Новини
Боженци и Трявна няма да са вече резервати

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Старият град на Трявна и Архитектурно – историческият резерват „Боженци” край Габрово са застрашени от бъдещо строителство в тях. Статутът им на резервати ще отпадне и ще загубят най-висока степен на защита на автентичността им. Това гласят готвените изменения на Закона за културното наследство, които дават възможност след време по по-лесен начин да се получават разрешения за появата на нови сгради в тях.
След законовите промени например места като стария Пловдив, Созопол, Ковачевица, Копривщица, Котел, Жеравна и Мелник няма да са резервати. Със сега инициираните промени обаче вече няма да се водят за резервати и да се ползват със специална защита. Те ще имат статут на групови недвижими ценности с категория „национално значение“ и за тях ще се прилага най-висока степен на защита по реда на закона.
„Въпреки текста, че ще има максимална защита, в прокуратурата са притеснени от редакцията и превръщането им в нещо различно от резервати. Според експерти новият статутът не гарантира най-високата степен на защита от инвеститорски намеси – груповите паметници можело по-лесно да бъдат разделени, от тях да бъдат вадени индивидуални паметници или пък да се разпаднат на индивидуални, като така се допуснат по-лесно промени в тези обекти. И докато резерватите имат стриктно определена територия и граници, които трудно се изменят, то от груповия паметник доста по-лесно може да отпаднат части“, пише по темата в.“Дневник“.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Зам.-областният Андрей Николов поздрави ПМГ за празника

С концерт – спектакъл „Свободата вътре в нас“, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ отбеляза своя патронен празник и 150 години от Априлското въстание. Заместник – областният управител Андрей Николов поздрави директора на гимназията Цветана Кюмюрджиева.

Той ѝ подари цветя в знак на признателност за високите постижения на учениците и учителите, които заедно изграждат облика на училището като едно от най-престижните в региона и страната.

В приветствието си Цветана Кюмюрджиева припомни имената на многобройните изявени възпитаници на гимназията: Михаил Михалев, Ангел Раев, Никола Цанев, Добромир Тосев, Петър Мурджев, Мира Русинова, Вяра Пенчева, Вероника Косова, Михаил Башев, Димитър Чакалов, Александър Едгар, Давид Едгар, Александър Савеков, Виктория Живкова и още много прекрасни младежи, прославили училището в града и извън пределите на Габрово.

В продължение на час и половина зала „Възраждане“ се превърна в сцена на таланта, духа и родолюбието. Прозвучаха незабравими патриотични стихове и любими на поколения българи песни, а своя емоционален поздрав с танц отправиха ТШ „Лиана“ и ДФА „Габровче“.

Публиката неведнъж избухваше в аплодисменти, развълнувана от искреното послание на младите хора – че свободата не е само историческа памет, а жива ценност, която всеки носи в сърцето си.


Култура
Четирима пианисти от МК „Весела“ ще свирят на рояла на Панчо Владигеров

Мира Русинова, Иво Велков, Ай Хасегава и Полина Флориду са четиримата млади пианисти от Музикален клуб „Весела”, които ще свирят в София на 23 май на личния роял на композитора Панчо Владигеров. Изявата им е точно в навечерието на най-цветния и най-български празник 24 май, а поводът – Европейската нощ на музеите.
Прекрасната инициатива предвижда различни събития, които се организират в музеите на столицата и страната, и дава възможност за безплатен достъп до тях на всички хора. Любезната покана за участие към Музикален клуб „Весела” идва от директора на къща – музей „Панчо Владигеров”-София, г-жа Юлияна Караатанасова.
С една от трите едногодишни стипендии на МОН, определени за деца с изявени дарби от Националния конкурс „Път към славата” бе удостоена Полина Флориду – 11 клас. За отличното си участие на Международния конкурс „Вивапиано”, тя спечели Първа награда с най-висок бал от точки.
Мира Русинова – 9 клас, спечели „Златна лира на Орфей” от конкурса „Орфееви таланти”- Пловдив и диплом за Отлично представяне от конкурса „Път към славата”- София. На Международния конкурс „Вивапиано”, Мира завоюва Първа награда, както и Специална награда за концертно участие в Люксембург, което предстои. Тя участва и като солист на Габровски камерен оркестър в концерта на деца-солисти.
Ай Хасегава – 10 клас, осъществи своята награда, като пътува до едноименната столица на Люксембург и участва с 20-минутна програма в концерта на лауреатите от „Вивапиано”, спечелили тази награда. Организатор и символичен домакин на събитието бе композиторката Албена Петрович-Врачанска, която живее и работи там. А на конкурса „Музиката и Земята” в София, Ай получи награда за най-добро изпълнение на пиеса от български композитор.
За изпълнението си на „Песен” от Димитър Ненов, Иво Велков – 9 клас, получи мечтаната награда за най-добра интерпретация на българска пиеса от конкурса „Децата на България”- Шумен. На Международния конкурс „Вивапиано”-София, Иво спечели втора награда в своята възрастова група.
Кристина Стефанова – 4 клас, завоюва Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано”-София, както и Специалната награда на името на композитора Михаил Пеков, връчена й лично от дъщерята на композитора.
За успешното си участие в Международния конкурс „Орфееви таланти” –Пловдив, Невин Халил- 3 клас бе наградена със „Златна лира на Орфей”, а на Националния конкурс „Светослав Обретенов”- Провадия получи диплом за Отлично представяне.
Интензивните музикални изяви на Адриана Кънева – 12 клас, през последните месеци бяха добра подготовка за нейното предстоящо ежедневие. На конкурса „Музиката и Земята”-София, тя спечели награда за ярък талант от пианиста Фидоси Керчев, член на журито. От онлайн- конкурса „European Virtuoso” завоюва Златен медал. Пътува и до Будапеща, където се изяви в две концертни участия. Адриана свири 4 пъти като солист – с Камерен оркестър-Хасково, с Габровски камерен оркестър и 2 пъти с оркестър „Симфониета”-Шумен. Младата пианистка ще продължи образованието си в Музикалната академия в София, където вече е приета за студентка в инструменталния факултет, в класа на проф. Борислава Танева.

Новини
Отново ще има безплатни кръщенета на деца в Габрово

На 1 юни, понеделник, в църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово за поредна година ще се извършват безплатни кръщенета на деца до 18 години, родени в Габровската духовна околия. Това съобщи архиерейският наместник отец Руслан Личев.
Ритуалът по приемане на Първото тайнство и въвеждане в християнството ще бъде извършен напълно безвъзмездно. Желаещите да запишат децата си трябва да подадат информация до 29 май на място в църквата.
Допълнителна информация може да бъде получена в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.
Свето Кръщение е първото от седемте тайнства на Църквата, в което човек приема Божието благословение. Кръщенето е един от най-светлите празници в живота на всяко християнско семейство.
Изборът на Кръстник или Кръстница е от голямо значение, защото те стават негови духовни родители. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж в живота и никога не се повтаря.

-
Любопитнопреди 7 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето
-
Новинипреди 7 дниЖБД „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар
-
Икономикапреди 6 дниОбласт Габрово продължава да се топи: Всеки трети жител е пенсионер
-
Кримипреди 4 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Новинипреди 3 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Културапреди 3 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Новинипреди 2 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир











