Свържи се с нас

Култура

Габровската библиотека домакин по „Глобални библиотеки“

Published

on

снимка: РБ "Априлов - Палаузов"

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

В края на миналата седмица в с. Черневци се проведе регионална тематична среща, съвместна инициатива на Програма „Глоб@лни библиотеки – България“ и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово. Темата на срещата „Нови възможности, услуги и партньорства в област Габрово, чрез програма „Глоб@лни библиотеки – България” бе избрана с цел да се постави акцент върху промяната, настъпила в целевите библиотеки от началото на програмата през 2009 година, както и да бъдат споделени опит и добри практики по отношение на обслужването на потребителите, нови инициативи, привличане на нови партньори, работа с доброволци, медийна политика.

Предоставеното ИКТ оборудване за потребители и безплатният достъп до Интернет са сериозна основа за обогатяване на услугите, които библиотеките предлагат на потребителите и ги превръщат в модерни центрове за информация, комуникация и обучение.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

В срещата участваха над 50 библиотечни специалисти от целевите библиотеки в област Габрово, представители на местната власт, представители на областната и общинска администрации, общински съветници, обучители по програмата, партньори от частния бизнес, образователни и културни институции, неправителствени организации, дарители, медии. От Звеното за управление на Програма „Глоб@лни библиотеки – България” в срещата взе участие регионалният мениджър Николай Марков.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Приветствие към участниците от името на Община Габрово направи г-жа Даниела Василева, директор дирекция „Образование и социални дейности”.

Регионалната тематична среща беше открита от Савина Цонева, директор на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” и регионален координатор по програмата за област Габрово. Тя сподели мнението си, че благодарение на програма „Глоб@лни библиотеки” библиотеките се превръщат в модерни информационни центрове, предоставящи освен традиционните и нови услуги за местната общност и благодари на общинските администрации, които активно подпомогнаха реализацията й. Програмата се превърна в предизвикателство и за библиотекарите, които след проведените обучения ползват активно съвременните информационни и комуникационни технологии.

Първата презентация направи Николай Марков – регионален мениджър по програмата за Северна България, който акцентира на четири фактора, важни за постигане и реализиране на идеята „Модерна глоб@лна библиотека”: 1.Пътища за влияние върху местните власти; 2.Активни застъпнически кампании за библиотеките; 3. Работа с медии; 4. Успешни истории за глобалната библиотека в България.
Управителят на Областния информационен център г-жа Маринела Събева представи дейността на центъра и възможностите за финансиране по европейски програми. Г-жа Даниела Пенева от Регионалната здравна инспекция запозна присъстващите с програмата „Информирани и здрави“ и даде насоки къде могат да бъдат открити информационните материали на кампаниите. Презентацията „Да посееш обич към книгите” на Бистра Георгиева от ЦДГ „Мики Маус” показа партньорски инициативи между детската градина.

Накратко бяха представени промените в библиотеките в Градница, Ряховците, Яворец, Сенник и Петко Славейково. Интерес сред присъстващите предизвика споделеният положителен опит на библиотечни специалисти на Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” в работата с медиите, партньорствата и обучението на възрастни читатели в начална компютърна грамотност.

В програмата на тематичната среща се включи и Силвия Врачовска – регионален координатор за област Враца и директор на РБ „Христо Ботев”, която сподели информация за действащите иновативни услуги във Врачанска област.

Работата по групи предизвика особен интерес сред участниците, които имаха за задача да разработят нови услуги в библиотеката за деца и възрастни, проект за медийно партньорство за представяне на писатели, обучение на потребители. Целта на работата в групи бе по забавен и приятен начин да се провокира у участниците иновативно и креативно мислене, както и идеи, основа за конкретни нови услуги и проекти, които библиотекарите да приложат в своите библиотеки. Работата по групи показа, че библиотеката е ценен партньор за разнообразни целеви групи и разполага с необходимия капацитет,
за да отговори на потребностите на гражданите.

Всяка целева библиотека се ангажира да започне активно прилагане на една от услугите (в зависимост от спецификата на самото населено място). От своя страна РБ „Априлов – Палаузов” пое ангажимент да подпомага библиотекарите при внедряването на новите услуги.

В края на срещата всеки участник попълни анкета за обратна връзка. Анкетите показват, че участниците са удовлетворени във висока степен от проведената среща. Изборът на тема, полезността й за по-нататъшната работа, както и организацията са високо оценени.

Работата по групи и генерираните нови идеи, възможността за обмен на мнения за нови услуги в библиотеките, споделените добри практики са сред най-често срещаните „полезни неща”, научени от участниците. Споделено е и желание за организиране на повече подобни срещи.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица