Новини
Кампания за психосоциалните рискове в работната среда

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На първи октомври Главна инспекция по труда започна провеждането на национална инспекционна кампания за психосоциалните фактори в работната среда. Кампанията се организира от Комитета на старшите инспектори по труда (SLIC) и се провежда едновременно във всички страни от Европейския съюз, като първоначално ще се концентрира в секторите здравеопазване, социални дейности, услуги (хотели и ресторанти) и транспорт.
Целта на кампанията е чрез инспектиране да се обърне специално внимание на психосоциалните рискове в работната среда. Проверките целят както постигане на по-качествено идентифициране и оценяване на психосоциалните рискове, така и провеждане на разговори с работодатели и работещи по време на инспекционните визити. Целта ще бъде постигната чрез фаза на информация, с разпространението на плакати, брошури и интернет страница и фаза на действие – проверки по работни места за насърчаване на добрите практики и подобряване условията на труд в секторите здравеопазване, услуги и транспорт.
Според българското и европейското законодателство работодателят носи цялата отговорност за всеки елемент на работната среда, свързан с осигуряването на здравето и безопасността, включително и за психосоциалните фактори.
Промените в начина на работа през последните десетилетия доведоха до повишаване на психосоциалните проблеми, свързани с работните места в Европа. Интензивното натоварване, монотонната или еднообразна работа и рискът от насилие са примери за психосоциални фактори, които водят до последици както върху предприятието, така и върху отделната личност.
До възникване на психосоциални рискове в работната среда могат да доведат например, наличието на организационни проблеми, които нарушават производствения процес; проблеми в комуникацията и сътрудничеството между ръководители и изпълняващи нарежданията или допускането на повече грешки и инциденти от страна на персонала.
За отделната личност последиците от наличие на психосоциални проблеми в работата могат да предизвикат възникване на психични проблеми, стрес, нарушаване на съня или поява на заболяване.
Ето защо SLIC организира кампанията, за да насочи общественото внимание към тези нововъзникващи рискове и към предприемането на превантивни мерки като: разбираемо управление, балансирано разпределение на работните задачи, развиване на компетенциите, осигуряване на информация и обратна връзка за стента на въздействие на кампанията сред работодатели и работещи.
Над 5900 предприятия в България развиват дейност в сферата на товарния автомобилен транспорт и над 7900 – в сферата на хуманното здравеопазване и социалните дейности. Повече информация за кампанията може да бъде намерена на интернет страницата: http://www.av.se/languages/bulgarian/index.aspx.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Благотворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
Екипът на ДГ „Слънце“ кани на благотворителен базар от 16.00 часа и концерт от 17.30 часа днес, 24 април, в Дома на културата „Емануил Манолов“. Те са в подкрепа на малкия Ники, който е в четвърта група на същото детско заведение.
Шестгодишният малчуган от Габрово води тежка битка с остра лимфобластна Т- клетъчна левкемия. Той преминава през изключително трудно лечение, изпълнено с процедури и изпитания, които никое дете не бива да преживява… но се бори смело.
До него е неговата майка Надежда, която му е опора и сила. Предстоят им още месеци лечение и много разходи, които са непосилни за тях. Ники е дете с големи сини очи и още по-големи мечти, което тази есен трябваше да бъде ученик.
Нека му помогнем да оздравее и отново да се усмихва.
Дарение:
IBAN: BG60 UBBS 8002 1037 9550 50
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Надежда Цветкова
Основание: Дарение за Ники
Всяка помощ е надежда.
Любопитно
Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.
Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Новини
МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово взе участие в Кариерния форум „Професионално развитие в медицината“ 2026 г., проведен в Медицински университет – Плевен. Събитието беше официално открито в зала „Амброаз Пере“ от ректора на висшето училище проф. д-р Добромир Димитров.
Форумът събра представители на лечебни заведения от болничната и доболничната помощ, както и лаборатории от цялата страна, предоставяйки възможност за директен контакт между работодатели и бъдещи медицински специалисти.

Габровската областна болница беше представена от изпълнителния директор д-р Минко Михов, главната медицинска сестра Радка Колева, д-р Стилиян Ибовски – специализант в Отделението по урология, и Николета Георгиева – медицинска сестра в операционния блок.
Щандът на лечебното заведение предизвика значителен интерес сред студентите от специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Фармация“ и „Социални дейности в здравеопазването“.
Посетителите получиха информация за възможностите за професионална реализация, като акцент беше поставен върху развитието на млади лекари и медицински сестри – области, в които недостигът на кадри продължава да бъде сериозно предизвикателство.
Екипът на болницата представи дейността си чрез видеофилм, информационни брошури и рекламни материали, които популяризираха както лечебното заведение, така и град Габрово като привлекателно място за професионално развитие.
Сред положителните резултати от участието е заявеното желание на дипломираща се студентка да започне специализация в избрана от нея медицинска област именно в МБАЛ – Габрово.
От лечебното заведение напомнят, че болницата разполага с акредитация, като предстои нейното подновяване, което ще гарантира възможности за специализация по основни медицински направления.
Освен това МБАЛ – Габрово предлага условия за практическо обучение на студенти чрез летни практики и преддипломни стажове по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Медицински лаборант“, „Рентгенов лаборант“ и „Рехабилитатор“.

-
Новинипреди 5 дни„Прогресивна България“ печели категорично и в Габрово
-
Икономикапреди 5 дни„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради
-
Новинипреди 5 дниНиколай Косев с първи думи след изборната победа на Прогресивна България
-
Икономикапреди 4 дниПредприемаческата програма на РИЦ „Амбициозно Габрово“ премина към менторската фаза
-
Новинипреди 5 дниГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите
-
Културапреди 4 дниДида Бочева открива самостоятелна изложба живопис в Дряново
-
Любопитнопреди 2 дни2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май
-
Любопитнопреди 3 дниПролетен празник на географията в Габрово






