Новини
Набират се доброволци за кампанията „ДНЕС помага“

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Гражданско движение „ДНЕС“ – Габрово стартира кампания за набиране на доброволци за новата инициатива на движението „ДНЕС помага“. Кампанията е доброволческа инициатива в помощ на хора с увреждания и за равен достъп до градска и социална среда.
Целевите групи, към които е насочена кампанията са трудно подвижните, самотните хора и граждани с физически и зрителни увреждания. Основната цел е да се подпомогне и разнообрази живота на трудно подвижните, самотните възрастни хора и гражданите с физически и зрителни увреждания.
Допълнително поставените цели са равен достъп до градска и социална среда, интеграция в обществото, преодоляване трудния достъп до административни сгради и търговски обекти, равни права, пълноценно и ефективно участие в обществото равноправно с останалите граждани.
Вариантите на доброволческата помощ са няколко:
1. Изготвяне „Карта на препятствията“- пешеходни пътеки, светофари със звукови сигнали; 2.Културни занимания; 3. Помощ в дома- почистване, пазаруване, гладене, пране; 4.Разходки 5. Придружаване на трудно подвижните и самотни хора и граждани с увреждания до избирателните секции по време на изборите и други. Кампанията по набиране на доброволци стартира от днес и ще продължи до края на месец ноември 2012г.
Включването на желаещите доброволци става, чрез попълване на формуляр в приемната на движението (адрес: пл.“Първи май“№1в, офис №10), като същият може да се изтегли и от сайта на Движение „ДНЕС“.
Инициативата е национална и ще продължи от 1.12.2012г до 01.04.2013г. През периода на кампанията ще бъде засилена работата с всички общински и държавни институции и не правителствени организации, за да бъде оказано възможно най-пълноценната помощ на гражданите, които се нуждаят от нея.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.
Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Новини
„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.
Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.
Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.
Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.
„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.
Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.
„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.
От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.
Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Новини
Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.


-
Новинипреди 4 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Културапреди 4 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Кримипреди 4 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Новинипреди 3 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир
-
Новинипреди 3 дниАндрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово
-
Културапреди 4 дниСавина Цонева е Библиотекар на годината у нас
-
Културапреди 2 дниЗавръщане в Храма: Питагорейският дух в дигиталната аула (част 1)





