Свържи се с нас

Култура

Ретроспективна изложба „85 години ОУ “Неофит Рилски” днес

Published

on

Откриване на изложбата “85 години ОУ ”Неофит Рилски” ще се състои днес от 18.00 часа в Регионален Исторически Музей – Габрово. Новина съобщи днес на пресконференция главен учител Анатолий Антов. Проектът е съвместна проява на ОУ ”Неофит Рилски”, Регионалния Исторически Музей – Габрово и Държавен архив” Габрово по повод отбелязване на 85-годишнината от откриването на учебното заведение. Изложбата е ретроспективна по своя характер, тъй като включва фотографии и документи от важни етапи за историята на габровското училище – от откриването му до наши дни.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Институциите, които подкрепиха представянето на изложбата са Регионалния Исторически Музей – Габрово, който предостави базата на музея и първото знаме на училището с лика на Неофит Рилски, съдейства с екип от специалисти за реализирането й, както и Държавен архив – Габрово,  който предостави копия на архивни документи и снимки, свързани с историята на училището.

Откриването на изложбата в навечерието на Деня на народните будители е свързано с факта , че  училището носи името на Неофит Рилски – бележит възрожденец и книжовник, който се посвещава на образователното дело и е от водещите фигури в развитието на просветата в родината ни през XIX век.

През април 1925 г. в местността Скокова поляна  започва строежът на нова училищна сграда. В изложбата има кадри от историческия момент на първата копка, освещаването и речите на министъра на просвещението и кмета на Габрово. С  Протокол № 9 от 10.09.1926 г.  Училищното настоятелство взема решение новопостроеното училище да носи името Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “. Училището тържествено отваря врати на 25.09.1927 г.

Това е период на разцвет на габровската индустрия и търговия и във  Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “ се провежда ежегодна търговска изложба. Лазар Попминков подарява на училището везано знаме с лика на Неофит Рилски. Освещаването му е на 12.05.1935 година. Със заповед № 247 от 16.04.1936 година на Областната училищна инспекция в Плевен прогимназията  е обявена за пълно основно училище с ученици от І до VІІ клас. Сформирана е ученическа духова музика от фанфари с диригент Александър Керков.

Днес, 85 години след създаването си, ОУ “Неофит Рилски” е училище с модерна материална база, учебно-възпитателният процес се подпомага с разнообразни дейности по национални програми и  европейски проeкти.

От 2011 година ОУ „Неофит Рилски” е член на АСЕS – Академия на училищата в Централна Европа. „ Създаване на съвременна образователна инфраструктура посредством прилагане на мерки за енергийна ефективност ”; „Училище за първолаци – учим и се забавляваме”; Проект „Без звънец” за подпомагане на деца с обучителни трудности; Международен проект „ Живата книга на доброволчеството ”; Проект  „ Успех ”с групи по интереси: театрален клуб, журналистика, общуване чрез танци, математика, приложно изкуство, предприемачество, традиции, социални умения, спортни клубове и др.  „Здраве и сигурност“ по националната програма „Превенция и контрол на ХИВ / СПИН в България. Проект „Дишай“ по програма за превенция на тютюнопушенето.
Международен проект T.A.L.K. I.T. O.V.E.R. или „Да го обсъдим“- насочен към намаляване на агресията и насилието сред учениците, свързан с ученически обмен на училища от Румъния и Молдова. Осъществява се и трансгранично сътрудничество с училището от Босилеград, Сърбия.

Старото духовно средище с 85-годишна история, което с гордост минава през годините, днес има нова и модерна база, която отговаря на предизвикателствата на съвременността – модерна компютърна зала, която беше открита на 17.09.2012 г. от министъра по управление на средствата от ЕС г-н Томислав Дончев. Библиотека с богат книжен фонд и интернет достъп, кабинет по биология и здравно образование, ателие по изобразително изкуство, ученически стол, медицински кабинет.

В класните стаи е светло и уютно, а новото обзавеждане възпитава в подрастващите любов към красотата. Започнало своята история в далечната 1927г. със седем паралелки и осем учители, в настоящия момент училището обучава 363 ученици, за които се грижат с любов и внимание 30 амбициозни и  висококвалифицирани учители и възпитатели с неоспорими резултати в обучението и възпитанието.

Възпитаниците на ОУ „ Неофит Рилски ” успешно се представят на олимпиади, в състезания и конкурси за детско творчество, както и на конкурсните изпити за средните училища.

В навечерието на 85-та годишнина ученици и учители с гордост носят името на Неофит Рилски – един от всеотдайните будители и радетели на българщината, просветата и културата!

Всички тези моменти са намерили място в изложбата на габровското училище.“надяваме се, че  снимките и експонатите ще помогнат да се докоснем до процеса на трансформирането на Основно училище ”Неофит Рилски” в модерно европейско училище“, споделят от габровското школо.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Концерт-спектакъл „Балетни мечтания“

Published

on

В Международния ден на балета- 29 април, Танцова школа „Лиана“, студентите от специалност „ Съвременна хореография“ с ръководител проф. д.н Анелия Янева жителите на Габрово с концерт-спектакъл “Балетни мечтания“.

За пръв път в града на Рачо Ковача ще гостуват докторанти от Китай, които също ще се включат с изпълнения.

Събитието е под егидата на Областния управител на област Габрово и ще се проведе в зала „Възраждане“ на 29 април, понеделник, от 18.30 часа. Един неповторим спектакъл с феерия от цветове, движения и звук- това обещават организаторите.

Билетите ще са в продажба в деня на събитието. Повод за концерта е 20-годишнината на Танцова школа „Лиана“ и 10- годишнината от създаването на специалност „Съвременна хореография“ в Югозападния университет.

Зареди още

Култура

Писателката Даян Шаер гостува на габровци

Published

on

Писателката Даян Шаер гостува на габровци в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“. Даян Хасан Шаер е млада авторка от българо-сирийски произход. Тя определя себе си като мост между двете държави, древната сирийска култура и съвременното излъчване на модерна европейска жена се съчетават в нея и в литературното й творчество по интересен начин.

Писателската дарба тя носи в сърцето си, но необичайната ѝ фамилна история, развила се на два континента и в две твърде различни една от друга култури има своя принос за темите, които засяга в своите книги.

„Сирия бе една невероятна приказка  преди войната, като да разтвориш „1001 нощ“…, потапяш се в нея. Всяка страница е уникално различна и красива. За съжаление войната отне части от тази приказка, но постепенно в годините виждам, че тя започва отново да съгражда себе си. Беше някакъв много интересен контраст, като два различни свята, което се е запечатело някъде в мен, защото по-късно се ражда на страниците на първата ми книга“, казва самата писателка.

Първата ѝ книга – „Има ли места в Рая“, е книга за „историите, които ни променят завинаги. Това е приказка за безсмъртните мечти и заличените животи. За смелостта на младо момиче и за силата на духа, която идва при нас в най-трудните ни моменти. За горещината на лятото и тази на любовта, която гори вътре в нас. И за небето… Това, към което гледаме, когато имаме нужда от Надежда. Но от тези небеса не падат звезди, а бомби. И не сбъдват желания, а взимат животи…“ 

Великият Стефан Данаилов за втората книга на Шаер, наречена „Да откраднеш сърцето на Дявола“: „Признавам, че когато посегнах към ръкописа на бъдещата книга на Даян Шаер се подведох по атрактивността на заглавието. Не очаквах да намеря един дълбок, разтърсващ разказ за вечното човешко чувство – Любовта. Възхитен съм от умението на младата авторка да рисува незабравими цветни картини, в които потапя съдбите на своите герои. Романът се чете на един дъх и не само заради преплитането на житейските им съдби, а заради дълбоко философските изводи за това, което ни се случва докато се вливаме в голямата човешка навалица на времето, в което живеем…“

Третата книга на Даян Шаер дава отговор на въпроса как живее в България сирийка, избягала от войната заедно с трите си дъщери. Историята, която тя разказва в романа си „На моята майка Сирия“ е по действителен случай.

„Вдовицата  на времето“  е четвъртата книга на писателката. Тук Даян Шаер е коренно различна от предишните си заглавия. Книгата е в стил анти-утопия. Както самата Шаер казва: „Анти-утопията си е един измислен свят, който ти изграждаш в своето въображение и е много трудно да го изпипаш така, че читателят да повярва в него…“. Сюжетът на историята е базиран на случка, преживяна от самата авторка.

Най-новата, пета книга на писателката, се нарича „Събуди твореца в теб“ – „Всеки от нас съдържа в себе си стотици истории, за които понякога дори не подозира. Тази книга ще ви помогне да ги изведете вън от себе си и да им дадете живота, който заслужават. „Събуди твореца в теб“ е началото на едно приключение. Вашето неповторимо проглеждане в себе си и отвъд себе си…“

В наръчника „Събуди твореца в теб“ на Даян Шаер читателят ще открие:изпитани стъпки и методи за развиване на личната креативност; любопитни факти от литературния живот и работното място на световноизвестни автори; съвети за създаване на завладяващ сюжет; специално разработен въпросник за изграждане на пълнокръвни персонажи; упражнения, чрез които да приложите тайните на качественото писане; отговор на въпроса „Как да издам своята книга?“

Екипът на Габровската регионална библиотека и нейните партньори канят всички четящи габровци за интересната среща-разговор с писателката Даян Шаер и многоликото ѝ творчество на 18 април, четвъртък, от 17.15 часа в читалня „Д-р П. Цончев“, I етаж, централна сграда на библиотеката.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица