Новини
Почти 1 милион българи живеят с диабет

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Стресът докара лавина от диабет в страната ни, съобщи пред „Монитор” председателят на българската асоциация „Диабет” д-р Адриан Стоев, цитиран от Аргументи БГ.
Болните у нас са близо един милион. От тях диагностицираните, които са на лечение, са над 500 хил. души. Други около 350 хил. обаче са засегнати от заболяването, но не подозират, разясни ендокринологът. По думите му това означава, че у нас всеки осми е с тази диагноза.
Проучване на асоциацията показва, че повечето от хората със захарна болест в страната са с тип 1 и се поддържат с инсулин. Този вид диабет е в пряка зависимост от стреса, породен от несигурността, неприятните преживявания и внезапните и неочаквани промени. Значително по-малко са българите със заболяването от тип 2, което се дължи на нарушения в метаболизма и ендокринната система.
От диабет най-често страдат артистите и певците. По думите на д-р Стоев това се дължи на преживяваната всеки път сценична треска, когато излизат пред публика. След тях се нареждат политиците и управленците от средните нива в държавната администрация. На трето място по честота на заболяването ги следват мениджърите на големи корпорации, журналистите и лекарите.
Задължителни прегледи и изследвания на работещите от стресовите професии, както и кампании за здравословен начин на живот във фирмите и производствата със свръхнапрежение предвижда проектът на национална програма за борба с диабета, която асоциацията предвижда да представи до дни на здравния министър Десислава Атанасова.
Подобряване на възможностите за безплатен спорт, като квартални игрища и часове за безплатно използване на спортните съоръжения в залите, като възможности за освобождаване от стреса, предвижда още проектът на българската асоциация „Диабет”.
От пациентската организация ще настояват да се промени и начинът на издаване на протоколи за отпускане на инсулин по линия на здравната каса. Сега те се пишат на всеки шест месеца. Според хората от асоциацията обаче е редно те да важат за една година, за да се спести неудобството на пациентите да чакат на опашки пред докторските кабинети.
Около 100 хил. души са на инсулиново лечение към момента. Шестмесечната валидност на протоколите за отпускане на медикамента сега се прави в интерес на болните. За издаването им те трябва да се явят на лекарски преглед и да си направят изследвания. Така се следи по-точно и по-често здравословното им състояние и ефектът от лечението, обясниха експерти от Националната здравноосигурителна каса.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Отново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца

Габрово отново се превърна арена на масов бой между група мъже. Инцидентът, станал снощи – 30 юни, е трети подобен случай само в рамките на последните два месеца. Сигналът бил получен чрез спешния телефонен номер 112 около 20.00 часа, за сбиване между група лица, употребили алкохол, в района на беседка на улица „Александър Стамболийски“ в Габрово.
На място незабавно бил изпратен полицейски екип на Областната дирекция на МВР – Габрово. За срок до 24 часа е задържан 43-годишен мъж от Габрово. Медицински екип е прегледал 30-годишен мъж, участник в конфликта, при когото са установени охлузни рани в областта на лицето.
По случая е образувано досъдебно производство, а разследването продължава под ръководството на компетентните органи.
Инцидентът се случва малко повече от седмица след сбиването на 19 юни в района на Централния кооперативен пазар в Габрово, при което участваха четирима мъже на възраст между 30 и 65 години.
Тогава 41-годишен мъж получи фрактура на раменна става, а 65-годишен – фрактура на предмишница, като и двамата бяха откарани за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Трима от участниците бяха задържани за срок до 24 часа, а прокуратурата образува досъдебно производство за причинени средни телесни повреди по хулигански подбуди.
Случаят предизвика широк обществен отзвук и остра реакция сред габровци, а директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, публично заяви, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа и нарушаване на обществения ред.
Преди това, на 6 май, друго масово сбиване на ул.“Митко Палаузов“ доведе до обвинение срещу 36-годишен мъж с инициали К.М., който по хулигански подбуди причини счупване на носа на един пострадал и комоцио на друг.
Именно този случай изостри обществените нагласи в града и провокира вълна от недоволство сред жителите на Габрово, които излязоха по улиците и площадите на града.

Култура
Хумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово

Този петък, 3 юли, в Читалня „Д-р Петър Цончев“ на РБ „Априлов – Палаузов” от 17.15 ч. Рада Цонева и Павлина Йосева ще представят хумористичния спектакъл по техни стихове „КАНТОРА Ф СЕЛУ“, както и подбрани стихове от свои самостоятелни стихосбирки.
Рада Цонева живее в Дрезден, Германия от 10 години, но започва да пише своите стихове едва преди 5 години. Носталгия по родината, липсата на пълноценна и качествена връзка с нейните деца, майка и роднини са част от причините, които я подтикват да хване перото. Бързо добива популярност във Фейсбук с ироничния псевдоним „Поетесата с метлата” и читателите я подтикват да издаде стиховете си в книга.
Към днешна дата Рада Цонева е автор на цели три самостоятелни стихосбирки, а именно: „Тя е всичко“, “ Рецепти за щастие“ и „Тъгата е любов“, както и съавтор в компанията на поетесата Павлина Йосева, в още две хумористични стихосбирки, както следва: „Смехоранки“ и „Кантора ф селу“, по които са правени над 20 представления в България и Германия.
Павлина Йосева е родена на 24 май в град Шумен. Има няколко издадени книги със стихове – „Трудна за сънуване” 2006; „Още тишина” 2011, хумористичната „Еротика по селски” 2011, която е със стихове, написани на североизточен диалект. През 2013 излиза двуезичната “Отвъд тишината“, която е представена в Санкт Петербург, Русия през септември същата година. През 2020 г. издава книгата „И тъмното почва да свети“ – избрано, а през 2021 – мъничката книжка „Свободата е в карантина“.
Книжката за деца „Пуф, Пиф и Паф – трите прасенца, приказка в рими“ става факт през 2023 г., а през март 2025 г. – „Слънцето ме поиска“. Двете с Рада създават хумористичната книга „СмехОранки“, по която правят сценарий и представление, за да веселят своите почитатели.
Павлина е носител на множество национални литературни награди. Член е на съюза на шуменските писатели и на Санктпетербургския писателски съюз. Тя е художник и има участия в общи, международни и благотворителни изложби. Досега е осъществила осем самостоятелни изложби в България и чужбина. Автор е на няколко документални филма като режисьор и оператор. В литературното пространство е популярна с никнейм pin4e.

Новини
КВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас

Габровският клуб по водно спасяване се завърна от най-престижното национално състезание с пълни ръце медали и с горчив послеслов за условията, при които се подготвя у дома.

КВС Янтра Габрово записа поредното си силно представяне на национално ниво, завоювайки престижното 4-то място в отборното класиране на най-авторитетния турнир по водно спасяване в страната, проведен в Бургас. От тази година надпреварата носи името на доц. Стоян Андонов – доайен и легенда на водното спасяване в България, който ни напусна в края на миналата година.
Турнирът се проведе в рамките на два дни. През първия над 120 състезатели от 10 отбора мериха сили в най-големия плувен комплекс в страната – Парк Арена ОЗК, а вторият ден бе посветен на атрактивните плажни и морски дисциплини. Организацията се осъществи с помощта на над 30 доброволци, преподаватели и студенти от НСА „Васил Левски“, плувен клуб „Започни да плуваш“, с подкрепата на Български червен кръст и Община Бургас.



Габрово излезе на старта едва с шестима състезатели – скромен състав дори по стандартите на малките клубове. И въпреки това отборът приключи пред утвърдени имена на клубове като Левски и Черно Море Варна. Резултат, който говори сам за себе си.
Локомотивът на отбора отново беше Георги Пенчев, който завоюва 3 златни и 1 сребърен медал в индивидуалните дисциплини и 2-ро място в крайното комплексно класиране в категория „мъже“. За успеха на отбора допринесе и силното представяне на Християн Митев при юношите. Той успя да извоюва пълен комплект медали 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал в индивидуалните дисциплини и редица призови класирания в останалите дисциплини, които донесоха важни точки за отбора, отреждайки му 4-то място в крайното комплексно индивидуално класиране.



Силно участие въпреки оскъдната подготовка габровския клуб записа и при девойките, където Анна Христова и Габриела Каменова се окачиха съответно със сребро и бронз в дисциплината Плажни Флагове. Михаела Александрова направи много добри плувания, класирайки се на 4-то и 5-то място в повечето дисциплини, като все пак и тя се окичи със сребърен медал в щафетното хвърляне на въже заедно с Анна Христова.
Безспорно най-голямата изненада в турнира сътвори най-малкият участник в състезанието – Ивайло Пенчев, който въпреки скромния си ръст и възраст успя, под бурни аплодисменти, да завоюва златото в дисциплината Плажни Флагове, в категория юноши младша. Ивайло се превърна в любимец на публиката като направи и силни плувания в останалите дисциплини и малко не му достигна за медал в крайното комплексно индивидуално класиране, където се нареди четвърти.



Зад блясъка на медалите стои неудобна истина, която ръководството на клуба не крие. КВС Янтра Габрово тренира при условия, немислими за клуб с подобни амбиции. Ръководството на единственото плувно съоръжение в Габрово категорично е отказало на клуба да използва по време на тренировки специализирани помагала: манекени, буйове, въжета – уреди, специално пригодени за употреба в басейни и използвани от водноспасителни клубове по целия свят.
Мотивът, с който отказът е бил обоснован с аргумент – „опасност да се счупи плочка“. Така габровските спасители се явяват на национални турнири с умения, изградени въпреки ограниченията – не с помощта на нормална подготовка.
„Искаме да благодарим на всички участници за сърцатото представяне въпреки трудностите и липсата на нормални тренировъчни условия“, заявиха от ръководството на клуба.

-
Новинипреди 6 дниКВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас
-
Кримипреди 7 дниПолицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата
-
Новинипреди 7 дниЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища
-
Икономикапреди 7 дниДигиталният клуб Габрово при ГТПП ще продължи работата си
-
Кримипреди 13 часаОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Културапреди 17 часаХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово





