков по време на конференцията “Златният растеж на България”, организирана от Световната банка, съобщи Медияпул, цитирани от Аргументи БГ.
В началото на месеца финансовият министър заяви, че след пет-шест години българите ще са по-богати от гърците, защото южните ни съседи са живели близо 20 години извън възможностите си.
По време на днешната конференция Дянков бе категоричен, че до десет години ще достигнем 50% от стандарта на средния европеец. Причина за това са дълбоката рецесия в някои страни в ЕС и добрите темпове на българската икономика, мотивира се финансовият министър. Той каза, че България ще отчете ръст на БВП за третото тримесечие, докато в Гърция ще има спад от 7.3 на сто.
Световната банка и финансовият министър Симеон Дянков се разминаха във вижданията си за основните предизвикателства пред България и българската икономика.
По думите на Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави най-сериозното предизвикателство, пред което се изправя страната ни, са демографските проблеми.
Харолд посочи, че въпреки значителните постижения през последните 20 години, България се изправя пред още по-несигурна външна среда и трябва да се справи с влошаващата се бизнес среда, да повиши инвестициите в иновации, както и да развива “по-зелена” икономика и да подобри енергийната ефективност.
Докато работоспособната сила в по-богатите европейски държави и Северна Америка се увеличава, в България тя рязко намалява и се очаква след 50 години да се свие с 45%. Застаряващото население и намаляването на работната сила ще доведат до сериозен ръст на финансовите разходи на държавата – и социалните, и за здравеопазване, и за поддържане на пенсионната система, коментира Питър Харолд, цитиран от Dnes.bg.
Изчисленията на Световната банка показват, че за да се поддържат темповете на сближаване на България с останалите членки на Европейския съюз, ще е необходим средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5%.
Питър Харолд подчерта, че е необходимо да се провеждат политики за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда, за да бъде постигната националната цел за 75% заетост към 2020 г.
Той припомни и резултатите от бизнес изследванията на Световната банка, според които в последните години се наблюдава влошаване на бизнес средата, и призова за осъществяването на ключови реформи за насърчаване на бизнеса и инвестициите.
Финансовият министър Симеон Дянков обаче постави ниските доходи като основен проблем. Демографските проблеми на страната, предизвикани от емиграцията и ниската раждаемост, той класира на второ място, а на трето – ниската енергийна ефективност и енергоемкостта на икономиката ни.
Дянков посочи, че в последните години очакванията на хората за подобряването на доходите са били прекалено големи, особено откакто страната ни влезе в Европейския съюз.
По думите на финансовия министър заради тези очаквания са взети и редица грешни политически решения, както и са отложени важни реформи.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Отвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?

Когато чуем „технологична конференция“, често си представяме програмисти, инженери и технологични експерти. Истината обаче е, че изкуственият интелект вече е част от почти всяка професия и засяга всички нас. Затова събития като Gabrovo Digital Summit са полезни не само за хората от IT сектора, но и за всеки, който иска да бъде в крак с развитието на новите технологии.
Ето няколко причини защо:
- AI вече се използва в много различни сфери – маркетинг, образование, здравеопазване, финанси, търговия и много други. Осезаемо е присъствието на изкуствения интелект дори в музикалните платформи!
- Помага на бизнеса да работи по-ефективно – все повече компании използват AI за автоматизация на задачи, анализ на данни и подобряване на обслужването на клиентите.
- Пазарът на труда се променя – новите технологии създават нови възможности и изискват нови умения. Конференции като Gabrovo Digital Summit дават ценна информация как да се подготвим за тези промени и какво можем да очакваме в близко (и не толкова близко) бъдеще.
- Дават практически идеи и примери – участниците могат да видят реални приложения на AI и да научат как технологията може да бъде полезна в тяхната работа и ежедневие, независимо от нивото им на техническа компетентност.
- Създават възможности за нови контакти и партньорства – на едно място се срещат хора от различни сфери, които обменят опит и идеи.
На 20 юни в зала „Възраждане“ в Габрово, ще чуете защо изкуственият интелект вече не е тема само за експерти. Ще разберете как AI променя начина, по който работим и живеем, и защо конференциите като Gabrovo Digital Summit, са ценни за всички, които се интересуват от бъдещето на технологиите и тяхното влияние върху обществото.
Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.
Икономика
Български Фермерски пазар пред зала ,,Възраждане“ в Габрово на 20 юни

На 20 юни от 09.00 часа до края на деня на площад „Възраждане“ пред зала „Възраждане“, защото ще е в унисон със Swing Dixie Week – Gabrovo в Габрово отново ще Ви очаква Български Фермерски пазар, който ще събере на едно място производители от различни краища на България.
Събитието ще предложи богато разнообразие от качествени български продукти, създадени с грижа към традициите, природата и добрия вкус. Посетителите ще могат да открият мед, пчелни и прополисови изделия, месни и млечни деликатеси, пресни яйца, рибни продукти, както и разнообразни сладки изкушения, приготвени по традиционни рецепти от земеделски стопани.
Сред участниците ще бъдат и производители на продукти от роза и лавандула, които ще представят натурална козметика, етерични масла и ароматни изделия. Любителите на природосъобразния начин на живот ще могат да разгледат и богат асортимент от билкови продукти.
Фермерският пазар ще предложи и селекция от вина, представящи характерни вкусове и аромати от различни лозарски региони. Събитието дава възможност на посетителите не само да закупят качествени продукти директно от производителите, но и да се срещнат с хората зад тях, да научат повече за начина на производство и да подкрепят българските земеделци, стопани и производители.
Българските Фермерски пазари продължават да насърчават местното производство, устойчивото потребление и връзката между производители и потребители. Както при всяко издание на събитието, и този път е налице традиционната томбола с награда от участниците. Всеки посетител, направил покупка, ще има възможност да се включи в нея и да спечели по един продукт от всеки щанд. Томболата се е превърнала в една от най-очакваните инициативи на пазара, носеща настроение, приятни емоции и изненади.
Каним всички жители и гости на Габрово на 20 юни да посетят Български Фермерски пазар, да подкрепят българските производители, стопани и земеделци и да се насладят на богатството от вкусове, аромати и традиции. Български Фермерски пазар е не просто място за пазаруване – той е празник на производството на качествена храна и живата връзка между производителите и клиентите, и е кауза да запазим вкуса, здравето и традицията в храненето.

Икономика
Нова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците.

Вместо гласене на дребни монети и чакане за билет, таксуването ще става с безконтактна карта, информираха от местната общинска администрация. Методът е познат и лесен – пътникът ще я доближава до устройството при входа на автобуса и таксата ще се отчита веднага, подобно на плащане с банкова карта в магазин.

С въвеждането на това интегрирано цифрово решение ще се подобри ефективността на обществения транспорт, убедени са от Общината. Чрез него ще има по-бързо качване, няма да се образуват опашки и нито ще търси точна сума. Картата за всички пътувания ще бъде една, като по този начин ще се осигури по-съвременно обслужване в билетния център.

Внедряването на решението е по график, след пускането в употреба ще има и тестов период.

По време на прехода досегашните билети и карти ще останат валидни, така че никой пътник да не остане без възможност да си купи билет. Засега за пътниците не се променя нищо, а информация за това откъде и кога ще могат да се сдобият с новите карти предстои да бъде обявена.

-
Кримипреди 5 дниЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Икономикапреди 5 дниОтвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?
-
Икономикапреди 7 дниБългарски Фермерски пазар пред зала ,,Възраждане“ в Габрово на 20 юни
-
Новинипреди 7 дниГеополитика и общество: Дипломатически анализи
-
Новинипреди 5 дниНова мярка ще подпомага Общините за справяне и предотвратяване на бедствия и кризи
-
Новинипреди 5 дниЕднократна помощ за семейството на загиналия при наводненията
-
Кримипреди 4 дниСпестяваш минути, рискуваш живот: Читателите с остра реакция след черния джип на пътя!
-
Културапреди 4 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници





