Новини
Игрището за баскетбол в кв.“Палаузово“ вече обновено

снимка: Местна Общност Палаузово
Занемареното и поизоставено до преди месец баскетболно игрище между булевардите “Столетов” и “Хемус” в Габрово вече придоби съвсем нов, по-привлекателен вид. Това стана факт благодарение на кампанията на Местна Общност Палаузово – “Палаузово играе”, които заедно с доброволци от крайния габровски квартал сами освежиха спортната площадка и я направиха любимо място за спортуване.

снимка: Местна Общност Палаузово
В хода на кампанията бяха извършени множество дейности по облагородяването на спортния терен. На място бе боядисана и поставена липсващата мрежа, очертани бяха полетата, старите табла на баскетболните кошове бяха заменени с нови, монтирани бяха и нови вандалоустойчиви рингове с метални мрежи към тях.

снимка: Местна Общност Палаузово
Последните дейности бяха извършени този уикенд, когато бяха поставени новите табла, изработени от технически шперплат и с метален обков по края. Монтирани бяха още и ринговете, предоставени от габровския Баскетболен клуб “Чардафон”.

снимка: Местна Общност Палаузово
За финал на инициативата бе предвиден спортен празник, в който участниците освен много добро настроение получиха и награди. Организиран беше стрийт турнир, в който нямаше загубили. Всички отбори получиха за представянето си и указаната помощ в ремонтните работи по една лицензирана баскетболна топка, осигурена от “CERATIZIT”.

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово

снимка: Местна Общност Палаузово
Инициативата е по проект на Община Габрово „Да превърнем сивото в зелено” за облагородяване на междублоковите пространства и бе подкрепена от “Габрово Нюз”, сдружение “Артерия”, Баскетболен клуб “Чардафон”, “CERATIZIT” и “Credi Home”. Организаторите от Местна Общност Палаузово изказват специални благодарности на всички, които се включиха и подкрепиха превръщането на спорния терен в едно по-приятно място за спортуване, забавление и игри.

снимка: Местна Общност Палаузово
Повече информация можете да намерите от група във Фейсбук, където могат да бъдат събрани повече подробности около проекта.

снимка: Местна Общност Палаузово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Новини
Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.
Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.
Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.
В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.
Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.
Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.
Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.
Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.
Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Крими
Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.
Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.
*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

-
Любопитнопреди 4 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Кримипреди 5 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди 3 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 4 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди 3 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Кримипреди 3 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Новинипреди 2 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Любопитнопреди 2 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд





