Новини
Къща горя в Градище

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Къща, в прочулото се тези дни с убийството на възрастен мъж севлиевско село Градище е горяла снощи. Сигналът е получен малко преди 21 часа. Нанесени са материални щети, като в овладяването на пламъците са участвали два противопожарни автомобила и петима огнеборци.
Къщата е на семейство роми, за които в селото се говори, че са били „ятаци“ на извършителите, които 5 дни по – рано отнеха живота по жесток начин на 79-годишен мъж. За сега няма данни за умишлен палеж, уточняват от полицията.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Денят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост

Регионалният център за социална икономика и социални иновации – Габрово организира съвместно с местния Младежки център изложба, посветена на женската сила и смелост. Откриването ще се състои на 11 май от 11.00 часа в залата на Регионалния център на ул. Успех, 1, партер. Събитието е по повод Деня на Европа.
Изложбата представя картини от инициативата „Рисуваме женската сила и смелост“, която Младежки център – Габрово организира последните три години по случай Международния ден за елиминиране на насилието към жени.
Всяка година младите хора се събират и рисуват картини, които след това гостуват из училища и институции като пътуваща изложба. Чрез нея младежите алармират обществото за последствията от насилието, основано на пола и насочено в по-голямата си част към жени и деца.
Посланията са отправени освен към младите, така и към хората, които вземат решения да бъдат непримирими към проблема, да инициират политики по превенция и действия за защита.
Габровският регионален център за социална икономика избра с тази изложба да отбележи Деня на Европа, тъй като темата е една от централните за европейските страни. Една трета от жените в ЕС са преживели насилие у дома, в работата си или на обществено място.
Това сочат данните от проучване за насилието, основано на пола, проведено в ЕС от 2020 г. до 2024 г. от Евростат, Агенцията на ЕС за основните права (FRA) и Европейския институт за равенство между половете (EIGE). Проучването обхваща преживените случаи на физическо, сексуално и психологическо насилие, включително домашно насилие или насилие от лице, което не е партньор на жертвата. Отчетени са и случаите на сексуален тормоз на работното място.
Жертвите на домашно насилие са една от общо 12-те уязвими групи, които попадат във фокуса на социалната и солидарна икономика. Все повече работодатели поемат по пътя на социалното предприемачество като наемат хора от уязвимите групи и им дават шанс за професионално развитие.
Активното участие на пазара на труда повишава жизнения стандарт на хората в неравностойно положение и дава възможност те да не бъдат социално изключени. С дейността си социалните предприятия в България допринасят за общото икономическо развитие на страната и повишават брутния вътрешен продукт. Добавената стойност, която носят за обществото освен икономически ползи, има социални и образователни преимущества.
Изложбата „Женската сила и смелост“ ще акцентира върху мащаба и социалното измерение на насилието, основано на пола. Ще подкрепи жертвите на домашно насилие като напомни за темата в обществото. Ще популяризира смисъла и същността на социалното предприемачество – да подаде ръка на хора в нужда да бъдат пълноценни, независими и активни граждани.

Новини
Нови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат

На 12 май, вторник, от 17.30 часа, Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на събитие с национално значение. В навечерието на 150-годишнината от Априлското въстание пред широката публика ще бъде представено дългогодишно проучване, което разкрива непозната досега страница от отразяването в световния печат на Дряновската епопея, част от Априлското въстание.
Журналистът и независим изследовател Владимир Дворецки от Фондация „Европа и светът“ ще представи резултатите от свое проучване, започнато преди повече от десетилетие. Централно място в него заема статия, публикувана в авторитетния американски вестник „Ню Йорк Таймс“ на 2 юли 1876 г. от анонимен западен кореспондент – очевидец на обсадата на Дряновския манастир и погрома в Дряновско. Изпратена от Константинопол на 5 юни същата година, тя изпреварва с близо два месеца прочутите репортажи на Джанюариъс Макгахан, считани досега за отправна точка на международното внимание към събитията от Априлското въстание, удавено в кръв и жестокост.

Кореспонденциите на анонимния журналист от „Ню Йорк таймс“ са препечатани от редица американски вестници, но не са дали ефекта, който са имали статиите на Макгахан в Европа, а и по онова време, САЩ не са имали голям интерес и влияние в международната политика.
Владимир Дворецки ще представи обосновани аргументи в посока, че анонимният кореспондент зад тази статия, публикувана в „Ню Йорк Таймс“ на 2 юли 1876 г., е Антонио Галенга – италиански революционер, съратник на Мацини, депутат в сардинския парламент и един от първите военни кореспонденти в световната история, преподавал италиански на Чарлз Дикенс.
През 70-те години на 19-и век Галенга е кореспондент на лондонския вестни „Таймс“ в Цариград. Той изпраща първите дописки за Априлското въстание до редакцията на британския официоз. Неговите шефове обаче изобщо не публикуват тези кореспонденции, тъй като те са в противоречие с политиката на правителството на Дизраели, което е за подкрепа на Османската империя. По-късно Макгахан издава свои мемоари, в които публикува текста на своите непубликувани в „Таймс“ дописки. Достоверността им е потвърдена от спомените на негови колеги – британски журналисти. Ако хипотезата на Дворецки се потвърди, това е първата публикация в чуждестранния печат за Априлското въстание.
Вечерта на 12 май ще бъде белязана и от официалната премиера на книгата „История на деветте дни в Дряновския манастир 1876 г.“ от автора Христо Марков. Изданието излиза точно 114 години след оригинала и е допълнено и разширено от Исторически музей – Дряново. Съставител е Дянко Колев, уредник в музея. Двете събития са част от по-мащабната програма, с която ще бъде почетена 150-годишнината от Априлското въстание, чиято годишнина се навършва през 2026 г.
Същият ден, в залата за временни гостувания в експозиция Колю Фичето, Регионален исторически музей – Велико Търново ще покаже изложбата „По стъпките на Отче Матея и неговите сподвижници”.

Любопитно
Готови ли сте за истинска италианска пица?
Готови ли сте за истинска италианска пица? Нова пицария отваря врати в Габрово!
От 8 май в Габрово вече ще има ново място за любителите на истинската италианска пица – пицария „Капанъ“!
Официално откриване ще се проведе утре от 18.00 часа на ул. „Нарцис“ 1, където ви очакват вкусна храна, добро настроение и специалното участие на DJ HRYSTEM.
В „Капанъ“ пиците се приготвят в професионална италианска пещ, която придава автентичен вкус, ароматна хрупкава коричка и качество, което се усеща във всяка хапка.
Освен пици на място, ще предлага и разнос в рамките на Габрово срещу 1,50 евро. Заведението разполага с уютна лятна градина, просторна тераса и детски кът за най-малките гости, за да може цялото семейство да се чувства комфортно и приятно.
Работно време: всеки ден от 11.00 до 22.00 часа.
Адрес: гр. Габрово, ул. „Нарцис“ 1.
Телефон за поръчки и информация: 0896862222.
Очакваме ви да отпразнуваме заедно началото на едно ново вкусно място в Габрово!
-
Културапреди 3 дниНов документален филм разкрива ролята на жените в Априлското въстание
-
Културапреди 4 дниИсторически музей – Дряново ще участва в „Нощ на музеите“
-
Новинипреди 4 дниМладежите на „Чардафон“ са шампиони на България
-
Новинипреди 4 дниЗлатен дубъл за девойките на „Бъки“
-
Новинипреди 3 дни282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно
-
Новинипреди 4 дниСК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли
-
Културапреди 3 дниЗора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена
-
Любопитнопреди 22 часаГотови ли сте за истинска италианска пица?








