Свържи се с нас

Новини

Акция „Светлина“ стартира и в Габрово

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

С цел ограничаване на предпоставките за тежки пътно-транспортни произшествия с рисковите групи участници в движението (пешеходците, водачите с малък опит в управлението при есенно-зимни условия, както и тези с неизправни осветителни системи на автомобилите), за насочване вниманието на водачи и пешеходци към специфичните рискови фактори за пътни злополуки, за времето от 1-ви до 20-ти ноември 2012 г. включително, в страната ще се проведе традиционната операция на полицията “Акция “Светлина”. Акцията стартира днес и в Габрово, където полицейски екип работиха по метода „широкообхватен контрол“ на ул. Брянска, в района на автобусната спирка до жп-гарата.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По време на акцията ще се извършва засилен контрол по изправността на осветителните системи и сигнализацията на пътните превозни средства, включително и на велосипеди, превозни средства с животинска тяга и др., както и изправността на устройствата за измиване на предното стъкло, състоянието на гумите и т.н.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

От Областната дирекция на МВР – Габрово напомнят, че през настъпващия есенно-зимен период рязко се увеличават предпоставките за тежки пътно-транспортни произшествия и главно с участието на пешеходци. Аварийността нараства, като относителният дял на загиналите пешеходци достига до 30% от всички убити при ПТП.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тази тенденция вече се откроява от началото на октомври. Увеличават се злополуките и поради неизправни и нерегулирани фарове, съчетано с неправилното движение на пешеходци по тъмно. Друг негативен фактор е липсващото или недостатъчно улично осветление в населените места, включително и на най-уязвимите участъци, пешеходни пътеки и кръстовища, отсъствие на хоризонтална маркировка в населените места и извън тях. Основна предпоставка е намалената светла част на денонощието, при запазена висока интензивност на движението на МПС и пешеходци във вечерните и сутрешни часове, по тъмно. Значителна част от автомобилите са с нерегулирани и неизправни светлини, двуколесните превозни средства, селскостопанската техника и каруците най-често са с липсващи или неефективни светлоотразители. Участниците в движението не познават достатъчно и подценяват рисковите фактори от намалената видимост.

Съвместно с представители на общините за периода ще бъде извършен оглед на уличното осветление в населените места, а с представители на пътната администрация – оглед на евентуални повреди по пътните платна, липсваща вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка на рискови участъци.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Предприемаческата програма на РИЦ „Амбициозно Габрово“ премина към менторската фаза

Published

on

Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“, в ролята си на Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) за Северна Централна България, успешно завърши обучителния етап от своята Предприемаческа програма за 2026 г. и даде старт на следващата ключова фаза – менторството.

Обученията приключиха на 9 април, като в тях се включиха 45 активни участници – индивидуални предприемачи, екипи в ранен етап и стартиращи компании. Те развиват идеи в четири основни направления: e-Commerce и дигитален маркетинг, социално предприемачество, технологии и техника, както и производство и логистика.

Шест стъпки към устойчив бизнес
Обучителният етап се проведе в периода 31 март – 9 април и обхвана шест тематични модула, водени от утвърдени експерти от академичните и бизнес среди.

Участниците преминаха през ключови теми като ролята на предприемача, стартирането на бизнес инициатива, изграждането на бизнес модел и правните и финансови аспекти на управлението. Специален акцент беше поставен върху изграждането на ефективни екипи и възможностите за финансиране – от грантове и акселератори до рисков капитал и бизнес ангели.

Стартира менторската фаза
След обучителния етап програмата навлиза в практическата си част. От 15 април започна менторската фаза, която ще продължи до 15 юни. В този период участниците ще работят директно с експерти от различни професионални области, които ще ги подкрепят в развитието и валидирането на техните бизнес идеи.

Фокусът на менторството е върху реалното прилагане на наученото – усъвършенстване на бизнес моделите, подготовка за пазарна реализация и изграждане на устойчиви стратегии за растеж.

Кои са менторите
В програмата се включват доказани професионалисти с разнообразен практически опит:

  • Александър Ангелов – експерт по изкуствен интелект, който подпомага внедряването на AI решения по сигурен и етичен начин. 
  • Александра Цонева – специалист в социалната икономика, насочена към развитие на устойчиви и въздействащи бизнес модели.
  • Илиян Иванов – предприемач с опит в маркетинга, растежа и позиционирането на компании.
  • Мария Илчева – утвърден експерт в стратегическото развитие и социалното предприемачество.
  • Мариан Няголов – инженер с експертиза в индустриалната автоматизация и технологичните процеси.
  • Мирена Колева – специалист по дигитален маркетинг и изграждане на силно онлайн присъствие.
  • Ростислав Монев – инженер и предприемач, фокусиран върху иновации и оптимизация в индустрията.
  • Светослав Матеев – технологичен визионер с опит в разработването на продукти и иновационни решения.
  • Цветелина Стоянова – експерт по финансово управление и стратегическо развитие на организации.
  • Васил Гърбов – уеб дизайнер и предприемач, специализиран в ефективни дигитални решения и потребителско изживяване.

Финалът: Demo Day
Кулминацията на програмата ще бъде Demo Day, планиран за края на юни 2026 г., когато участниците ще представят своите проекти пред инвеститори, партньори и представители на бизнеса.

Зареди още

Култура

Дида Бочева открива самостоятелна изложба живопис в Дряново

Published

on

На 22 април 2026 г., сряда, от 17.30 часа в Икономовата къща към Исторически музей – Дряново, художничката Дида Бочева ще представи своята нова самостоятелна изложба живопис. Събитието поставя акцент върху характерния ѝ експериментален стил и дългогодишния ѝ творчески път, който я утвърждава като разпознаваем автор в съвременното българско изобразително изкуство.

Дида Бочева е родена на 20 юли 1961 г. в гр. Габрово. Завършва средното си образование в Математическа гимназия – Габрово, а по-късно придобива образователно-квалификационна степен магистър в Технически университет – Габрово. Рисува от ранно детство, участва в множество конкурси и е многократно награждавана. След завършване на висшето си образование работи една година по специалността си, а след това дванадесет години е преподавател в ТУ – Габрово.

В периода 1998–2014 г. живее и твори във Варна, където ключова роля за развитието ѝ има срещата с художника Куньо Китанов, която поставя началото на нейния самостоятелен творчески път. От 2004 г. е член на Съюза на варненските художници и активно участва във всички негови изяви. По нейна инициатива се сформира кръг от 18 художници, с които реализират общи и самостоятелни изложби, пленери и дискусии.

От 2014 г. Бочева отново живее в Габрово, където продължава да работи в различни направления, без да прекъсва творческата си активност. Нейни произведения често намират сцена за изява в социалните мрежи, както и в самостоятелни изложби в Жеравна по време на фолклорния фестивал, както и в художествената галерия в гр. Пещера.

В творчеството си художничката работи експериментално, смесвайки техники като акварел, туш с вино, кафе или чай, както и маслени бои. Темите ѝ са водени от подсъзнанието – свободни, интуитивни и многопластови. Рисува икони, портрети, пейзажи, натюрморти и животински свят, но особено място в творчеството ѝ заемат българските възрожденски къщи, носещи духа на непреходната българщина.

Дида Бочева разполага с малко ателие-галерия в Габрово, ул. „Брянска“ 2, където ценителите могат да видят нейни творби на живо.

Зареди още

Новини

ГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите

Published

on

ГЕРБ – Габрово изрази благодарност към всички граждани, подкрепили партията на изборите. Това политическата партия направи чрез профила си в социалната мрежа фейсбук. Коалиция ГЕРБ–СДС заема второ място в областта с 15,8% от вота.

„Приемаме този резултат с уважение към волята на избирателите и с отговорност към доверието, което ни е било дадено през годините. Този вот не е просто подреждане в политическа таблица, а сигнал, който трябва да бъде разбран внимателно и честно.

Ние го приемаме като възможност за преосмисляне, за още по-голяма близост до хората и за по-точно разбиране на техните настоящи нужди и очаквания. През годините сме работили последователно за развитието на област Габрово – за по-добра инфраструктура, по-сигурно водоснабдяване, обновени училища и детски градини, по-добра градска среда и повече възможности за децата.

Тези усилия ще продължат, но е ясно, че трябва да бъдат допълнени с още повече диалог, внимание и присъствие на терен.

Оставаме ангажирани с региона – не само като политическа сила, но и като хора, които живеят тук и носят отговорност пред своите съграждани.

Ще се вслушваме в градивната критика и ще работим заедно с обществото за решенията, които предстоят. Уважаваме избора на гражданите и го приемаме като ориентир за следващите ни стъпки да бъдем по-добри“, се казва още в позицията.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица