Свържи се с нас

Новини

Габровци срещу вандалите

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

От днес стартира кампания „Габровци срещу вандалите“, организирана от Община Габрово. Това съобщи лично кметът Таня Христова пред местни медии. Повод за срещата с журналистите бе вандализмът, които в последно време сполетя нашия град и по-конкретно възникналия пътен инцидент в ранните часове в събота. Около 01.40 часа на ул.“Брянска“ в Габрово лек автомобил връхлетя с несъобразена скорост, качи се на тротоара и се удари в подпорната стенан на ул.“Аврам Гачев“, след което се спря в жилищна сграда. В момента на удара, под подпорната стена са се намирали трима души.  Инцидентът за щастие се размина без човешки жертви.

„За мен това, което се случи в 1 часа и 37 минути в събота сутринта е опит за обявяване на война по отношение на всички граждани и на хората, които искат да живеят в Габрово, да се трудят и забавляват. Това е поредният случай на тормоз, който ни наложиха, така нар. „състезатели“ по улиците на нашия град. Очевидно е, че продължават да го правят, както и множеството вандализъм, който регистрираме по различни точки на Габрово. Това не е нечия друга собственост. Нека всички габровци всеки ден да помнят, че всъщност това е наша собственост  и ако нещо се разруши, то тези които плащат сме пак ние. Смятам, че трябва да се обединим срещу тази война, защото според мен това очевидно е война. Смятам, че тази битка си заслужава, защото тя показва едно открито и отговорно отношение към всичко, което се случва“, категорична бе Таня Христова.

В понеделник следобед, кметът се е срещнал с водача, който катастрофира на „Брянска“. На срещата Таня Христова категорично е заявила, че щетите, които са заявени в обхвата на участъка ще бъдат поети от причинилия транспортното произшествие. „Аз категорично няма да позволя при подобни злодеяния, габровци да плащат за липсата на възпитание и отговорност към това, което заедно изграждаме и стопанисваме“, каза още кметът.

От казаното стана ясно, че от сайта на Община Габрово ще може се виждат всякакви регистрирани вандалски прояви, извършени на територията на града, като за целта ще бъде поставен банер. „Освен, че ще публикуваме подобни случаи и ще ангажираме гражданското съзнание и отговорност на хората, ще се обърнем и към тях, защото една Община за съжаление не може да бъде непрекъснато навсякъде. Вярвам, че хората ще бъдат активни, ангажирани  и ще ни изпращат материали, които  за съжаление демонстрират подобни прояви. Вярвам още, че по този начин ще събудим едно по-положително отношение към поведението си към Габрово. Искам хората също така да имат отношение към това, което те поемат като отговорност и ангажимент. Вярвам, че повечето от нас, които живеем в града сме нетърпими към подобни прояви“, допълни кметът Христова. Кампанията остава без краен срок. Банерът „Габровци срещу вандалите“ ще остане на сайта на Общината, докато има деяния за огласяване.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Богата програма с летни занимания за ученици

Published

on

Богата програма с летни занимания за ученици е предвидена в четирите общини на областта през ваканционния период. Това стана ясно по време на работна междуинституционална среща на Областния координационен център по Механизма за обхват, председателствана от Областния управител Кристина Сидорова.

Основната цел на летните занимания е децата да останат в активна среда, близка до училището, да поддържат социални контакти и да бъдат ангажирани в смислени занимания, което ще улесни и завръщането им в клас през новата учебна година. Дейностите се реализират съвместно с читалища, местни комисии за борба с противообществените прояви, Общински съвет по наркотични вещества и центрове за обществена подкрепа.

Предвидени са разнообразни инициативи както за по-малките, така и за по-големите ученици – посещения на музеи и културни събития, арт фестивали, пленери, творчески работилници, спортни дейности, пикници, каране на кану, катерене и др.

Общините търсят и по-нетрадиционни форми на занимания с цел да привлекат интереса на младежите и да ограничат прекомерното време пред електронни устройства. Специално внимание е насочено към работата с деца от уязвими групи. И през летните месеци институциите ще продължат съвместната си дейност чрез психо-социална подкрепа, консултиране и превантивни мерки за ограничаване на рисково поведение.

В рамките на срещата заместник-директорът на ПГ „Марин Попов“ Марина Димитрова представи успешни инициативи за работа с младежи в риск чрез презентацията „Професия, мотивация, бъдеще“, с акцент върху ангажирането им в ученическо самоуправление, доброволчески инициативи и благотворителни и дейности, изграждащи отговорност към училищната среда. От РУО – Габрово докладваха за извършени проверки на посещаемостта в 8 училища на територията на община Габрово.

Те бяха осъществени през последната седмица със съвместното участие на представители на РУО – Габрово, Община Габрово, отдел „Закрила на детето“ и Детска педагогическа стая. Констатирано е, че отсъствията се отразяват коректно в електронните дневници, като последващият контрол по адресите на отсъстващите деца продължава.

Зареди още

Новини

Няма инженери, строители, заварчици и архитекти!

Published

on

Народните представители от „Прогресивна България“ Данаил Лалев и Николай Косев проведоха работна среща с ръководството на областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово. В разговора участваха представители на строителния бранш от региона, които поставиха редица въпроси, свързани с развитието на сектора, инвестиционната среда, недостига на кадри и икономическите предизвикателства пред страната.

По време на срещата беше направено предложение подобни срещи да се провеждат регулярно, така че проблемите на бизнеса да достигат своевременно до законодателната власт. Домакините изразиха очаквания за по-активен диалог и дадоха положителна оценка на предприетите до момента действия на „Прогресивна България“.

„Важно е да има ясна комуникация и предвидимост, реални срокове и планиране – това е важно както за изпълнителя, така и за възложителя. Както в строителния бранш, така и във всяка сфера. Заварихме България в много по-лошо финансово състояние, отколкото очаквахме. Чака ни много трудна година. През юли ще гласуваме бюджет за настоящата година, а тя вече е преполовена. В момента се търсят всички възможни инструменти за стабилизиране на публичните финанси. Трябва да сме честни – имаме желанието и волята за промени, но са важни фактите и отправната точка“, заяви народният представител Николай Косев.

От ръководството на Камарата поставиха акцент върху проблемите със сивия сектор в строителството, необходимостта от по-ефективен контрол и по-добра координация между институциите.

„Институциите трябва да работят заедно, а не да си прехвърлят топката на отговорността“, заявиха представителите на бранша.

Пламен Петров, председател на Областното представителство на КСБ в Габрово, обърна особено внимание на задълбочаващия се кадрови дефицит. „Нямаме заварчици, нямаме строители, нямаме инженери, нямаме архитекти. Образователната система не създава кадрите, от които българският бизнес има нужда. Много скоро няма да има кой да извършва както елементарни дейности, така и да управлява сложни процеси“, заяви Петров и подчерта необходимостта от по-силна връзка между образованието и реалната икономика.

Народният представител от „Прогресивна България“ Данали Лалев посочи, че устойчивото развитие на страната изисква партньорство между държавата и бизнеса. „Държавата и бизнесът трябва да се подкрепят, разбират и развиват едновременно – в синхрон, с толерантност и търпение. Докато правилата не важат еднакво за всички, няма как да говорим за истински прогрес и промяна“, заяви Лалев.

Той акцентира и върху необходимостта от свободен пазар на труда, лоялна конкуренция и по-тясна връзка между образователната система и потребностите на бизнеса. Участниците в срещата се обединиха около мнението, че българската икономика трябва да насърчава производства с по-висока добавена стойност, ако иска да бъде конкурентоспособна в дългосрочен план.

Според представителите на строителния сектор натискът върху фирмите-изпълнители е значителен, а устойчивото развитие изисква предвидима среда, ясни правила и работещо партньорство между държавата и бизнеса.

Зареди още

Новини

Габрово бе домакин на финалите на ученическите игри по шахмат

Published

on

Отборът на ППМГ „Никола Обрешков“ – Казанлък спечели безапелационно финалите на ученическите игри по шахмат, които се проведоха в Габрово. Те спечелиха и индивидуалното класиране на играчи на първа и четвърта дъска.

Отборът на домакините от Габрово – ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ се класира на 4-то място от 10 ученически отбора от цялата страна, които мериха сили в рамките на два дни в пряк двубой помежду си в конферентната зала на хотел „Балкан“.

В отборите на 10-те училища участваха изявени състезатели, държавни шампиони и медалисти от държавни и други престижни турнири.

Финалите се финансират от Министерството на младежта и спорта, а наградите са осигурени от Министерството на образованието и науката, обясни директорът на турнира Таня Горанова от Регионално управление на образованието в Габрово.

Всички отбори получиха купи и грамоти за участието си, а класираните отбори и медали. Медали спечелиха и класиралите се в призовата тройка играчи на първа и четвърта дъска.

Главен съдия на турнира беше международен майстор Светла Йорданова, която е и международен съдия. Габровският шахматен клуб „Орловец 1997“ съдействаше на организаторите.

КРАЙНО ОТБОРНО КЛАСИРАНЕ:
1. ППМГ „Никола Обрешков“, Казанлък
2. ОУ „Никола Парапунов“, Разлог
3. ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен
4. ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, Габрово
5. ОУ „Васил Левски“, с. Крепча
6. ППМГ „Добри Чинтулов“, Сливен
7. ОУ „Душо Хаджидеков“, Пловдив
8. 105 СУ „Атанас Далчев“, София
9. ОУ „Валери Петров“, Плевен
10. СУ „Никола Войводов“, Враца

ИНДИВИДУАЛНО КЛАСИРАНЕ НА ПЪРВА ДЪСКА:
1. Никола Малчев, ППМГ „Никола Обрешков“, Казанлък
2. Александра Пехливанова, ОУ „Душо Хаджидеков“, Пловдив
3. Велин Симеонов, ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен

ИНДИВИДУАЛНО КЛАСИРАНЕ НА ЧЕТВЪРТА ДЪСКА, МОМИЧЕТА:
1. Християна Кирилова, ППМГ „Никола Обрешков“, Казанлък
2. Нанси Узунова, ОУ „Душо Хаджидеков“, Пловдив
3. Дилек Вейселова, ОУ „Васил Левски“, Крепча.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица