Свържи се с нас

Новини

21 години Парк „Централен Балкан“

Published

on

снимка: НП "Централен Балкан"

снимка: НП „Централен Балкан“

Днес, 31 октомври Парк „Централен Балкан” навършва 21 години. Обявен е през 1991 година като „народен парк”, след приемането на Закона за защитените територии е прекатегоризиран в „национален”. Съгасно Чл. 18 от Раздел ІІ на Закона, за национални паркове се обявяват територии, в чиито граници не попадат населени места и селищни образувания и които включват естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове и местообитания, с характерни и забележителни ландшафти и обекти на неживата природа. Националните паркове се управляват с цел поддържане разнообразието на екосистемите и защита на дивата природа; опазване и поддържане на биологичното разнообразие в екосистемите; предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни и рекреационни дейности; създаване на предпоставки за развитието на туризъм, екологосъобразен поминък на населението.

През годините Национален парк „Централен Балкан” се утвърди като основен елемент в Националната и Европейската (НАТУРА 2000) екологични мрежи. Неговото опазване е съществен принос на България към Европейската природозащитна политика.

От 2003 г. Паркът е член на Европейската мрежа защитени територии PAN Parks. Централен Балкан е първият и единствен в България носител на Европейска диплома за защитени територии – престижна награда на Съвета на Европа. Удостоен е с нея на 21 октомври 2009 г. от Комитета на министрите на Съвета на Европа, като признание не само за качеството на защитената територия, но и за ефективността на системите за защита и управление на място.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово съдът  взе мярка за неотклонение „домашен арест“ на мъжа, обвинен за причиняване на леки телесни повреди на две лица в масово сбиване в града.

С постановление на прокуратурата на 12 май, габровецът с инициали К.М. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 6 май т.г., около 23.30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице – чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на В.А. счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана  в областта на главата и комоцио на С.Г.

Престъплението е квалифицирано по чл.131 ал.1 т.4 и т.12, вр. чл.130 ал.1 от НК. Мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на К.М.  е взета днес, 14 май, от съда по искане на Района прокуратура-Габрово, след като същия беше задържан с постановление на РП-Габрово за срок до 72 часа.

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово, че е налице обосновано предположение, той да е извършил престъплението, за което е обвинен, както и че съществува реална опасност да се укрие или да извърши и друго престъпление.

Определението на съда подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово в 3-дневен срок.

Зареди още

Новини

Областният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност

Published

on

Днес в Заседателната зала на Областна администрация Габрово официално се проведе церемония по приемственост. Досегашният областен управител Асен Даскалов предаде символа на държавността на новия областен управител Кристина Сидорова, която бе назначена с решение на Министерския съвет от 13 май 2026 г.

В своето обръщение Кристина Сидорова подчерта приемствеността в работата на институцията и необходимостта от продължаване на започнатите инициативи. Тя отбеляза, че още вчера, съвместно с Асен Даскалов, са провели приемен ден, по време на който са обсъдени конкретни проблеми и казуси на граждани.

„Това, което сме започнали с г-н Даскалов, ще продължим заедно и ще го доведем докрай. Добрите идеи и приоритети, които той и екипът му са начертали, ще бъдат реализирани. Надявам се да работим със същия устрем и професионализъм, както и преди три години. Областна администрация – Габрово винаги е била пример за екипност, за хора, които работят и се подкрепят заедно“, заяви Сидорова.

Даскалов благодари на екипа си за добрата съвместна работа през изминалите три месеца.

Зареди още

Новини

Народният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите

Published

on

Във връзка с активната работа на 52-рото Народно събрание и ангажимента за постоянен диалог с гражданите, народният представител от „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово Николай Косев ще проведе първата си приемна с граждани в Габрово.

Тя ще се проведе на 18 май, понеделник, 15.00- 17.00ч., ул. „Софроний Врачански“ 1А, офис на „Прогресивна България“ в града.

Гражданите ще имат възможност да поставят въпроси, да споделят проблеми, идеи и предложения, свързани с развитието на Габрово и региона.

Срещите с хората и прякото обсъждане на проблемите по места бяха сред основните ангажименти, поети по време на кампанията на „Прогресивна България“, а приемната е първа стъпка към тяхното регулярно реализиране.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица