Свържи се с нас

Култура

Ретроспективна изложба „85 години ОУ “Неофит Рилски” днес

Published

on

Откриване на изложбата “85 години ОУ ”Неофит Рилски” ще се състои днес от 18.00 часа в Регионален Исторически Музей – Габрово. Новина съобщи днес на пресконференция главен учител Анатолий Антов. Проектът е съвместна проява на ОУ ”Неофит Рилски”, Регионалния Исторически Музей – Габрово и Държавен архив” Габрово по повод отбелязване на 85-годишнината от откриването на учебното заведение. Изложбата е ретроспективна по своя характер, тъй като включва фотографии и документи от важни етапи за историята на габровското училище – от откриването му до наши дни.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Институциите, които подкрепиха представянето на изложбата са Регионалния Исторически Музей – Габрово, който предостави базата на музея и първото знаме на училището с лика на Неофит Рилски, съдейства с екип от специалисти за реализирането й, както и Държавен архив – Габрово,  който предостави копия на архивни документи и снимки, свързани с историята на училището.

Откриването на изложбата в навечерието на Деня на народните будители е свързано с факта , че  училището носи името на Неофит Рилски – бележит възрожденец и книжовник, който се посвещава на образователното дело и е от водещите фигури в развитието на просветата в родината ни през XIX век.

През април 1925 г. в местността Скокова поляна  започва строежът на нова училищна сграда. В изложбата има кадри от историческия момент на първата копка, освещаването и речите на министъра на просвещението и кмета на Габрово. С  Протокол № 9 от 10.09.1926 г.  Училищното настоятелство взема решение новопостроеното училище да носи името Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “. Училището тържествено отваря врати на 25.09.1927 г.

Това е период на разцвет на габровската индустрия и търговия и във  Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “ се провежда ежегодна търговска изложба. Лазар Попминков подарява на училището везано знаме с лика на Неофит Рилски. Освещаването му е на 12.05.1935 година. Със заповед № 247 от 16.04.1936 година на Областната училищна инспекция в Плевен прогимназията  е обявена за пълно основно училище с ученици от І до VІІ клас. Сформирана е ученическа духова музика от фанфари с диригент Александър Керков.

Днес, 85 години след създаването си, ОУ “Неофит Рилски” е училище с модерна материална база, учебно-възпитателният процес се подпомага с разнообразни дейности по национални програми и  европейски проeкти.

От 2011 година ОУ „Неофит Рилски” е член на АСЕS – Академия на училищата в Централна Европа. „ Създаване на съвременна образователна инфраструктура посредством прилагане на мерки за енергийна ефективност ”; „Училище за първолаци – учим и се забавляваме”; Проект „Без звънец” за подпомагане на деца с обучителни трудности; Международен проект „ Живата книга на доброволчеството ”; Проект  „ Успех ”с групи по интереси: театрален клуб, журналистика, общуване чрез танци, математика, приложно изкуство, предприемачество, традиции, социални умения, спортни клубове и др.  „Здраве и сигурност“ по националната програма „Превенция и контрол на ХИВ / СПИН в България. Проект „Дишай“ по програма за превенция на тютюнопушенето.
Международен проект T.A.L.K. I.T. O.V.E.R. или „Да го обсъдим“- насочен към намаляване на агресията и насилието сред учениците, свързан с ученически обмен на училища от Румъния и Молдова. Осъществява се и трансгранично сътрудничество с училището от Босилеград, Сърбия.

Старото духовно средище с 85-годишна история, което с гордост минава през годините, днес има нова и модерна база, която отговаря на предизвикателствата на съвременността – модерна компютърна зала, която беше открита на 17.09.2012 г. от министъра по управление на средствата от ЕС г-н Томислав Дончев. Библиотека с богат книжен фонд и интернет достъп, кабинет по биология и здравно образование, ателие по изобразително изкуство, ученически стол, медицински кабинет.

В класните стаи е светло и уютно, а новото обзавеждане възпитава в подрастващите любов към красотата. Започнало своята история в далечната 1927г. със седем паралелки и осем учители, в настоящия момент училището обучава 363 ученици, за които се грижат с любов и внимание 30 амбициозни и  висококвалифицирани учители и възпитатели с неоспорими резултати в обучението и възпитанието.

Възпитаниците на ОУ „ Неофит Рилски ” успешно се представят на олимпиади, в състезания и конкурси за детско творчество, както и на конкурсните изпити за средните училища.

В навечерието на 85-та годишнина ученици и учители с гордост носят името на Неофит Рилски – един от всеотдайните будители и радетели на българщината, просветата и културата!

Всички тези моменти са намерили място в изложбата на габровското училище.“надяваме се, че  снимките и експонатите ще помогнат да се докоснем до процеса на трансформирането на Основно училище ”Неофит Рилски” в модерно европейско училище“, споделят от габровското школо.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Зареди още

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица